

LEHTIKUVA
Viikon 5/2021 luetuin
Pääkirjoitus: Arvon jihadisti – harkitse uudeksi asemapaikaksesi Suomea
Päätoimittaja Matias Turkkila kirjoittaa nykyajasta, jossa kaikki tuntuu kääntyvän päälaelleen.
Arvon jihadisti! On ikävää, että kalifaattisi kaatui, mutta nyt tarjolla olisi erinomainen vaihtoehto. Harkitse uudeksi asemapaikaksesi Suomea! Hallinto on viritetty täyteen valmiuteen, jotta se voi tehdä kaikkensa Sinun puolestasi. Käytössäsi ovat Haavisto-luokan kotoutuslennot, kehittynyt Toiviainen-oppositionujerrin sekä Scheinin-standardin mukainen lainsäädäntö, joka poissulkee jihadismiin liittyvät kiusalliset juridiset ongelmat. Lisäksi Suomella on tarjota käyttöösi kaksi maailmanluokan innovaatiota – Taponen-valkopesualgoritmi somekäyttöön sekä Ohisalo-palomuuri, joka kätkee identiteettisi viranomaisilta ja mahdollistaa kätevän multihenkilöllisyyden.
+++
Historia on kummallinen kujeilija. Näyttäisi olevan niin, että kun riittävästi aikaa kuluu, kaikki asiat kääntyvät vastakohdakseen.
Ainakin SOMEYHTIÖT ovat muuttuneet. Joskus muinoin pikkuiset someyhtiöt olivat riemuissaan, jos joku julkisuuden henkilö suvaitsi ottaa palvelun käyttöönsä. Nykyään firmat potkivat ulos suurvaltojen presidenttejä.
Facebookkien ja sensellaisten SISÄLTÖ on niin ikään muuttunut. Ennen tytöt ja pojat lähettelivät toisilleen somessa treffipyyntöjä. Nykyään somessa on pelkkää valtioiden välistä informaatiovaikuttamista, eikä kukaan uskalla enää puhua tytöistä ja pojista, saati ehdottaa treffejä. Ei ole ihme, että lapsiluku putosi Suomessa nälkävuosien tasolle.
RUOTSIKIN muuttuu kovaa vauhtia. Se, mikä oli ennen maapallon vakain ja rauhallisin blondivaltio, on nyt etnojengien taistelutanner. Hullua on, että samaan aikaan kun Svea-maa juoksee kohti pimeää tulevaisuutta, Afrikan maat muuttuvat vauraammiksi ja rauhallisemmiksi. Kiina, joka oli ennen kehitysmaa, on nyt maapallon tekninen juggernautti. Yhdysvallat on puolestaan taantunut kehitysmaasarjaan. Entinen demokratian, Internetin ja Dallasin Sue Ellenin kotimaa ei pysty nykyään järjestämään edes presidentinvaaleja ilman kahakointia, kaupunkien polttamista ja tuloksen kiistämistä.
OIKEUSVALTIO on myös muutoksessa. Joskus historian hämärissä oikeusvaltioperiaatteella tarkoitettiin sitä, että kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia. Tänään moisella hienostelulla ei ole niin väliä. Nuorvanha keskustajeppe Antti Kurvinen selittääkin EU-oikeuden tulkinnan olevan teleologista eli päämäärähakuista – suomeksi sanottuna mielivaltaista. Mielivalta on juuri sitä, mitä oikeusvaltiolla yritettiin ylipäätään torjua, mutta mitäpä EU pienistä tai perussopimuksistaan piittaisi.
Iltalehti muuten otti ja tempaisi vasemman jalan mittaisen jutun Sanna Marinista (sdp.). Jutun mukaan rouva pääministeri ei piittaa julkisuuslaista tuon taivaallista. Tämä on hivenen erikoista, koska armon vuonna 2020 noin joka kahdeskymmenes Marinin käyttämä sana viime vuonna oli ”oikeusvaltioperiaate”. Se oli siis se periaate, jonka mukaan kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
Nyt muuten selvisi sekin, miksi hallitus tarvitsee niin paljon avustajia. Kuten jotkut muistavat, koronan alkukuukausina Sanna Marinille ei kelvannut Sauli Niinistön koronanyrkki, johtoon piti saada nuori Sdp-politrukki Mikko Koskinen. Noh, Koskinen viihtyi hommassa muutaman kuukauden kunnes lähti vanhempainvapaalle syyskuussa. Pari päivää sitten mies ilmoitti, ettei homma enää nappaa, näkemiin.
Ennen olivat politrukit rautaa ja laivat puuta, hiio-hei.
KIRKKO muuttuu vauhdilla. Ennen se ilmensi vakautta, historiallista jatkumoa, etiikkaa. Pelastus tuli yksin uskosta. Ei enää. Puheenvuorot ovat usein repiviä ja syyllistäviä. Pelastus tulee ilmastotavoitekilvoittelusta.
Myös MEDIA on muuttunut. Aikanaan urheat sotakirjeenvaihtajat raportoivat maailmansotien etulinjasta ja Vietnamin viidakoista. Nykyään toimittajat uskaltautuvat nettiin korkeintaan kerran vuodessa. He suhtautuvat pelokkaasti ja torjuvasti kaikkeen, mikä ei kuulosta Painobaarin viinikerhon tavanomaiselta puheensorinalta.
Tätä kirjoittaessa uutinen napsahtaa ruudulle, jonka mukaan nyt myös HS:n gallupin mukaan PS on Suomen suurin puolue. Ehkä persutkin ovat muutoksessa. Veikko Vennamon johtama SMP oli pieni ja pahasuinen, nykypersut on suuri ja puhuu rauhallisesti.
MATIAS TURKKILA
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkirjoitus: Uusvasemmiston pettämätön logiikka
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











