

LEHTIKUVA
Ruotsin kokoomus vaatii 3 100 euron vähimmäisansioita työn perässä muuttaville
Ruotsissa sekä kokoomus että työntekijöiden keskusliitto haluavat vähentää maahan tulevien matalapalkkatyöläisten määrää ja estää työntekijöiden hyväksikäyttöä. Ruotsin kokoomus ehdottaa vähimmäistulorajaa, joka on sama kuin perussuomalaisten aiemmin ehdottama.
Paine kasvaa työperäisen maahanmuuton rajoittamiseksi myös Ruotsissa, kertoo Göteborgs Posten -lehti. Ruotsin kokoomuspuolue vaatii, että Euroopan ulkopuolisista maista tuleville työperäisille maahanmuuttajille on asetettava 31 700 kruunun eli 3 100 euron vähimmäistuloraja. Summa vastaa Ruotsin mediaanipalkkaa.
– Meidän on pysäytettävä työperäinen maahanmuutto vähemmän osaamista vaativiin työtehtäviin, jotka voidaan hoitaa täällä jo olevien henkilöiden voimin, toteaa puolueen puheenjohtaja Ulf Kristersson (kuvassa).
Marjanpoimijasta ohjelmoijaan
Viime vuonna noin 15 000 EU:n ulkopuolisista maista tullutta työperäistä maahanmuuttajaa sai työluvan Ruotsiin. Lukuun sisältyvät sekä marjanpoimijat että ohjelmistosuunnittelijat. Nykyisillä säännöillä työlupa voidaan myöntää henkilölle, joka ansaitsee vähintään 1 280 euroa kuussa. Suomessa vaadittava minimipalkka on vieläkin alhaisempi eli 1 252 euroa kuussa.
Kokoomuspuolue haluaa panostaa korkeammin koulutetun työvoiman maahanmuuttoon. Erityisenä ongelmana se näkee vammaisten henkilökohtaisten avustajien maahantuonnin, johon on liittynyt monenlaisia petoksia ja väärinkäytöksiä.
Keskusliitto vaatii toimia hyväksikäyttöä vastaan
Myös työntekijäpuolta edustava LO eli Ruotsin vastine SAK:lle vaatii nykyistä korkeampaa vähimmäistulorajaa ja täysremonttia työperäisen maahanmuuton sääntöihin.
– Tilanne on kuin villissä lännessä. Meillä on kaikkein sääntelemättömin työperäinen maahanmuutto koko maailmassa, toteaa LO:n puheenjohtaja Susanna Gideonsson.
LO haluaa kovempia rangaistuksia niille työnantajille, jotka hyväksikäyttävät työperäisiä maahanmuuttajia. LO vaatii myös työvoiman saatavuusharkinnan ottamista uudelleen käyttöön.
Perussuomalaisten esittämä 3 000 euron vähimmäisansioraja työn perässä Suomeen tuleville ihmisille on samoilla kieppeillä kuin Ruotsin kokoomuksen vaatimus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Landsorganisationen vähimmäistuloraja työperäinen hyväksikäyttö Susanna Gideonsson LO työlupa Ulf Kristersson Saatavuusharkinta Maltillinen kokoomus Työperäinen maahanmuutto Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Työperäisille maahanmuuttajille asetettava euromääräinen minimituloraja, jolla Suomeen pääsee

Mäkynen: Siirtotyöläisillä ohituskaista korona-Suomeen – kotimaiset työttömät unohdettu

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Monilla aloilla merkittävää kotimaista työttömyyttä – silti hallitus pyrkii tuomaan lisää halpatyövoimaa Suomeen

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

Maltillinen kokoomus peesaa ruotsidemokraatteja: ”Halpatyövoiman tuonti, sosiaaliturvan romuttaminen ja palkkojen polkeminen lopetettava”

Maahanmuuttajavaltaisten alojen väärinkäytöksiä yritetään suitsia – Purra: Esitys lisää ongelmia
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Hesari asetti yksityisyydelle hinnan – kutsuu sitä nuorten palvelemiseksi
Helsingin Sanomat vetoaa nuoriin lukijoihin ja tehtäväänsä demokratian puolustamisessa. Samalla se tekee yksityisyydestä maksullisen lisäpalvelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














