

Eri kansallisuuksista koostuva siirtolaisjoukko lähti Meksikon Tapachulasta kohti Yhdysvaltojen rajaa 5. maaliskuuta 2024. / LEHTIKUVA
New Yorkin valtalehdessä vakava varoitus: Amerikka, katso Ruotsiin ja varo hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamaa kaaosta
Amerikoissa kipuillaan vastaavien maahanmuuttopaineiden kanssa kuin Euroopassakin. Pahin tulevaisuuden uhkakuva löytyy Euroopasta, jossa vuonna 2015 avattiin rajat kaikkien saapastella sisään. New York Postin kolumnistia suivaannuttaa sekin, että Yhdysvaltoihin näyttäisi olevan helpompi tulla laittomasti kuin laillisesti.
New York Postin julkaisemassa melko poleemisessa mielipidekirjoituksessa konservatiivisen laidan poliittinen kommentaattori Douglas Murray ottaa aluksi esille sen, kuinka vaikeata Amerikkaan on tulla ja asettautua maahan laillisesti.
Monet poliitikoista ovat syystä tai toisesta maahan laittomasti saapuvien puolella. Amerikka jatkaa köyhtymistään salliessaan ”inhimillisen surkeuden” tulvia yli rajojen.
Näin on, koska Yhdysvaltain harjoittama maahanmuuttopolitiikka on täysin livennyt poliitikkojen käsistä. Ainoat tilanteesta hyötyjät ovat Meksikon sekä Etelä-Amerikan huumekartellit. Yhdysvaltojen ja Meksikon välit ovat nekin tulehtuneet.
”Mikä olisi voinut mennä pieleen”
Well, sitten Murray nostaa framille varoittavan esimerkin. Se tulee kuinka ollakaan Ruotsista, maasta, joka avasi rajansa jokaisen tulla.
Kirjoittajan mukaan pian kansankotoon saapuivat ”partaiset miehet, jotka väittivät olevansa lapsipakolaisia ja heidät ohjattiin lapsia pullisteleviin luokkahuoneisiin”.
– Mikä olisi voinut mennä pieleen, kun sallitaan aikuisten, vaarallisista maista lähtöisin olevien miesten viettävän päivät pitkät teini-ikäisten seurassa? Murray kysyy.
Moraaliposeeraus ja hyvesignalointi yhdistävät
Seuraavaksi Murray valistaa lukijoita Ruotsia piinaavasta jengirikollisuudesta ja pommiräjäytysten aallosta. Jopa Ruotsin oman median ”oli viimein kerrottava niistä”.
– Näin ovat näreet, koska Ruotsi on muuttunut vain muutamassa vuodessa rauhan paratiisista paikaksi, jossa pommit räjähtelevät toiseksi eniten kaikista sotaa käymättömistä maista, hän kauhistelee.
– Enemmän pommi-iskuja on vain omassa naapurimaassamme Meksikossa, Murray täsmentää.
Yhdysvaltain ja Ruotsin tilanteessa on mielipidekirjoittajan mukaan yhteistä se, että poliitikot eivät ole vaivautuneet valvomaan lain kirjaimen noudattamista maiden rajoilla. He eivät ole halunneet katsoa totuutta silmiin ”esittäessään myötätuntoista ja ystävällistä”.
Minkä taakseen jättää
Murrayn esimerkki on jälleen Ruotsista ja hänen nimensä on Louise Meijer. Kyseinen moderaattipoliitikko oli kahvoissa pakolaisivyöryn vuonna 2015, kun Ruotsiin tultiin ovista ja ikkunoista.
– Massamuutto on johtanut lukuisiin vakaviin ongelmiin, Meijer sanoo nyt:
– Järjestäytynyt rikollisuus, toimeentulon puutteellisuus, kunniakulttuuri, separatismi ja islamismi, tämä luettelee.
Murrayn mukaan sen edestään löytää, minkä taakseen jättää. Ensin se konkretisoituu kaikille muille.
– Ja seuraavaksi vain sinulle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Amerikka Louise Meijer Etelä-Amerikan huumekartellit massamuutto Yhdysvaltain ja Meksikon raja Douglas Murray Hyvesignalointi separatismi kunniakulttuuri moraaliposeeraus laittomat maahanmuuttajat Etelä-Amerikka islamismi USA järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit siirtolaiset Jengirikollisuus Pommi-iskut Maahanmuuttopolitiikka pakolaiset Yhdysvallat Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaaos USA:n etelärajalla – laittomat tulijat ryntäsivät piikkilangan ja rynnäkkökiväärimiesten läpi

Sisäministeri Rantanen: Aito turvapaikantarve, siirtolaisuus ja välineellistetty maahantulo ovat eri asioita – eikä niitä tule sotkea keskenään

Ruotsin poliisi pidätti neljä islamistia epäiltyinä terroriteon valmistelusta

Jussi Halla-ahon uudenvuodenpuhe 2024: ”Kaikkeen ei ole mahdollista varautua, mutta varautukaamme parhaamme mukaan kaikkeen sellaiseen, mikä on nähtävissä ja ennakoitavissa”

Isä ammuttiin kuoliaaksi 12-vuotiaan poikansa silmien edessä Tukholmassa – oli sanonut jengille vastaan

Peltokangas: Maahanmuuttopolitiikan suunnanmuutos ottaa valtavan harppauksen eteenpäin

Rikollisjengit salakuljettavat huumeita Ruotsista Suomeen jättivoittojen toivossa – hinta jopa viisinkertainen lahden tällä puolen

Hallitus tehostaa nuoriso- ja jengirikollisuuden torjuntaa – tavoitteena rikoskierteen nopea katkaisu

Irlantilaiset saivat tarpeekseen laittomista siirtolaisista – huoli omasta selviytymisestä ajaa kantavästön barrikadeille
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











