

LEHTIKUVA
Viikon 5/2021 luetuin
Pääkirjoitus: Arvon jihadisti – harkitse uudeksi asemapaikaksesi Suomea
Päätoimittaja Matias Turkkila kirjoittaa nykyajasta, jossa kaikki tuntuu kääntyvän päälaelleen.
Arvon jihadisti! On ikävää, että kalifaattisi kaatui, mutta nyt tarjolla olisi erinomainen vaihtoehto. Harkitse uudeksi asemapaikaksesi Suomea! Hallinto on viritetty täyteen valmiuteen, jotta se voi tehdä kaikkensa Sinun puolestasi. Käytössäsi ovat Haavisto-luokan kotoutuslennot, kehittynyt Toiviainen-oppositionujerrin sekä Scheinin-standardin mukainen lainsäädäntö, joka poissulkee jihadismiin liittyvät kiusalliset juridiset ongelmat. Lisäksi Suomella on tarjota käyttöösi kaksi maailmanluokan innovaatiota – Taponen-valkopesualgoritmi somekäyttöön sekä Ohisalo-palomuuri, joka kätkee identiteettisi viranomaisilta ja mahdollistaa kätevän multihenkilöllisyyden.
+++
Historia on kummallinen kujeilija. Näyttäisi olevan niin, että kun riittävästi aikaa kuluu, kaikki asiat kääntyvät vastakohdakseen.
Ainakin SOMEYHTIÖT ovat muuttuneet. Joskus muinoin pikkuiset someyhtiöt olivat riemuissaan, jos joku julkisuuden henkilö suvaitsi ottaa palvelun käyttöönsä. Nykyään firmat potkivat ulos suurvaltojen presidenttejä.
Facebookkien ja sensellaisten SISÄLTÖ on niin ikään muuttunut. Ennen tytöt ja pojat lähettelivät toisilleen somessa treffipyyntöjä. Nykyään somessa on pelkkää valtioiden välistä informaatiovaikuttamista, eikä kukaan uskalla enää puhua tytöistä ja pojista, saati ehdottaa treffejä. Ei ole ihme, että lapsiluku putosi Suomessa nälkävuosien tasolle.
RUOTSIKIN muuttuu kovaa vauhtia. Se, mikä oli ennen maapallon vakain ja rauhallisin blondivaltio, on nyt etnojengien taistelutanner. Hullua on, että samaan aikaan kun Svea-maa juoksee kohti pimeää tulevaisuutta, Afrikan maat muuttuvat vauraammiksi ja rauhallisemmiksi. Kiina, joka oli ennen kehitysmaa, on nyt maapallon tekninen juggernautti. Yhdysvallat on puolestaan taantunut kehitysmaasarjaan. Entinen demokratian, Internetin ja Dallasin Sue Ellenin kotimaa ei pysty nykyään järjestämään edes presidentinvaaleja ilman kahakointia, kaupunkien polttamista ja tuloksen kiistämistä.
OIKEUSVALTIO on myös muutoksessa. Joskus historian hämärissä oikeusvaltioperiaatteella tarkoitettiin sitä, että kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia. Tänään moisella hienostelulla ei ole niin väliä. Nuorvanha keskustajeppe Antti Kurvinen selittääkin EU-oikeuden tulkinnan olevan teleologista eli päämäärähakuista – suomeksi sanottuna mielivaltaista. Mielivalta on juuri sitä, mitä oikeusvaltiolla yritettiin ylipäätään torjua, mutta mitäpä EU pienistä tai perussopimuksistaan piittaisi.
Iltalehti muuten otti ja tempaisi vasemman jalan mittaisen jutun Sanna Marinista (sdp.). Jutun mukaan rouva pääministeri ei piittaa julkisuuslaista tuon taivaallista. Tämä on hivenen erikoista, koska armon vuonna 2020 noin joka kahdeskymmenes Marinin käyttämä sana viime vuonna oli ”oikeusvaltioperiaate”. Se oli siis se periaate, jonka mukaan kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
Nyt muuten selvisi sekin, miksi hallitus tarvitsee niin paljon avustajia. Kuten jotkut muistavat, koronan alkukuukausina Sanna Marinille ei kelvannut Sauli Niinistön koronanyrkki, johtoon piti saada nuori Sdp-politrukki Mikko Koskinen. Noh, Koskinen viihtyi hommassa muutaman kuukauden kunnes lähti vanhempainvapaalle syyskuussa. Pari päivää sitten mies ilmoitti, ettei homma enää nappaa, näkemiin.
Ennen olivat politrukit rautaa ja laivat puuta, hiio-hei.
KIRKKO muuttuu vauhdilla. Ennen se ilmensi vakautta, historiallista jatkumoa, etiikkaa. Pelastus tuli yksin uskosta. Ei enää. Puheenvuorot ovat usein repiviä ja syyllistäviä. Pelastus tulee ilmastotavoitekilvoittelusta.
Myös MEDIA on muuttunut. Aikanaan urheat sotakirjeenvaihtajat raportoivat maailmansotien etulinjasta ja Vietnamin viidakoista. Nykyään toimittajat uskaltautuvat nettiin korkeintaan kerran vuodessa. He suhtautuvat pelokkaasti ja torjuvasti kaikkeen, mikä ei kuulosta Painobaarin viinikerhon tavanomaiselta puheensorinalta.
Tätä kirjoittaessa uutinen napsahtaa ruudulle, jonka mukaan nyt myös HS:n gallupin mukaan PS on Suomen suurin puolue. Ehkä persutkin ovat muutoksessa. Veikko Vennamon johtama SMP oli pieni ja pahasuinen, nykypersut on suuri ja puhuu rauhallisesti.
MATIAS TURKKILA
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkirjoitus: Uusvasemmiston pettämätön logiikka
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää