

Vihapuhe on nyt sallittu Facebookissa – kunhan kohdistat sen Putiniin
Tappouhkaukset ovat nyt erikoistarjouksessa: Facebookissa ja Instagramissa saa nyt ilman seuraamuksia toivoa ihmisten kuolemaa ja yllyttää muita väkivaltaan, kunhan kohdistaa vihansa oikein. Suomalaisille kuitenkin varoituksen sana: tämä vihapuhelupa ei koske suomalaisia.
Facebookia ja Instagramia pyörittävä sosiaalisen median alusta Meta on tilapäisesti muuttanut vihapuheen vastaisia sääntöjään, kertoo uutistoimisto Reuters. Syynä on Venäjän Ukrainassa aloittama hyökkäys. Normaalistihan Facebook pitää erittäin tiukkaa linjaa vihapuheen suhteen.
Yhtiö on ohjeistanut moderaattoreitaan, että Venäjän presidentti Vladimir Putinin ja Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukašenkan kuoleman toivominen on nyt ihan OK. Tappouhkauksiin ei kuitenkaan saa sisältyä mitään konkreettista uhkailua, kuten sen kertomissa, missä ja miten aikoo kyseisen presidentin tappaa. Muita henkilöitä ei saa sisällyttää samaan tappouhkaukseen.
Sotavankeja suojellaan vihapuheelta
Myös venäläisiin yleisemmin kohdistuvat väkivaltatoivomukset ovat sallittuja, kunhan ne esitetään selkeästi Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyksen kontekstissa. Ukrainaan hyökänneille venäläisille sotilaille saa siis toivoa kuolemaa ja kaikkea muutakin pahaa. Sotavangiksi jääneisiin ei kuitenkaan saa enää kohdistaa vihapuhetta.
Iltalehden mukaan Meta sallii myös äärioikeistolaisen Azov-pataljoonan kehumisen, mikä on yleensä ollut yhteisönormien vastaista. Metan tiedottaja Joe Osbornen mukaan Azov-pataljoonan kehuminen on sallittua vain Ukrainan puolustamiseen liittyvien postausten yhteydessä.
Vihapuhelupa on voimassa Armeniassa, Azerbaidžanissa, Virossa, Georgiassa, Unkarissa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Romaniassa, Slovakiassa, Ukrainassa ja Venäjällä. Suomalaisilla sen sijaan ei ole oikeutta harjoittaa vihapuhetta Facebookissa, vaikka Venäjän hyökkäys Ukrainaan kuinka sylettäisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joe Osborne Azov-pataljoona Meta Aljaksandr Lukašenka Instagram Facebook Vladimir Putin Vihapuhe Ukraina Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Luukkanen: Valheellinen ja väärä kuva Venäjästä on vaihtunut realismiin

Facebook myönsi oikeudessa: ”Faktantarkastukset” ovat vain mielipiteitä

Mark Zuckerberg rakentaa oman varjoyhteiskunnan – Facebook haluaa maapallon asukkaat metaversumin asukkaiksi

Servereiden sota – Venäjä aikoo ottaa käyttöön oman internetin ja uhkaa sulkea yhteydet ulkomaailmaan

Luukkanen talvisodan rauhasta 13.3.1940: Kirvelevä rauha pelasti Suomen
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














