
Eerola: Hallituksen esitys ulkomaalaislain muutoksesta tehostaa maahanmuuttopolitiikkaa
Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta tiukentaa säilöönoton ja maahantulokiellon säännöksiä, mikä sujuvoittaa merkittävästi palautusprosessia.
PS ARKISTO
Perussuomalainen liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne kirjoittaa Hämeen Sanomien mielipidekirjoituksessaan sinivalkoisen sisäisen turvallisuuden suunnanmuutoksesta, joka johtaa Suomen pois Ruotsin tieltä.
– Suomi ei syntynyt kultalusikka suussa. Kukaan ei ojentanut meille tarjottimella hyvää tulevaisuutta, turvallisuutta ja hyvinvointia vaan teimme ne itse, joskus vaikeimman kautta, kirjoittaa liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne Hämeen Sanomissa.
Ranne kertoo tilanteen olevan tänä päivänä monella tapaa samankaltainen. Vaikka meillä on kansainvälisiä yhteystyömuotoja ja olemme Naton jäsenmaa, ovat omat kansalliset päätöksemme ja tekomme ratkaisevia, kun Suomea rakennetaan nykyisille ja tuleville sukupolville.
– Hallituksen sisäisen turvallisuuden politiikka onkin puhtaan sinivalkoista, sillä meille Suomen ja suomalaisten turvallisuus on tärkeintä. Johdamme sisäisen turvallisuuden kokonaisuutta tiedolla, tosiasiat myöntäen.
Ranne pitää tilanne osittain karuna, sillä rajat ylittävä järjestäytynyt rikollisuus sekä vakava nuorisoväkivalta ovat kasvussa. Rikollisuus kansainvälistyy. Katujengit, joiden jäsenistö koostuu tyypillisesti ulkomaalaistaustaisista nuorista miehistä, syyllistyvät erityisesti huumausaine- ja väkivaltarikoksiin.
– Rangaistuksia kovennetaan vakavista rikoksista ja pakkoavioliitto määritellään jatkossa ihmiskaupaksi, Ranne kirjoittaa.
– Kansallista turvallisuutta uhkaavan maahantulon on annettu jatkua liian pitkään. Naisiin kohdistuva väkivalta, kuten kunniaväkivalta, on hälyttävällä tasolla.
– Hybridi- ja informaatiovaikuttaminen on lisääntynyt, kriittiseen infraan kohdistuu uhkia ja kyberrikolliset kehittävät kykyjään jatkuvasti.
Sinivalkoinen sisäisen turvallisuuden politiikka on suunnanmuutos, joka johtaa meidät pois Ruotsin tieltä, Ranne kirjoittaa. Sisäisestä ja kansallisesta turvallisuudesta huolehditaan myös taloudellisesti vaikeina aikoina.
– Rajan, poliisien ja muiden turvallisuusviranomaisten resurssit turvataan. Poliisin rahoitusta kasvatetaan ja poliisihenkilötyövuosien määrä nostetaan 8 000:een.
– Nuoriso- ja jengirikollisuuden torjunnan ja koulupoliisitoiminnan rahoitusta lisätään. Tiedustelutoiminta varmistetaan. Pelastajia koulutetaan Suomen tarvitsema määrä eli kaksin verroin enemmän kuin edeltävinä vuosina. Itäraja pidetään kiinni.
Ranne kertoo, että maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään yleispohjoismaiselle tasolle. Katujengejä ja järjestäytyneen rikollisuuden leviämistä Suomeen torjutaan kansallisesti ja kansainvälisesti.
– Maahanmuutosta säästetään ensi vuonna 196 miljoonaa euroa verrattuna tämän vuoden rahoitustasoon ja kehitysavun kokonaissäästöt ovat hallituskauden aikana jopa 1 200 miljoonaa, jotta rahaa riittäisi paremmin suomalaisten turvallisuudesta huolehtimiseen.
– Ulkomaalaislakia kiristetään niin, että laittomasti maassa oleskelevat henkilöt voidaan poistaa Suomesta tehokkaammin ja turvata tämän myötä kansallista turvallisuutta. Muutokset koskevat yhteiskunnalle vaarallisten rikollisten, kuten terroristien säilöönottoa, maahantulokieltoa ja maasta poistamista.
– Rangaistuksia kovennetaan vakavista rikoksista ja pakkoavioliitto määritellään jatkossa ihmiskaupaksi.
– Hallitus vastaa toimillaan monen kansalaisen huoleen omasta ja Suomen turvallisuudesta ja tulevaisuudesta, Ranne päättää kirjoituksensa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta tiukentaa säilöönoton ja maahantulokiellon säännöksiä, mikä sujuvoittaa merkittävästi palautusprosessia.
Hallitusohjelman mukaisilla päätöksillä tasapainotetaan julkista taloutta, vaaditaan laillisesti maahan tulleilta enemmän vastuuta kotoutumisestaan ja muutetaan järjestelmää kokonaisuudessaan velvoittavammaksi.
Keväällä eduskunta hyväksyi useita tärkeitä maahanmuuttopolitiikkaan liittyviä lakeja. Hallintovaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas pitää uudistuksia onnistuneina.
Ennaltaehkäiseminen onkin avainsana, sillä Ruotsissa on jo nähtävissä laajamittaisen maahanmuuttopolitiikan yhteiskunnalliset seuraukset.
Hallitus edistää harmaan talouden torjuntaa päivittämällä harmaan talouden torjunnan strategian ja toimenpideohjelman. Toimenpideohjelmaan otetaan mukaan keskeisimmät harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan hankkeet. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen huomauttaa, että harmaan talouden torjunnassa tärkeitä ovat työperäiseen maahanmuuttoon tehtävät kiristykset.
Viikon suosituimmat
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.