Pakolaisvyöryn uhka kasvaa jälleen, varoittaa YK

07.06.2018 |22:15

YK:n pakolaisjärjestö UNHCR varoittaa pakolaismäärien kasvusta Euroopan rajoilla. Vanhat reitit on jälleen otettu käyttöön Turkista Kreikkaan ja sieltä eteenpäin. Turkista tullaan Eurooppaan sekä maitse että meren yli. Pakolaisten selviytyminen Välimeren ylitse Italiaan riippuu taas paljon siitä, kuinka paljon Italian viranomaiset satsaavat pelastustoimiin merellä.


– Kasvu alkoi vuodenvaihteessa. Turkin puolelta koilliseen Kreikkaan tuli koko viime vuoden aikana 5 500 pakolaista. Nyt ensimmäisten viiden kuukauden aikana tulijoiden määrä on jo 6 800, sanoo UNHCR:n asiantuntija Leo Dobbs. Hän pitää kehitystä huolestuttavana.

Suurin osa pakolaisista on Dagens Nyheter -lehden (maksumuuri) mukaan lähtöisin Syyriasta ja Afganistanista. Meren yli Kreikan saarille on alkuvuonna tullut runsaat 10 000 ihmistä. Muualle EU:n alueelle, lähinnä Italiaan on tullut Välimereltä alkuvuonna 20 000 pakolaista.

– Ehkä ihmiset seuraavat sosiaalista mediaa ja luulevat, että tie Eurooppaan on taas auki. Tai sitten salakuljettajat ovat huomanneet, että rajoja ei tosiaankaan vahdita niin tarkasti kuin vielä jokin aika sitten, Dobbs arvelee.

Välimeren ylitys Libyasta Italiaan on käynyt kaiken aikaa vaarallisemmaksi – johtuen siitä, että ihmissalakuljettajat ottavat käyttöön yhä huonompia veneitä. Ja se on seurausta siitä, että EU:n viranomaiset ovat tuhonneet paremman kaluston. On myös mahdollista, että pakolaisten oma kunto on heikompi kuin ennen.

Välimeren ylityksessä on kuollut alkuvuonna 700 pakolaista. Kuolleiden lukumäärä riippuu tulevaisuudessakin paljolti siitä, kuinka paljon Italian viranomaiset satsaavat pelastustoimiin merellä. Pakolaistilanne on jälleen kerran esillä EU:n huippukokouksessa kesäkuun lopulla.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
9.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää