

LEHTIKUVA
Packalén: Lentoasemien lakkauttamisbuumi on pysäytettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén on huolissaan Helsingin Malmin lentoaseman ja maakuntalentoasemien lakkauttamisaikeista.
Lähes 70 000 kansalaista on allekirjoittanut adressin Malmin lentoaseman säilyttämisen puolesta ja Packalénin mukaan lentoaseman lakkauttamisella olisi kohtalokkaita seurauksia monella osa-alueella.
– Malmin lentoaseman lakkauttaminen johtaisi muun muassa pääkaupunkiseudun harrasteilmailutoiminnan loppumiseen. Vaihtoehtoisiksi lentokentiksi on esitetty Hyvinkään ja Nummelan lentokenttiä, joissa kuitenkin harrastetaan lähinnä purjelentotoimintaa eikä niillä ole ympäristölupien puolesta mahdollista vastaanottaa Malmin harrasteilmailun volyymia, kansanedustaja tietää.
Malmin kenttä toiseksi vilkkain
Liikenne- ja viestintäministeriö tilasi YY-Optimalta selvityksen, joka teilattiin ilmailualan asiantuntijoiden, harrastajien sekä selvityksen läpikäyneen tilastotieteen emeritusprofessorin toimesta.
– Selvitys ei perustunut faktoihin tai operaatiotietoihin, vaan oletuksiin. On selvää, että tällaisen selvityksen pohjalta ei voida esittää toimintalinjauksia tulevaisuuteen, Packalén huomauttaa.
– Malmin lentoaseman säilyttämisen puolesta puhuvat myös taloudelliset, turvallisuuspoliittiset, kulttuurihistorialliset, lentäjäkoulutukselliset sekä ekologiset syyt. Malmin lentoaseman toimijat työllistävät yhteensä viitisen sataa työntekijää ja niiden yhteenlaskettu liikevaihto on yli 30 miljoonaa euroa. Lentoasema on Suomen toiseksi vilkkain laskeutumismäärillä mitattuna ja Helsingin seudun ainoa yleisilmailukenttä sekä tärkeä pääkaupunkiseudun liike-elämälle.
Malmin lentokenttä toimii poikkeusoloissa varakenttänä ja sen asema on Packalénin mielestä turvallisuuskysymys.
– Lentäjäkoulutuksen siirtäminen muualle Suomeen on esitetyllä aikataululla lähes mahdotonta ja lähimmät toimintaan soveltuvat lentokentät sijaitsevat Porissa, Jyväskylässä ja Tampereella.
Lomalentojen määrä kasvussa
Lakkautusuhan alla ovat myös monet maakuntalentoasemat.
– Maakuntalentoasemien merkitys on suuri alueidensa liike-elämälle ja talouskehitykselle. Esimerkiksi yritysjohtajille tehdyssä kyselyssä 45 % vastanneista katsoi, että lentoliikenneyhteyksien kehittäminen parantaisi yritysten kilpailukykyä. Tutkimusten mukaan lentoyhteyksien merkitys yritysten kilpailukykyyn on kuudessa vuodessa yli kaksinkertaistunut joten lentoliikenteeseen panostamisella nähdään olleen suora positiivinen vaikutus yhteiskuntaan, Packalén sanoo.
– Lentoasemat toimivat myös varsin edullisesti suhteutettuna muihin liikennemuotoihin. Samaan aikaan kun kotimaan lentoreittejä on karsittu, ovat suorien tilaus- ja lomalentojen määrät koko ajan lisääntyneet. Lentoasemien karsimisen sijaan tulisikin pohtia, mitä keinoja on kotimaan lentoyhteyksien parantamiseksi. Mallia voitaisiin ottaa esimerkiksi Norjasta, jossa maakuntakenttien osuus matkustajista on 52 %, Suomessa vastaavan luvun ollessa 23 %.
Kehittäminen luo kilpailukykyä
Packalén sanoo, että Suomen huono taloudellinen tilanne pakottaa päättäjät miettimään keinoja, joilla suunta saadaan muutettua muutenkin kuin kurjistamalla.
– Panostetaan tulevaisuuteen ja kehittämiseen, ei hetkellisiin säästöihin. Malmin lentoasematoiminnan lakkauttaminen on peruttava ja maakuntalentoasemien kohdalla tulisi panostaa kehittämiseen. Jos haluamme parantaa Suomen kilpailukykyä ja menestystä kansainvälisillä markkinoilla, tulee myös maakuntalentoasemien toimintaa ja lentoreittien suunnittelua tehostaa ja parantaa – ei ajaa alas. Näin pystytään paremmin varmistamaan yritysten kilpailukyvyn säilyminen koko valtakunnan alueella.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Helsinki tukee vaivihkaa Elokapina-aktivismia: Kaupungin nuorisopalvelujen viestijärjestelmässä haetaan keräysapua ja kaupungille kuuluvia tarvikkeita mielenosoittajien käyttöön
Helsingin kaupungin työntekijöiden viestiryhmissä vellova Elokapina-myötäily saattaa näyttäytyä sympaattisena, mutta asia on ongelmallinen. Kaupunki on julkinen toimija, ja sen työntekijöiltä voidaan lähtökohtaisesti odottaa neutraalia lähestymistapaa aktivistien kuohuntaa kohtaan.

Halla-aho tiivisti Kultarannassa maailman muutoksen: Suurin osa maailman ihmisistä elää hyvin erilaisissa arvojärjestelmissä, eikä heillä ole mitään aikomusta muuttua kaltaisiksemme
Länsimaat ovat vain yksi osa maailmaa, joka nyt on kivuliaassa muutoksen tilassa. Aika entinen ei enää palaa, vaikka kuinka sitä haluaisimme. Sodankäynti ja hyökkäykset eivät nekään välttämättä lopullisesti ratkaise ongelmia. - Ulkoisella hyökkäyksellä on kuitenkin taipumus yhdistää kansalaisia oman hallintonsa taakse, tiivisti puhemies Jussi Halla-Aho ihmisluonteen peruspiirteen valtiossa kuin valtiossa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Li Andersson haluaa ilmastotoimet laskettavaksi osaksi puolustusmenoja – Antikainen: ”Onko vasemmisto menettänyt viimeisetkin järjenrippeensä?”
Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja ja nykyinen Euroopan parlamentin jäsen Li Andersson ehdottaa Kultaranta-keskustelujen ohessa, että ilmastotoimet tulisi laskea osaksi puolustusmenoja, jotta Suomi voisi saavuttaa Naton puolustusmenotavoitteen ilman, että määrärahoja lisättäisiin varsinaiseen maanpuolustukseen.

Tutkimus: vasemmiston ajattelu on oikeistoon verrattuna kapeampaa ja jyrkempää – vasemmiston parissa vallitseva uskomusjärjestelmä sisälsi lähes yksinomaan äärimmäisiä asenteita
Tuore tutkimus paljastaa rakenteellisia eroja Yhdysvaltojen poliittisen vasemmiston ja oikeiston välillä. Tutkijat havaitsivat, että demokraattien poliittiset asenteet ja siihen liittyvä identiteetti ovat keskittyneempiä ja rakentuvat usein äärimmäisille näkemyksille. Vastaavasti republikaanien joukossa esiintyy laajempaa mielipiteiden kirjoa. Tämä viittaa siihen, että poliittinen oikeisto saattaa tällä hetkellä sallia suuremman ajattelun moninaisuuden kuin vasemmisto – ainakin tietyissä polttavissa kysymyksissä. Tutkijat kuitenkin varoittavat tekemästä liian hätäisiä johtopäätöksiä ja peräänkuuluttavat aiheesta lisätutkimusta.

Antikainen: Vasemmistoliiton Honkasalo puolustaa Irania, joka vainoaa naisia, tappaa toisinajattelijoita ja havittelee ydinasetta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi Veronika Honkasalon (vas.) tuoretta ulostuloa, jossa tämä vaatii Suomea tuomitsemaan Israelin iskut Iraniin. Antikaisen mukaan Honkasalon kirjoitus myötäilee käytännössä Irania jättämällä täysin huomiotta sen, miksi Israel iski ja mitä Iran edustaa.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.