

Perussuomalainen Nuoriso vaatii kansanedustajien sopeutumisrahan poistamista: ”Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa”
Perussuomalainen Nuoriso aloitti tänään keräyksen kansalaisaloitteeseen kansanedustajien sopeutumisrahan poistamiseksi. Nuorisojärjestö katsoo, ettei sopeutumisrahajärjestelmä kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti aikana, jolloin työn vastaanottamisen kannustimia lisätään ja työttömyysturvan kannustinloukkuja puretaan.
Sopeutumisraha korvasi sopeutumiseläkkeen kansanedustajien ”tilapäisenä työttömyysturvana”. Perussuomalainen Nuoriso pitää järjestelmää tässä tarkoituksessa pahasti epäonnistuneena. Nuorisojärjestö katsoo, että sopeutumisrahajärjestelmä ei kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti, sillä sopeutumisrahassa on paljon etuuksia, joita ansiosidonnaisessa työttömyysturvassa ei ole, ja puolestaan ansiosidonnaisessa on paljon velvoitteita, joita ei ole sopeutumisrahassa.
Sopeutumisraha passivoi
Sopeutumisraha mahdollistaa mm. eläkeputken, eikä siinä ole työnhakuvelvoitetta saati tukien porrastusta. Ansiosidonnaisesta poistettiin eläkeputki Sanna Marinin hallituskaudella, se velvoittaa työnhakuun karenssin uhalla ja nyt sitä porrastetaan Petteri Orpon hallituksen toimesta.
– Olemme tyytyväisiä siihen, että työn vastaanottamisen kannustimia lisätään. Tätä emme kuitekaan ole nähneet kansanedustajien sopeutumisrahan osalta, joka on omiaan passivoimaan entisten kansanedustajien työllistymistä ja mahdollistamaan tukien väärienkäyttöä nykyisessä muodossaan, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
– Mikään ei kuitenkaan estä kansanedustajia hyödyntämästä ansiosidonnaista työttömyysturvaa sopeutumisrahan sijaan. Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa on laittaa sopeutumisrahajärjestelmä silppuriin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Petteri Orpon hallitus työn kannustimet Sanna Marinin hallitus Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso eläkeputki sopeutumisraha Kannustinloukut Sopeutumiseläke Ansiosidonnainen Yhdenvertaisuus kansalaisaloite Työttömyysturva
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastustavat kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksia

Perussuomalaiset: Faktoja esitetystä kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksesta

Kokoomuksen ja keskustan kansanedustajat puolustavat tulevia eläkkeitään – Leena Meri: ”Paljonko se teidän ”pieni” eläke on, jolla joudutte toimeen tulemaan?”

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













