

Mäkipää: Halal-teurastus, lihan maahantuonti ja myynti kiellettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Lea Mäkipään mielestä valmistuvassa eläinsuojelulain uudistuksessa tulisi kieltää uskonnollisilla rituaaleilla tuotetun lihan teurastus, maahantuonti ja myynti Suomessa.
Mäkipään mielestä on myös huolestuttavaa, että lähiaikoina on uutisoitu laittomista teurastusepäilyistä. Ruotsissa on käsiteltävänä eläinrääkkäysasia, jossa kahden miehen epäillään teurastaneen lampaat halal-menetelmällä ilman tainnutusta ja valuttaneen niiden veren ulos pizzerian tiloissa (SVT Nyheter Halland 18.1.2016).
Laitonta teurastusta Turussa?
Turun seudulla paljastui viime vuoden lopulla tapaus, jossa kolmen lampaan teurasjätteet löydettiin ulkoilualueelta. Niiden kalloista ei löytynyt merkkejä tainnutuksesta. Tämä herätti epäilyt laittomasti tehdystä teurastuksesta (Maaseudun Tulevaisuus 29.2.2016).
– Lammastiloilta kysytään usein eläimiä itse teurastettavaksi ja näillä eläimillä on vaara joutua rituaaliteurastetuiksi, Mäkipää toteaa.
Halal-teurastus tapahtuu oikeaoppisesti leikkaamalla tajuissaan olevan eläimen kurkku auki nopeasti terävällä veitsellä ja valuttamalla eläimen veri ulos. Suomessa eläimen teurastaminen ilman tainnutusta on kielletty eläinsuojelulaissa, mutta poikkeukset sallitaan uskonnollisista syistä.
Lain tarkoitus suojella eläimiä kärsimyksiltä
Eläinsuojelulain mukaan vain sellainen uskonnollisista syistä noudatettava erityinen teurastustapa, jossa verenlasku aloitetaan samanaikaisesti eläimen tainnuttamisen kanssa, on sallittua. Tarkastuseläinlääkärin tulee eläinsuojelulainsäädännön mukaan olla aina paikalla, kun suoritetaan uskonnollisin perustein tehtävää teurastusta. Halal-eläimen tainnuttaa teurastamon työntekijä, mutta kaulan viiltää auki islaminuskoinen henkilö.
– Suuri osa Suomessa myytävästä rituaaliteurastetusta lihasta on tuotu ulkomailta, ja lähes kaikissa muissa maissa nämä teurastustavat tarkoittavat sitä, että eläin kuolee tajuissaan verenhukkaan. EU-lainsäädäntö mahdollistaa eläimen lopettamisen siten, että se saa vuotaa kuiviin. Suomessa voimassa olevan eläinsuojelulain tarkoituksena on suojella eläimiä parhaalla mahdollisella tavalla kärsimykseltä, kivulta ja tuskalta, Mäkipää muistuttaa.
Miksi laittomasti tuotettu liha sallitaan?
-Miten voisimme hyväksyä, että kaupoissamme saa myydä lihaa, jonka tuotantotapa on laitonta, vaikka se olisi tuotu toisesta maasta?
Mäkipää on tänään jättänyt kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy, aiotaanko valmistuvassa eläinsuojelulain uudistuksessa kieltää uskonnollisilla rituaaleilla tuotetun lihan teurastus, maahantuonti ja myynti Suomessa, ja millä tavoin hallitus aikoo tehostaa laittomien rituaaliteurastusten valvontaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.














