

Perussuomalainen Nuoriso vaatii kansanedustajien sopeutumisrahan poistamista: ”Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa”
Perussuomalainen Nuoriso aloitti tänään keräyksen kansalaisaloitteeseen kansanedustajien sopeutumisrahan poistamiseksi. Nuorisojärjestö katsoo, ettei sopeutumisrahajärjestelmä kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti aikana, jolloin työn vastaanottamisen kannustimia lisätään ja työttömyysturvan kannustinloukkuja puretaan.
Sopeutumisraha korvasi sopeutumiseläkkeen kansanedustajien ”tilapäisenä työttömyysturvana”. Perussuomalainen Nuoriso pitää järjestelmää tässä tarkoituksessa pahasti epäonnistuneena. Nuorisojärjestö katsoo, että sopeutumisrahajärjestelmä ei kohtele suomalaisia yhdenvertaisesti, sillä sopeutumisrahassa on paljon etuuksia, joita ansiosidonnaisessa työttömyysturvassa ei ole, ja puolestaan ansiosidonnaisessa on paljon velvoitteita, joita ei ole sopeutumisrahassa.
Sopeutumisraha passivoi
Sopeutumisraha mahdollistaa mm. eläkeputken, eikä siinä ole työnhakuvelvoitetta saati tukien porrastusta. Ansiosidonnaisesta poistettiin eläkeputki Sanna Marinin hallituskaudella, se velvoittaa työnhakuun karenssin uhalla ja nyt sitä porrastetaan Petteri Orpon hallituksen toimesta.
– Olemme tyytyväisiä siihen, että työn vastaanottamisen kannustimia lisätään. Tätä emme kuitekaan ole nähneet kansanedustajien sopeutumisrahan osalta, joka on omiaan passivoimaan entisten kansanedustajien työllistymistä ja mahdollistamaan tukien väärienkäyttöä nykyisessä muodossaan, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
– Mikään ei kuitenkaan estä kansanedustajia hyödyntämästä ansiosidonnaista työttömyysturvaa sopeutumisrahan sijaan. Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa on laittaa sopeutumisrahajärjestelmä silppuriin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Petteri Orpon hallitus työn kannustimet Sanna Marinin hallitus Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso eläkeputki sopeutumisraha Kannustinloukut Sopeutumiseläke Ansiosidonnainen Yhdenvertaisuus kansalaisaloite Työttömyysturva
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastustavat kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksia

Perussuomalaiset: Faktoja esitetystä kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksesta

Kokoomuksen ja keskustan kansanedustajat puolustavat tulevia eläkkeitään – Leena Meri: ”Paljonko se teidän ”pieni” eläke on, jolla joudutte toimeen tulemaan?”

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












