

LEHTIKUVA
Niikko lisäisi valiokuntatyöskentelyn avoimuutta
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko lisäisi valiokuntatyöskentelyn avoimuutta ja julkisuutta kansalaisaloitteiden käsittelyssä. Tämä olisi merkittävä päänavaus, sillä nykyään on valiokuntatyöskentely vielä salaista.
Yksityiskohdista ei voi kertoa
Käytännössä valiokuntatyöskentelyn salaisuus näkyy niin, että kansanedustajat voivat kertoa hyvin vähän ja suurpiirteisesti niistä asioista, joiden käsittely on valiokunnissa kesken. Yksityiskohtaista tietoa esimerkiksi keskusteluista ei saisi antaa.
Niikko antaisi myös kansalaisille mahdollisuuden seurata eduskunnan kansalaisinfossa järjestettäviä tilaisuuksia esimerkiksi internetin välityksellä. Näitä tilaisuuksia järjestetään eduskunnan uudessa lisärakennuksessa eli Pikkuparlamentissa.
Mallia Euroopasta
Niikko ottaa avoimuuteen mallia Euroopasta. Suomen tapa käsitellä asioita suljettujen ovien takana poikkeaa useimmista muista Euroopan maista.
– Useimmissa Euroopan maissa valiokunta- tai komiteatyöskentely on joko kokonaan tai suureksi osaksi avointa. Esimerkiksi Irlannin, Iso-Britannian, Venäjän ja Kroatian kaikki komiteat ovat julkisia. Unkarissa, Portugalissa, Romaniassa, Hollannissa, Tsekeissä ja Serbiassa komiteat ovat avoimia, mutta niillä on oikeus päättää pitää tietty istunto suljettuna. Ranskassa komitea voi päättää avata istunnon yleisölle, samoin naapurimaassamme Virossa. Israelissa ja Italiassa komiteoiden pöytäkirjat julkistetaan, ja yleisöllä on mahdollisuus seurata asioiden käsittelyä audiovisuaalisesti, Niikko perustelee aloitettaan.
Vuonna 1990 säädettiin julkisuussäädösten lievennys liitteeksi perustuslakiin. Säännöksessä todettiin, että valiokunta voi määrätä kokouksensa julkiseksi siltä osin, kuin se hankkii tietoja asian käsittelyä varten. Tuota mahdollisuutta ei kuitenkaan ole juuri käytetty.
– Kansalaisaloitteen käyttöönotto sekä kansalaisinfo avoimena poliittisena keskusteluareenana avaavat kuitenkin mahdollisuuden pohtia uudelleen valtiopäivätyöskentelyn avoimuutta, Niikko toteaa.
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsittelee Niikon esitystä tänään torstaina.
ps verkkotoimitus
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.














