

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Mark Zuckerberg rakentaa oman varjoyhteiskunnan – Facebook haluaa maapallon asukkaat metaversumin asukkaiksi
Suurvallat varustautuvat edelleen sotiin, joissa on kyse materiaalisista arvoista. Facebook tekee toisin. Yhtiö haluaa valloittaa ihmisten mielet ja pyrkii haalimaan ne virtuaalimaailmaansa eli metaversumiin. Uusi uljas keinotodellisuus julkistettaneen torstaina.
Facebook on amerikkalaismedian mukaan muuttamassa nimensä torstaina 28.10. Nimenmuutos on osa kampanjaa, jolla yhtiö murtautuu ihmisten mieliin yhä väkevämmin kaiken sosiaalisen median valtiaana. Tällöin Facebookin yhteen ja yhtenäiseen virtuaalimaailmaan sijoittuisivat myös Whatsapp, Instagram ja virtuaalimaailmassa liikkumiseen tarvittavat VR-kilkkeet.
Facebook on ilmoittanut työllistävänsä metaversuminsa kehittämiseen 10 000 henkilöä pelkästään EU:n alueelta lähivuosina. Investoinneista hyötyvät ennen kaikkea Saksa, Ranska, Italia, Espanja, Puola ja Irlanti. Facebookin panostukset ovat menossa kovasti samaan suuntaan kuin EU:n elvytysrahaston rapiat 800 miljardia euroa.
Rekrytoinnit voivat olla myös yritysostoja ja siinä tapauksessa suomalainen Varjo Technologies olisi vahvoilla. Yhtiö valmistaa maailman parhaat metaversumissa liikkumiseen tarvittavat VR-lasit. Varjo on äskettäin julkistanut kuluttajaversion ammattikäyttöön tarkoitetuista laseistaan.
Kilpajuoksu metaversumiin alkamassa
Metaversumi-sana on peräisin tieteiskirjailija Neal Stephensonilta ja tarkoittaa tänään kolmiulotteista verkko- ja serveritodellisuudessa sijaitsevaa tilaa, jossa ihmiset voivat olla yhteydessä toisiinsa ja työskennellä. Idea sinänsä ei ole uusi ainakaan heille, jotka vuosituhannen vaihteessa viettivät aikaansa vaikkapa Habbo Hotelissa.
Facebook ei ole kertonut siitä, miltä tuleva metaversumi näyttää. Todennäköisesti laatikkopäät eivät siellä enää seikkaile. Yhtiön mukaan metaversumin kehittämiseen tarvitaan moniosaajainsinöörejä, joita nyt siis etsitään ympäri eteläistä Eurooppaa.
Facebook ei ole yksin valloittamassa ihmisten sielunmaailmaa. Omaa metaversumiaan suunnittelevat ainakin Microsoft, Roblox ja Epic Games. Luulisi hankkeen kiinnostavan myös Amazonia, ihan puhtaan kaupallisista näkökohdista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Habbo Hotel Roblox Neal Stephenson Varjo Technologies Oculus Whatsapp metaversumi virtuaalimaailma Epic Games varjoyhteiskunta Mark Zuckerberg Amazon Instagram Facebook Puola VR Microsoft Ranska Saksa Irlanti Italia Espanja EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Vallin: ”Facebook on muuttunut poliittiseksi vaikuttajaksi”

Iranilainen ihmisoikeusaktiivi ja journalisti: Miksi Facebook ja Twitter toimivat diktatuurin hyväksi?

Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”

Facebook myönsi oikeudessa: ”Faktantarkastukset” ovat vain mielipiteitä

Tutkijat uskovat tähän: Algoritmi pystyy ennustamaan yhteiskunnallisia levottomuuksia

Vihapuhe on nyt sallittu Facebookissa – kunhan kohdistat sen Putiniin
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.












