
Perussuomalaiset: Faktoja esitetystä kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksesta
Perussuomalaiset korostavat edelleen, että kansanedustajille ollaan jättämässä uudessa sopeutumisrahamallissa erillisjärjestelmä, joka poikkeaa suuresti tavallisten palkansaajien työttömyysturvasta.
Iltalehden Marko-Oskari Lehtonen kirjoittaa tänään, että perussuomalaiset sekosivat omaan näppäryyteensä vastustaessaan kansanedustajien sopeutumisrahan korotusta. Valitettavasti toimittajalla on laskelmissaan virheelliset tiedot.
– Uusimman esityksen mukaan kansanedustajan sopeutumisraha tulee määräytymään vähintään yhdeksän vuoden kertymän mukaan. Vuosittainen kertymä on neljä prosenttia kansanedustajan palkkiosta. Näin ollen yhdeksän vuoden kertymä on 36 prosenttia palkkiosta eli noin 2 343 euroa.
– Tämä tulisi olemaan siis sopeutumisrahan minimi, jonka saisi jo yhden vuoden kansanedustajana toiminut henkilö. Tällä hetkellä minimi on 28 prosenttia palkkiosta eli noin 1 820 euroa ja se edellyttää vähintään kolmen vuoden kansanedustajan uraa, perussuomalaiset kertovat.
”Raha tulee kuin Manulle illallinen”
Sopeutumisrahan minimi tulisi olemaan jokseenkin saman suuruinen kuin vastaavaa palkkaa nauttivien palkansaajien ansiosidonnainen, mutta ilman palkansaajien velvoitteita kuten aktiivimallia. Vähintään 10 vuotta kansanedustajana toimineilla sopeutumisraha on kuitenkin huomattavasti parempi ja myös sen kesto on selvästi ansiosidonnaista pidempi.
– On siis huomattava, että sopeutumisraha tulee kuin Manulle illallinen ilman velvoitteita.
– Kaiken lisäksi yhden kauden kansanedustaja voi jatkossa valita ansiosidonnaisen kansanedustajuutta edeltäneen työuran perusteella, mikäli siitä kertynyt ansiosidonnainen olisi parempi kuin sopeutumisraha. Missä muussa työpaikassa voi tehdä tällaisen valinnan?
PS: Kansanedustajat samalle viivalle palkansaajien kanssa
Perussuomalaiset korostavat edelleen, että eduskuntaryhmä olisi voinut hyväksyä mallin, jossa kansanedustajien sopeutumisraha olisi tuotu aidosti ja kaikissa tilanteissa palkansaajan kanssa samalle viivalle kaikkine velvoitteineen.
– Kuten edellä on perusteltu, näin ei uudessa mallissa tule olemaan.
Artikkelia muokattu 30.11.2018 klo 10.21 Iltalehden toimittajan nimen osalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastustavat kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksia

Sopeutumiseläkkeen koplauksesta tulikivenkatkuisia kommentteja – ”leikkivät tekopyhää”, ”jotenkin uskomatonta..”

Savio: Sopeutumiseläkkeen lopettamiseen jäi korotusten myötä ikävä sivumaku

Perussuomalainen Nuoriso vaatii kansanedustajien sopeutumisrahan poistamista: ”Ainoa tapa asettaa kansanedustajat samalle viivalle suomalaisten kanssa”
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.