

Matti Matikainen
Muslimisaarnaajat yllyttävät seksuaalivähemmistöjä vastaan – ovatko homoseksuaalit enää turvassa?
Nuorempana turkulainen Ossi kauhisteli maahanmuuttovastaisia puheita. Nyt hän lopettaisi maahanmuuton lähes kokonaan. Haastattelu on tehty ennen Orlandon terrori-iskua.
Jotkut sanovat, että maahanmuutto on rikkaus, ja että olisi hyvä kasvattaa geenikantaa. Itse olen sitä mieltä, että joistakin maista tulevat pakolaiset tuovat tänne vain lähtömaiden ongelmat, turkulainen Ossi sanoo ja jatkaa:
– Joissakin muslimimaissa tilanne on todella huono, eikä syvälle juurtuneita kulttuuripohjaisia tapoja pysty muuttamaan.
Kun Ossi asui itse maahanmuuttajana Sveitsissä, hän tajusi, että politiikka on Suomessa huomattavasti löyhempi kuin muualla maailmalla.
– Sveitsissä jokaisen maahanmuuttajan täytyy löytää töitä tietyn ajan sisällä, muuten oleskelulupaa ei myönnetä uudestaan.
– Suomessakin oleskelulupa on määräaikainen, mutta käytännössä laki ei toimi.
Mallia pitäisi ottaa muualta Euroopasta. Esimerkiksi Isossa-Britanniassa maahantulo voidaan estää sellaisilta henkilöiltä, joiden uskotaan toimivan yleistä etua vastaan. Tanskan hallitus sen sijaan kaavailee lakia, joka estäisi maahantulon tietyiltä ulkomaalaisilta saarnaajilta.
Samanlaista lakia Ossi kaipaisi myös Suomeen. Hän ei niinkään ole huolissaan maahanmuuttajien määrästä, vaan siitä, mistä maista maahanmuuttajat tulevat.
”Milloin maahanmuuttajia on tarpeeksi?”
– Toki määrällä on merkitystä, kun se menee reippaasti yli kapasiteetin. Mutta enemmän merkitystä on mielestäni lähtömaalla. Minun puolestani tänne voisi tulla vaikka 100 000 japanilaista tai amerikkalaista, mutta ei muslimia.
Uskonnon lisäksi syvälle juurtunut kulttuuri vaikuttaa lähtömaiden tapoihin.
– Tietyissä maissa homoutta ei sallita lainkaan, ja joidenkin saarnaajien mielestä seksuaalivähemmistön edustajille pitäisi langettaa kuolemantuomio, Ossi sanoo.
Ossi painottaa, että hänen mielestä työperäisessä maahanmuutossa ei ole mitään vikaa. Silti hän pohtii, kuinka paljon maahanmuuttajia aiotaan Suomeen vielä ottaa.
– Asuinalueeni koulussa on 40 prosenttia maahanmuuttajia. Milloin heitä on tarpeeksi? Sitten kun 90 prosenttia on maahanmuuttajia ja 10 suomalaisia?
Muslimisaarnaajille maahantulokielto
Ossi on nykyään perussuomalaisten jäsen. Aikaisemmin hän on antanut äänensä muiden puolueiden ehdokkaille.
– Toivottavasti perussuomalaiset avautuisivat tässä asiassa, koska kukaan muu ei niin tee. Maahanmuutto on minulle tärkeä aihe, ja haluan kuulua puolueeseen, joka tajuaa maahanmuuttopolitiikan ongelmat.
Ossi miettii ratkaisua siihen, etteivät maahanmuuttajien kulttuuritavat pääsisi vaikuttamaan seksuaalivähemmistöihin Suomessa.
– Sellaisilta muslimisaarnaajilta, jotka puhuvat Sharian puolesta, pitäisi estää maahantulo kokonaan, hän sanoo ja jatkaa:
– Mielestäni myös moskeijoiden rahoitukset pitäisi lopettaa, ja myös saarnat olisi pidettävä suomeksi. Turvapaikanhakijoille voisi lisäksi tehdä arvokyselyn, jonka tulokset julkaistaisiin vuosittain.
Ossi sanoo, että joitakin maahanmuuttajien tapoja on vaikea arvostaa, kun vähemmistöjen kohtelu on niin brutaalia.
Rasistileima ei saa olla pelote
Ossi mielestä suomalaisten on hyvin vaikeaa kunnioittaa niitä maahanmuuttajia, jotka kyseenalaistavat suomalaiset kulttuurin.
– Ei se rasismia kuitenkaan ole. Oikeastaan rasisti-sana on vain tapa saada toinen hiljaiseksi. Ja oikeastaan sillä ei ole edes väliä mitä sanon. He, jotka pitävät minua rasistina, ajattelevat niin kaikesta huolimatta.
Ossi uskoo, että moni tulkitsee rasismin sen mukaan, missä heidän mielestä menee raja sanomisissa ja tekemisissä.
– Kaikkia on vaikea miellyttää, enkä sitä yritäkään. Rasismileiman ei pitäisi olla kenellekään pelote.
Teksti: VERA MIETTINEN
Kuva: MATTI MATIKAINEN
FILOSOFIAN TOHTORI: HOMOFOBIAA ON RAKENNETTU ISLAMISSA VUOSIKAUSIA
Syy epäviihtyisyyden lisääntymiseen ja niin sanottuun suvaitsemattomuuteen johtuu monikulttuurisuuden leviämisessä taloudellisen, sosiaalisen ja poliittisen sietokyvyn ulkopuolelle. Näin toteaa filosofian tohtori Jukka Hankamäki.
– Kun tulee uusia erilaisia vähemmistöjä, tulee uusia arvokonflikteja ja intressikonflikteja. Silloin on turha syytellä rasismista. Maahanmuuttovastaisuus ei ole rasismia. Ihmisten ajatukset muokkaantuvat konflikteista, ja siitä, kun eri vähemmistöjen sukset menevät niin sanotusti ristiin.
Hankamäki sanoo, että rasismi ja realistinen ajattelu sekoitetaan tahallisesti tai tahattomasti toisiinsa.
– Totuus on se, että kansankiihottamista ei edes tarvita, kun puhutaan esimerkiksi islamin uskonnon homojen vastaisuudesta. Homofobiaa on rakennettu islamissa vuosikausia.
Hankamäki sanoo, että vielä muslimien homojen vastaisuus ei näy Suomessa, mutta jos maahanmuuttajien määrä kasvaa jatkuvasti, riski vähemmistöjen välisiin konflikteihin kasvaa myös.
– Tällä hetkellä seksuaalivähemmistöihin kohdistuneet konfliktit näkyvät vain maahanmuuttajien välisissä konflikteissa. Maanmiehet käyvät seksuaalivähemmistöjensä edustajien kimppuun. Joillekin kulttuuri ja uskonto ovat niin syvälle juurtuneita, ettei edes muutto toiseen maahan saa ajatuksia kääntymään.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eerola huolestunut homo- ja juutalaisvastaisista muslimisaarnaajista

Kansanedustaja Tavio: Isis on homojen vihollinen

Jotta totuus unohtuisi – denialisti kiistää yhteyden islamin ja väkivallan välillä

Hakkarainen ihmettelee: ”Homoliittojen kannattajat ovat samaa porukkaa kuin ne, jotka haluavat homoja vihaavia turvapaikkaturisteja joka niemeen ja notkelmaan”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Maahanmuutto ei ratkaise Suomen talouden haasteita

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












