

Helsingin pormestariksi pyrkii perussuomalaisten listoilta ministeri Wille Rydman. / PS ARKISTO
Perussuomalainen Helsinki lähtee vaaleihin täydellä 127 nimen listalla
Perussuomalainen Helsinki ry ilmoitti maaliskuun 3. päivänä 24 uuden ehdokkaan nimeämisestä.
Perussuomalainen Helsinki lähtee vaaleihin täydellä 127 nimen listalla. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on varavaltuutettu Martina Houtsonen.
Lista kaikista julkaistuista ehdokkaista löytyy piirin kotisivuilta.
Uudet ehdokkaat
Perussuomalaisten Helsingin piirin 3.3. nimetyt ehdokkaat ovat:
Timo Aunio, rakennusmies
Erno Björninen, timpuri
Sari Häivölä, TTM
Jukka-Pekka Hämäläinen, autonkuljettaja
Kaija Hietanen
Martina Houtsonen, varavaltuutettu, sairaanhoitaja
Timo Jokela, FT
Irina Karppinen, yrittäjä
Ville Komulainen, rakennusmestari
Daniel Kukkonen, talvikunnossapito, graafinen suunnittelija
Hannu Kyynäräinen, eläkeläinen
Mikko Lahtiluoma, urheilujohtaja, yrittäjä
Jaana Merenaalto, sihteeri, eläkeläinen
Riitta Morell, eläkeläinen
Chico Muya, sisällöntuottaja, artisti
Esa Raivio, johtaja
Marja-Liisa Riipinen, eläkeläinen
Merja Salo, työsuojavaltuutettu, kulttuurituottaja
Timo Simpura, kiinteistöhuoltaja
Riina-Maria Söderberg, senioriavustaja
Rauno Surola, ylipostimies
Juha Vasara, yksityisyrittäjä
Markku Uusipaavalniemi, yrittäjä
Anne Hörkkö, lähihoitaja, yrittäjä
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Helsinki nimesi 23 uutta ehdokasta kuntavaaleihin
Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.

Perussuomalainen Helsinki asetti 18 uutta ehdokasta kuntavaaleihin
Perussuomalainen Helsinki ry ilmoitti 18 uuden ehdokkaan nimeämisestä.

Helsingin Perussuomalaiset nimesi ehdokkaita kevään kuntavaaleihin

Turun Perussuomalaiset nimesi lisää kuntavaaliehdokkaita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt 23 ehdokasta lisää kevään kuntavaaleihin. Kuntavaaliehdokkaita on nimettynä huhtikuussa järjestettäviin vaaleihin nyt yhteensä 83.
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













