

Perussuomalainen Nuoriso vaatii kansanedustajien sopeutumisrahan poistamista: ”Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa”
Perussuomalainen Nuoriso aloitti tänään keräyksen kansalaisaloitteeseen kansanedustajien sopeutumisrahan poistamiseksi. Nuorisojärjestö katsoo, ettei sopeutumisrahajärjestelmä kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti aikana, jolloin työn vastaanottamisen kannustimia lisätään ja työttömyysturvan kannustinloukkuja puretaan.
Sopeutumisraha korvasi sopeutumiseläkkeen kansanedustajien ”tilapäisenä työttömyysturvana”. Perussuomalainen Nuoriso pitää järjestelmää tässä tarkoituksessa pahasti epäonnistuneena. Nuorisojärjestö katsoo, että sopeutumisrahajärjestelmä ei kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti, sillä sopeutumisrahassa on paljon etuuksia, joita ansiosidonnaisessa työttömyysturvassa ei ole, ja puolestaan ansiosidonnaisessa on paljon velvoitteita, joita ei ole sopeutumisrahassa.
Sopeutumisraha passivoi
Sopeutumisraha mahdollistaa mm. eläkeputken, eikä siinä ole työnhakuvelvoitetta saati tukien porrastusta. Ansiosidonnaisesta poistettiin eläkeputki Sanna Marinin hallituskaudella, se velvoittaa työnhakuun karenssin uhalla ja nyt sitä porrastetaan Petteri Orpon hallituksen toimesta.
– Olemme tyytyväisiä siihen, että työn vastaanottamisen kannustimia lisätään. Tätä emme kuitekaan ole nähneet kansanedustajien sopeutumisrahan osalta, joka on omiaan passivoimaan entisten kansanedustajien työllistymistä ja mahdollistamaan tukien väärienkäyttöä nykyisessä muodossaan, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
– Mikään ei kuitenkaan estä kansanedustajia hyödyntämästä ansiosidonnaista työttömyysturvaa sopeutumisrahan sijaan. Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa on laittaa sopeutumisrahajärjestelmä silppuriin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Petteri Orpon hallitus työn kannustimet Sanna Marinin hallitus Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso eläkeputki sopeutumisraha Kannustinloukut Sopeutumiseläke Ansiosidonnainen Yhdenvertaisuus kansalaisaloite Työttömyysturva
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastustavat kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksia

Perussuomalaiset: Faktoja esitetystä kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksesta

Kokoomuksen ja keskustan kansanedustajat puolustavat tulevia eläkkeitään – Leena Meri: ”Paljonko se teidän ”pieni” eläke on, jolla joudutte toimeen tulemaan?”

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.















