

PS ARKISTO
Ministeri Kaisa Juuso johtamisesta ja teknologian mahdollisuuksista: Mitä voidaan saavuttaa digitalisaatiolla ja tekoälyllä?
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso tapasi pohjoisen Suomen hyvinvointialueiden edustajia Oulussa, jossa keskusteltiin alueen ajankohtaisista haasteista ja kehitysnäkymistä. Avauspuheessaan ministeri Juuso nosti esiin keskeisiä kysymyksiä johtamisesta ja teknologian mahdollisuuksista.
– Mitä on hyvä johtajuus? Mitä voidaan saavuttaa digitalisaatiolla ja tekoälyllä? kysyi ministeri Kaisa Juuso avauspuheessaan.
Tapaamisessa ministeri korosti myös sitä, että sote-uudistus on yksi Suomen historian suurimmista hallinnollisista uudistuksista, joka on vaatinut merkittävää työpanosta hyvinvointialueilta.
– Uudistuksen kustannukset ovat huomattavat, ja uutisointi on tähän asti ollut kovin negatiivista johtuen tiukoista talouden raameista. Keskustelu on pyörinyt lähinnä sote-säästöissä ja niiden vaikutuksissa, Juuso totesi.
Päivän tapaamisessa keskityttiin kuitenkin YTA-alueen yhteistyöhön ja tiedon jakamiseen sekä tutustuttiin Pohjois-Suomen yhteistyöalueen eri hyvinvointialueiden edustajiin.
Tärkeää on vuorovaikutus, yhteistyö ja keskustelu
Tilaisuus pidettiin Hotelli Lasaretissa ja se oli ensimmäinen laatuaan, jossa Pohjois-Suomen yhteistyöalueen (YTA) toimijat tapasivat yhteisessä keskustelu- ja kehittämistilaisuudessa.
Hyvinvointialueet on jaettu viiteen yhteistyöalueeseen, joista jokaisella on yksi yliopistollinen sairaala. Pohjois-Suomen YTA-alueeseen kuuluvat Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueet. Alueen suurimpia haasteita ovat väestön ikääntyminen, alueellinen eriarvoisuus, kasvavat palvelutarpeet sekä pitkät etäisyydet ja harva asutus.
– YTA-alueella tärkeää on vuorovaikutus, yhteistyö ja keskustelu sekä toisilta oppiminen, ministeri Juuso painotti puheessaan.
Tilaisuudessa käytyjen keskustelujen teemoina olivat hyvä johtajuus, parhaiden käytäntöjen levittäminen, Sote 2030 -visio, kriisinkestävyys sekä digitalisaation ja tekoälyn hyödyntäminen. Päivän ohjelmaan sisältyi myös vierailu Oulun yliopistollisessa sairaalassa, missä ministeri Juuso tapasi sairaalan johtoa ja tutustui uuden vasta-avatun sairaalan toimintaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pitkät etäisyydet väestön ikääntyminen harvaanasutut maakunnat kriisinkestävyys hyvinvointialueet alueellinen eriarvoisuus palvelutarve Pohjois-Suomi johtaminen Tekoäly Digitalisaatio sote-uudistus Kaisa Juuso Säästöt Oulu Teknologia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Hallituksen työn ja kasvun linja nostaa Suomea

Rehtori ja koulupoliisi kohtasivat Oulussa: Kouluihin on saatava kuria ja rajoja
Rehtoritaustainen kansanedustaja Jaana Strandman ja koulupoliisina toiminut ylikonstaapeli ja kansanedustaja Merja Rasinkangas kohtasivat Oulussa. Perussuomalaiset kansanedustajat kiertävät istuntotauolla ympäri Suomea tapaamassa kansalaisia ja perehtymässä suomalaisten arkeen. Edustaja Strandman Mikkelistä tutustuu Pohjois-Suomen maisemiin runsaan viikon ajan.

Juvonen Satakunnan ammattikorkeakoulun geronomitutkinto-ohjelman 15-vuotisjuhlassa: ”Paljon voimme elämässä muuttaa tai valita, mutta vanhenemista emme pääse pakoon”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen osallistui keskiviikkona Satakunnan ammattikorkeakoulun (SAMK) geronomitutkinto-ohjelman 15-vuotisjuhlaan, jossa hän piti kansanedustajana ja entisenä opiskelijana juhlapuheen. Juvonen on itse valmistunut geronomiksi Satakunnan ammattikorkeakoulusta.

DEI-kouluttaja Sara Salmani teki rikosilmoituksen iranilaisista mielenosoittajista Oulun yliopistolla – syytteitä ei nostettu
Suomen Uutiset kertoi helmikuussa 2023, kuinka opiskelijat ihmettelivät, miten yliopisto voi kutsua DEI-kouluttajakseen henkilön, jonka veli toimii Iranin suurlähetystön rahoittaman moskeijan imaamina ja isä on toiminut IRGC-joukkojen palveluksessa 1980-luvulla. IRGC on listattu terroristijärjestöksi esimerkiksi Ruotsissa, Kanadassa ja USA:ssa. IRGC-joukot toimivat suoraan korkeimman johtajan Ali Khamenein alaisuudessa.
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.













