

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Maltillinen kokoomus peesaa ruotsidemokraatteja: ”Halpatyövoiman tuonti, sosiaaliturvan romuttaminen ja palkkojen polkeminen lopetettava”
Yritykset haalivat työvoimaa Ruotsiin maailman joka kolkasta ja myös matalapalkka-aloille. Hengenvaarallinen venematka on jäänyt monelta väliin, kun tukijärjestelmän yltäkylläisyyteen on päässyt työluvan ansiosta lentämällä. – Ääritapauksessa osa-aikainen pizzanpaistaja voi muuttaa Ruotsiin vaimoineen ja koko lapsikatraansa kanssa, kirjoittaa Expressen.
Maahanmuuttopolitiikka on Ruotsissa käytännössä yksityistetty ja tilanne on johtanut siihen, että osa työnantajista on jopa myynyt työlupia.
– Ei ole sinänsä ihme, että hyväuskoista järjestelmää on viilattu linssiin. Ihme on sen sijaan se, ettei koko järjestelmä ole romahtanut, muotoilee Expressen pääkirjoituksessaan.
Vähimmäispalkka ja huoltovelvollisuus maahanmuuttajille
Maltillinen kokoomus julkaisi tiistaina uudet ajatuksensa työperäisestä maahanmuutosta. Kristillisdemokraatit olivat tehneet saman jo aiemmin ja molemmat kulkevat ruotsidemokraattien jalanjäljissä. Keskeiset asiat – käytännössä siis koko porvariallianssilla – ovat vaatimus vähimmäispalkasta, työntekijän velvollisuus pitää itse huolta perheestään sekä pikanttina yksityiskohtana henkilökohtaisten avustajien maahantuonnin lopettaminen.
Minimi/vähimmäispalkkavaatimuksella on tarkoitus estää halpatyövoiman, kuten keittiöapulaisten ja siivoojien tulo Ruotsiin, käytännössä tukityöllistettäviksi. Kokoomus ehdottaa, että tuontityöläiselle on maksettava todistettavasti vähintään 31 700 kruunua (3 129 euroa) kuukaudessa ja kristilliset ehdottavat alarajaksi 35 000 kruunua.
– Ruotsissa jo asuvat voisivat hoitaa kyseiset työt, ehdottaa kokoomuksen maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Maria Malmer Stenergard.
”Loppu palkkojen polkemiselle”
SVT:n mukaan kyse on yksinkertaisesti siitä, että Ruotsiin ei voida palkata ketään, jonka keskiansio jää ruotsalaisen keskipalkan alle. Kokoomuksen motiivina on maahanmuuttoon liittyvän rikollisuuden kytkeminen ja ulkomailla syntyneen, maassa jo oleskelevan työvoimareservin hyödyntäminen.
Toki kaikki allianssipuolueet huomioivat sen, että yrityselämällä voi olla erityistarpeita, kuten vaikkapa marjanpoimijoiden ja muiden sesonkityöläisten rekrytoiminen määräajaksi.
Ruotsidemokraatit suhtautuvat varovaisen myönteisesti kokoomuksen uuteen ulostuloon. Ruotsi ei voi enää elää rajat auki maailmalle siten, että maahan tullaan elämään pelkästään tukien varassa – vaikka tätä kutsuttaisiinkin ”työperäiseksi maahanmuutoksi”.
– Jotkut kannattavat avoimia, maailmanlaajuisia työmarkkinoita, koska niiden avulla voidaan polkea työntekijöiden palkkoja myös Ruotsissa. Tällainen sikailu ei kuulu 2000-luvun työmarkkinoille. Me emme halua mukaan köyhyyden syöksykierteeseen, kirjoittaa ruotsidemokraatteja lähellä oleva Samtiden-verkkojulkaisu.
Kokoomuksen aloite on torstaina esillä valtiopäivien sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työvoimareservi vähimmäispalkka keskipalkka työlupien myynti kristilliset Maria Malmer Stenergard työlupa työnantaja työntekijä sosiaali- ja terveysvaliokunta Väärinkäytökset Maltillinen kokoomus Työperäinen maahanmuutto Maahanmuuttopolitiikka Ruotsidemokraatit Valtiopäivät Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus ja demarit vaativat lisää ulkomaista halpatyövoimaa, vaikka työttömyys kasvaa Suomessa – perussuomalaiset eivät halua sellaista työperäistä maahanmuuttoa, jossa veronmaksaja maksaa palkat

Halla-aho: Työperäisille maahanmuuttajille asetettava euromääräinen minimituloraja, jolla Suomeen pääsee

Mäkynen: Siirtotyöläisillä ohituskaista korona-Suomeen – kotimaiset työttömät unohdettu

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Monilla aloilla merkittävää kotimaista työttömyyttä – silti hallitus pyrkii tuomaan lisää halpatyövoimaa Suomeen

Ruotsidemokraattien tie vaalivoittoon ja hallitukseen: Sosiaaliturva kuuluu ainoastaan maan kansalaisille ja vain kaikille hyödyllinen maahanmuutto on sallittua

Ruotsin ammattiliittojen keskusjärjestö panostaa kaikkensa sosialidemokraattien vaalimenestykseen – demareita kannattaa runsas kolmannes jäsenistöstä
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!