

LEHTIKUVA
Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset: EU:n maatalouspolitiikan uudistus on siirtymässä kriittiseen vaiheeseen
Heinäkuussa saatiin EU-tason päätös tulevasta rahoituskaudesta ja maatalouspolitiikan tulevista rahoituskuvioista. EU-tasolla on päätetty, että tulevat kaksi vuotta jatketaan nykyisillä tukiehdoilla. Eduskunta käsittelee parhaillaan eri valiokunnissa komission ehdotuksia yhteisen maatalouspolitiikan uudistamista koskevista asioista.
Huoli ilmastopoliittisista ehdoista
Perussuomalaiset ovat huolissaan siitä, että tulevat ilmastopoliittiset ehdot ovat liian jäykkiä ja etenkin sitovia, sanoo kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan vastaava Ritva ”Kike” Elomaa.
– Emme voi olla tukemassa kehitystä, missä osa tukieuroista sidottaisiin ns. ekojärjestelmään, sanovat Elomaa sekä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Mikko Lundén.
Byrokratia lisääntymässä
Valiokuntaryhmä katsoo lisäksi, että jatkossa esityksellä tavoitellaan ympäristö- ja ilmastotavoitteiden osalta vieläkin korkeampaa tasoa kuin tällä hetkellä.
– On ilmiselvää, että jos emme saa esitykseen lisää joustoa maakohtaisesti, ilmasto- ja ympäristörajoitukset johtavat hankaliin tilanteisiin, jotka lisäävät maakohtaista byrokratiaa, toteavat kansanedustajat, valiokunnan jäsenet Jenna Simula ja Ari Koponen.
Lopuksi maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet jyrähtävät, että tällaiset viherryttämisehdotukset ynnä muut ovat täysin kohtuuttomia koska jo nyt koko Suomen maatalous on ongelmissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maa- ja metsätalousvaliokunta Mikko Lunden Ari Koponen Ritva ”Kike” Elomaa Jenna Simula Maatalous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Maataloutta kyykytetään jälleen EU:n toimesta – ja keskusta siunaa sen

Vihreistä kannustetaan boikotoimaan suomalaista ruokaa: ”Osta vaikka ruotsalaista”

Elomaa: EU ei saa tuhota Suomen maataloutta

Hakkarainen metsäkadon torjumisesta: Ottakaa Suomesta mallia

Hakkarainen maatalouspolitiikan äänestyksistä: Järjetöntä ja nöyryyttävää

Poliittiset päätökset vauhdittavat maaseudun autioitumista – Elomaa: Pieniäkään tiloja ei ole varaa menettää

Simula: ”EU:ssa Suomi on tuhansien järvien hölmölä”

Ruoan hinta jatkaa nousuaan – muutamat maat suurissa vaikeuksissa

Huhtasaari: “Kiristyvä ympäristölainsäädäntö yhdistettynä EU:n toimivallan kasvattamiseen on vaarallinen cocktail Suomen metsä- ja maataloudelle”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.