

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Mark Zuckerberg rakentaa oman varjoyhteiskunnan – Facebook haluaa maapallon asukkaat metaversumin asukkaiksi
Suurvallat varustautuvat edelleen sotiin, joissa on kyse materiaalisista arvoista. Facebook tekee toisin. Yhtiö haluaa valloittaa ihmisten mielet ja pyrkii haalimaan ne virtuaalimaailmaansa eli metaversumiin. Uusi uljas keinotodellisuus julkistettaneen torstaina.
Facebook on amerikkalaismedian mukaan muuttamassa nimensä torstaina 28.10. Nimenmuutos on osa kampanjaa, jolla yhtiö murtautuu ihmisten mieliin yhä väkevämmin kaiken sosiaalisen median valtiaana. Tällöin Facebookin yhteen ja yhtenäiseen virtuaalimaailmaan sijoittuisivat myös Whatsapp, Instagram ja virtuaalimaailmassa liikkumiseen tarvittavat VR-kilkkeet.
Facebook on ilmoittanut työllistävänsä metaversuminsa kehittämiseen 10 000 henkilöä pelkästään EU:n alueelta lähivuosina. Investoinneista hyötyvät ennen kaikkea Saksa, Ranska, Italia, Espanja, Puola ja Irlanti. Facebookin panostukset ovat menossa kovasti samaan suuntaan kuin EU:n elvytysrahaston rapiat 800 miljardia euroa.
Rekrytoinnit voivat olla myös yritysostoja ja siinä tapauksessa suomalainen Varjo Technologies olisi vahvoilla. Yhtiö valmistaa maailman parhaat metaversumissa liikkumiseen tarvittavat VR-lasit. Varjo on äskettäin julkistanut kuluttajaversion ammattikäyttöön tarkoitetuista laseistaan.
Kilpajuoksu metaversumiin alkamassa
Metaversumi-sana on peräisin tieteiskirjailija Neal Stephensonilta ja tarkoittaa tänään kolmiulotteista verkko- ja serveritodellisuudessa sijaitsevaa tilaa, jossa ihmiset voivat olla yhteydessä toisiinsa ja työskennellä. Idea sinänsä ei ole uusi ainakaan heille, jotka vuosituhannen vaihteessa viettivät aikaansa vaikkapa Habbo Hotelissa.
Facebook ei ole kertonut siitä, miltä tuleva metaversumi näyttää. Todennäköisesti laatikkopäät eivät siellä enää seikkaile. Yhtiön mukaan metaversumin kehittämiseen tarvitaan moniosaajainsinöörejä, joita nyt siis etsitään ympäri eteläistä Eurooppaa.
Facebook ei ole yksin valloittamassa ihmisten sielunmaailmaa. Omaa metaversumiaan suunnittelevat ainakin Microsoft, Roblox ja Epic Games. Luulisi hankkeen kiinnostavan myös Amazonia, ihan puhtaan kaupallisista näkökohdista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Habbo Hotel Roblox Neal Stephenson Varjo Technologies Oculus Whatsapp metaversumi virtuaalimaailma Epic Games varjoyhteiskunta Mark Zuckerberg Amazon Instagram Facebook Puola VR Microsoft Ranska Saksa Irlanti Italia Espanja EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Vallin: ”Facebook on muuttunut poliittiseksi vaikuttajaksi”

Iranilainen ihmisoikeusaktiivi ja journalisti: Miksi Facebook ja Twitter toimivat diktatuurin hyväksi?

Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”

Facebook myönsi oikeudessa: ”Faktantarkastukset” ovat vain mielipiteitä

Tutkijat uskovat tähän: Algoritmi pystyy ennustamaan yhteiskunnallisia levottomuuksia

Vihapuhe on nyt sallittu Facebookissa – kunhan kohdistat sen Putiniin
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.