

PS ARKISTO
Ministeri Kaisa Juuso johtamisesta ja teknologian mahdollisuuksista: Mitä voidaan saavuttaa digitalisaatiolla ja tekoälyllä?
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso tapasi pohjoisen Suomen hyvinvointialueiden edustajia Oulussa, jossa keskusteltiin alueen ajankohtaisista haasteista ja kehitysnäkymistä. Avauspuheessaan ministeri Juuso nosti esiin keskeisiä kysymyksiä johtamisesta ja teknologian mahdollisuuksista.
– Mitä on hyvä johtajuus? Mitä voidaan saavuttaa digitalisaatiolla ja tekoälyllä? kysyi ministeri Kaisa Juuso avauspuheessaan.
Tapaamisessa ministeri korosti myös sitä, että sote-uudistus on yksi Suomen historian suurimmista hallinnollisista uudistuksista, joka on vaatinut merkittävää työpanosta hyvinvointialueilta.
– Uudistuksen kustannukset ovat huomattavat, ja uutisointi on tähän asti ollut kovin negatiivista johtuen tiukoista talouden raameista. Keskustelu on pyörinyt lähinnä sote-säästöissä ja niiden vaikutuksissa, Juuso totesi.
Päivän tapaamisessa keskityttiin kuitenkin YTA-alueen yhteistyöhön ja tiedon jakamiseen sekä tutustuttiin Pohjois-Suomen yhteistyöalueen eri hyvinvointialueiden edustajiin.
Tärkeää on vuorovaikutus, yhteistyö ja keskustelu
Tilaisuus pidettiin Hotelli Lasaretissa ja se oli ensimmäinen laatuaan, jossa Pohjois-Suomen yhteistyöalueen (YTA) toimijat tapasivat yhteisessä keskustelu- ja kehittämistilaisuudessa.
Hyvinvointialueet on jaettu viiteen yhteistyöalueeseen, joista jokaisella on yksi yliopistollinen sairaala. Pohjois-Suomen YTA-alueeseen kuuluvat Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueet. Alueen suurimpia haasteita ovat väestön ikääntyminen, alueellinen eriarvoisuus, kasvavat palvelutarpeet sekä pitkät etäisyydet ja harva asutus.
– YTA-alueella tärkeää on vuorovaikutus, yhteistyö ja keskustelu sekä toisilta oppiminen, ministeri Juuso painotti puheessaan.
Tilaisuudessa käytyjen keskustelujen teemoina olivat hyvä johtajuus, parhaiden käytäntöjen levittäminen, Sote 2030 -visio, kriisinkestävyys sekä digitalisaation ja tekoälyn hyödyntäminen. Päivän ohjelmaan sisältyi myös vierailu Oulun yliopistollisessa sairaalassa, missä ministeri Juuso tapasi sairaalan johtoa ja tutustui uuden vasta-avatun sairaalan toimintaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pitkät etäisyydet väestön ikääntyminen harvaanasutut maakunnat kriisinkestävyys hyvinvointialueet alueellinen eriarvoisuus palvelutarve Pohjois-Suomi johtaminen Tekoäly Digitalisaatio sote-uudistus Kaisa Juuso Säästöt Oulu Teknologia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Hallituksen työn ja kasvun linja nostaa Suomea

Rehtori ja koulupoliisi kohtasivat Oulussa: Kouluihin on saatava kuria ja rajoja
Rehtoritaustainen kansanedustaja Jaana Strandman ja koulupoliisina toiminut ylikonstaapeli ja kansanedustaja Merja Rasinkangas kohtasivat Oulussa. Perussuomalaiset kansanedustajat kiertävät istuntotauolla ympäri Suomea tapaamassa kansalaisia ja perehtymässä suomalaisten arkeen. Edustaja Strandman Mikkelistä tutustuu Pohjois-Suomen maisemiin runsaan viikon ajan.

Juvonen Satakunnan ammattikorkeakoulun geronomitutkinto-ohjelman 15-vuotisjuhlassa: “Paljon voimme elämässä muuttaa tai valita, mutta vanhenemista emme pääse pakoon”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen osallistui keskiviikkona Satakunnan ammattikorkeakoulun (SAMK) geronomitutkinto-ohjelman 15-vuotisjuhlaan, jossa hän piti kansanedustajana ja entisenä opiskelijana juhlapuheen. Juvonen on itse valmistunut geronomiksi Satakunnan ammattikorkeakoulusta.

DEI-kouluttaja Sara Salmani teki rikosilmoituksen iranilaisista mielenosoittajista Oulun yliopistolla – syytteitä ei nostettu
Suomen Uutiset kertoi helmikuussa 2023, kuinka opiskelijat ihmettelivät, miten yliopisto voi kutsua DEI-kouluttajakseen henkilön, jonka veli toimii Iranin suurlähetystön rahoittaman moskeijan imaamina ja isä on toiminut IRGC-joukkojen palveluksessa 1980-luvulla. IRGC on listattu terroristijärjestöksi esimerkiksi Ruotsissa, Kanadassa ja USA:ssa. IRGC-joukot toimivat suoraan korkeimman johtajan Ali Khamenein alaisuudessa.
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.