
Orbán: ilman kansakuntia ei ole Eurooppaa – Merkel: nationalismi johtaa sotaan
Ilman kansakuntia Eurooppa menettää hengellisen ja kulttuurisen identiteettinsä. Eurooppa on joko kansakuntien Eurooppa tai se ei ole Eurooppa ollenkaan. Näin puhui Unkarin pääministeri Viktor Orbán Euroopan kristillisdemokraattisten puolueiden yhteisjärjestö EPP:n suurkokoukessa Helsingissä. Kysymys kansakuntien roolista Euroopassa jakaa kristillisdemokraattisia puolueita. Saksan liittokansleri Angela Merkel totesi omassa puheessaan, että nationalismi johtaa sotaan.
Kuten Yle kertoi, EPP valitsi odotetusti saksalaisen europarlamentaarikko Manfred Weberin tavoittelemaan EU:n tärkeimmäksi johtajan eli komission puheenjohtajan paikkaa.
Weber valittiin tehtävään salaisella lippuäänestyksellä EPP:n puoluekokouksessa Helsingissä. Hän sai 492 ääntä, vastaehdokas Alexander Stubb jäi 127 ääntä.
Weber on konservatiivi, Stubb liberaali. Weberiä ei voine luonnehtia suoranaisesti kansallismieliseksi, mutta hän ei myöskään näe kansakuntia ja kansallisvaltioita samanlaisena mörkönä kuin Stubb tai Merkel. Weber oli myös Unkarin Fidesz-puolueen ehdokas.
Suhde nationalismiin näyttää jakavan jyrkästi eri EU-maiden EPP-puolueita. Orbán puolusti puheessaan näkemystä, jonka mukaan kansallismielisyys on luonnollinen osa Euroopan kristillisdemokraattista liikettä.
– Ilman kansakuntia Eurooppa menettää hengellisen ja kulttuurisen identiteettinsä. Me olemme EPP. Me olemme Euroopan kansojen puolue. Eurooppa on joko kansakuntien Eurooppa tai se ei ole olemassa lainkaan, Orbán kiteytti Euroopan olemuksen puheessaan.
– Sosialistit, liberaalit ja vihreät ajavat nimenomaan sellaista Eurooppaa, jolla ei ole juuria eikä hengellistä identiteettiä. Meidän visiomme on Eurooppa, jolla on 27 kasvot yhtä aikaa. Eurooppa, joka on yhtä lailla kristillinen kuin demokraattinenkin. Meidän, EPP:n ei tulisi koskaan pelätä vakuuttaa uudelleen, mitä me olemme: kristillisdemokraatteja.
Kristillisdemokraatit epäonnistuivat Junckerin kaudella kaikessa
Orbán tunnusti, että EPP-puolueet eivät Junckerin komission kaudella ole onnistuneet, vaikka he ovat olleet vallan kahvassa niin jäsenmaissa kuin unionissakin.
– Meidän täytyy ottaa vastuu siitä, että emme ole pystyneet pitämään brittejä sisällä ja siirtolaisia ulkona. Kun vuonna 2011 meillä oli EPP:n edustaja 16 maan hallituksen johdossa, nyt näin on enää kuudessa maassa. Tässä ei ole mitään kaunisteltavaa. Faktat ovat faktoja.
Orbánin mukaan EPP palaa voittajaksi vain, jos se luottaa omaan arvopohjaansa ja identiteettiinsä.
– Ei kuunnella vastustajiamme, eikä arvioida itseämme vasemmistopuolueiden ja liberaalin median standardeilla. Jos yritämme mielistellä heitä, tuomitsemme itsemme tappioon. Meidän on päinvastoin kuljettavaa omaa tietämme. Meidän pitää vaalia menestystämme.
”Nationalismi johtaa sotaan”
Orbán avasi puheensa viittaamalla Berliinin muurin murtumisen vuosipäivään ja unkarilaisten sekä muiden itäisen Keski-Euroopan maiden vapaustaisteluun yhtenäisen ja vapaan Euroopan puolesta.
Liittokansleri Merkel taas aloitti muistuttamalla ensimmäisen ja toisen maailmansodan kauhuista. Hän ennusti Euroopalle taas vaikeita aikoja, Verkkouutiset uutisoi.
– Me tiedämme, että nationalismi johtaa sotaan, Merkel kiteytti vihansa kansallisvaltioita vastaan.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













