

LEHTIKUVA
Pelaako Putin ”hullu johtaja” -korttia uhkaillessaan ydinaseilla?
Venäjän presidentti on antanut ymmärtää, että hän on valmis turvautumaan jopa ydinaseisiin, mikäli Nato sekaantuu sotaan Ukrainassa. Onko kyseessä todellinen ydinsodan uhka, vai bluffaako Putin antamalla ymmärtää olevansa hullu valtionpäämies, jolta voi odottaa aivan mitä tahansa?
Sunnuntaina pitämässään televisioidussa puheessa presidentti Vladimir Putin ilmoitti määränneensä puolustusministerin laittamaan Venäjän ydinasejoukot korotettuun valmiustilaan. Asiantuntijoiden mukaan on epäselvää, mitä tämä käytännössä tarkoittaa, kertoo Saksan yleisradion Deutsche Welle -uutispalvelu.
Venäjällä on millä uhkailla
Ainakin Venäjällä on millä uhkailla: yli kuudella tuhannella ydinkärjellään Venäjä on maailman mahtavin ydinasevaltio. Yhdysvallat jää selvästi kakkoseksi 5 500 ydinkärjellään. Kaikki Venäjän ydinkärjet eivät kuitenkaan ole käyttövalmiina, vaan osa niistä odottaa purkamista.
Välittömässä käyttövalmiudessa Venäjällä on 1 458 ydinkärkeä, joiden kantoalustoina toimivat mannertenväliset ballistiset ohjukset, sukellusveneistä laukaistavat ballistiset ohjukset ja strategiset pommikoneet. Mutta harkitseeko Venäjä oikeasti niiden käyttämistä?
Ydinasedoktriini ei sallisi käyttöä
Putinin itsensä vuonna 2020 hyväksymän ydinasedoktriinin mukaan Venäjä turvautuu ydinaseisiin vain neljässä mahdollisessa tapauksessa: jos Venäjän tai sen liittolaisen maaperälle hyökätään ballistisilla ohjuksilla, jos vihollinen käyttää ydinaseita, jos Venäjän ydinasetukikohtaa vastaan hyökätään tai vastauksena hyökkäykseen, joka uhkaa Venäjän valtion olemassaoloa.
Saksan puolustusministeri Christine Lambrecht (sdp) pitää Putinin uhkailuja pelkkänä näytelmänä, mutta toisaalta hän huomauttaa, että Putin on jo todistanut olevansa erittäin arvaamaton. Asiantuntijat ovat samaa mieltä: Putin on ylittänyt ”punaisia viivoja” aiemminkin.
Bluffaako Putin länsivaltoja?
Onko kyse siitä, että Putin yrittää pelotella länsivaltoja antamalla mielikuvan, että hän on todellakin niin hullu ja arvaamaton, että saattaisi oikeastikin turvautua ydinaseisiin? Politiikan tutkimuksessa tämä tunnetaan nimellä ”hullun johtajan teoria” (”madman theory”).
Kuuluisa politiikan teoreetikko Niccolò Machiavelli kirjoitti jo 1500-luvulla, että ”joskus on viisasta teeskennellä hullua”. Yhdysvaltain presidenteistä varsinkin Richard Nixon yhdistetään hullun johtajan teoriaan.
Vietnamin sodan aikana Nixon pyrki taivuttelemaan Pohjois-Vietnamin hallitusta neuvottelupöytään antamalla Henry Kissingerille ohjeen vihjata, että ”meidän presidenttimme vihaa kommunismia niin paljon, että on valmis käyttämään vaikka ydinaseita”. Kommunistit eivät kuitenkaan taipuneet Nixonin uhkailujen edessä, vaan taistelivat entistäkin kovemmin.
Osaa näytellä hullua paljon paremmin kuin Nixon
Presidentti Putin on Ukrainan monivaiheisen kriisin aikana jo toteuttanut monia sellaisia toimia, joihin hänen ei uskottu ryhtyvän. Viimeisimpinä täysimittaisen hyökkäyksen käynnistäminen ja siviiliväestöön kohdistuvat pommitukset.
Julkisuudessa Putin on antanut itsestään viikko viikolta eksentrisemmän kuvan. Hän näyttäytyy vanhana miehenä, joka on koronatartunnan pelossa eristäynyt maailmalta omaan ”bunkkeriinsa”. Hän ei luota enää kehenkään, vaan ärhentelee kenraaleilleen.
Pitkien pöytien kokoukset
Putin ottaa valtiovieraat vastaan istuen naurettavan pitkän pöydän toisessa päässä. Omaa esikuntaansa varten hänellä on toinen pitkä pöytä, jonka toisessa päässä käskytettävinä olevat kenraalit istuvat. Nämä pöydät ovat aiheuttaneet paljon naureskelua, mutta myös luoneet kuvaa, että Putinilla ei ole kaikki kohdallaan.
Riippumatta siitä, onko Putinin ”hulluus” todellista vai pelkkää näytelmää, länsimailla on vastassaan maailman suurimman ydinasevallan johtaja, joka käyttäytyy arvaamattomasti ja jonka joukot ovat ottaneet hallintaansa Tšernobylin jo entisestään radioaktiivisen alueen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Machiavelli ydinsota ydinasevallat Christine Lambrecht Henry Kissinger Richard Nixon Vladimir Putin Donald Trump Ukraina Venäjä nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Halla-aho: Kriisi Ukrainassa edennyt samaan tapaan kuin 1930-luvun lopulla – ”Ylivoimainen hyökkääjä perustelee hyökkäyssotaa itsepuolustuksella”

Halla-aho: Euroopassa on toimijoita, jotka suhtautuvat väärällä tavalla ymmärtäväisesti Venäjään – ”Jotkut saavat siitä taloudellista hyötyä”

Purra: Venäjän Suomea koskevassa lausunnossa ei ole mitään uutta

Purra: Monien suomalaisten turvallisuususkomukset romahtivat torstaiaamuna

Purra: Puolustukseen lisää rahaa – Suomen on irtauduttava Ottawan sopimuksesta

Kaupunginvaltuuston kyselytunnilla aiheena tänään Helsingin väestönsuojatilojen määrä ja kunto

Oikeusprofessori esitti oudon väitteen Ylen A-studiossa: Suomen aseapu Ukrainaan voitaisiin katsoa hyökkäystoimeksi

Venäjän uhkaus: Avaruudesta romahtaa 500 tonnia rautaa USA:n tai Euroopan päälle – maailman rikkain mies ilmoitti yhdellä sanalla ja kuvalla estävänsä suurtuhon
Viikon suosituimmat

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










