Artikkeli kuva

Heikki Saukkomaa

Lindström huolissaan hallituksen toimintakyvystä

05.04.2014 |23:31

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström on huolissaan hallituksen toimintakyvystä.

– Pääministeri Jyrki Kataisen ilmoitus jättää Kokoomuksen puheenjohtajan ja samalla pääministerin tehtävät oli yllätys, Lindström kertoo tiedotteessaan.

Perussuomalaiset ovat moneen kertaan kysyneet hallituksen toimintakyvyn perään ja pääministerin ilmoitus on omiaan vahvistamaan epäilyjä toimintakyvyn suhteen. Maan talous ja työllisyys kyntää Lindströmin mukaan todella syvällä ja nyt pääministeri kertoo jättävänsä tehtävänsä kesken hallituskauden ja tähtäävänsä kansainvälisiin tehtäviin

– Saman päivän Ykkösaamussa valtiovarainministeri Jutta Urpilainen ilmoitti, että hallitus on tehnyt nyt kaikki sopeutustoimet ja keskittyy niiden toimenpanoon. Onko nyt siis todella tehty kaikki tarpeellinen Suomen hyväksi? Kun lisäksi Urpilainen on haastettu puheenjohtajan paikalla, voi käydä niin, että kahden merkittävimmän ministerin salkku menee uusjakoon.

– Mitä se taas tarkoittaa hallituksen toimintakyvylle, jos näin vaativille paikoille istutetaan henkilöitä, joilla ei ole kokemusta niistä? Ja ennen kaikkea, mikä merkitys tällä on Suomelle? Tämä on seikka, josta perussuomalaiset ovat todella huolestuneita, Lindström kommentoi.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää