

Sopeutumiseläkkeen koplauksesta tulikivenkatkuisia kommentteja – “leikkivät tekopyhää”, “jotenkin uskomatonta..”
Sopeutumiseläkkeen koplausasia on kirvoittanut tänään kansanedustajilta tulikivenkatkuisia kommentteja. Perussuomalaiset kieltäytyi tänään koplaamasta ylisuurien sopeutumiseläkkeiden poistoa kansanedustajien ja ministereiden etuuksien nostoon.
Suomen Uutiset kokosi päivän aikana annettuja kommentteja:
“Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia, että kaikki muut puolueet paitsi perussuomalaiset halusivat korottaa nykyisten edustajien etuja sekä jopa entisestään parantaa mm. entisten ministerien eläke-etuuksia.”, kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.), Facebook.
“Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei hyväksy kansanedustajien sopeutumisrahan korottamista.“ — kansanedustaja Ville Tavio (ps.).
“Sopeutumiseläkkeen poistaminen oli tärkeä ja yhdessä sovittu päämäärä, mutta muut puolueet eivät malttaneet käyttää tilaisuutta hyväkseen korottaa muita etuja..” Kansanedustaja Mika Niikko (ps.), FB.
“Siis haloo… Perussuomalaiset oli ainoa ryhmä joka uskalsi olla menemättä tähän hillotolppien lisäykseen ….. Kokoomuksen puhemiehen johdolla esitys tehtiin ja heidän koko ryhmä on hyväksynyt korotukset ja nyt he leikkivät tekopyhää.” — PS-ryhmyri Leena Meri, FB.
“Perussuomalaisten ajama asia vihdoin toteutuu ja kansanedustajien sopeutumiseläkkeet lakkautetaan, kuten tekemässäni lakialoitteessa esitin. Tämä kirpaiseen monia puolueita ja nyt he miettivät ilman perussuomalaisia, mitä etuuksia he itselleen nostaisivat hyvitykseksi. Näitä uusia etuuksien kasvatusta me perussuomalaisen emme hyväksy!” — Kansanedustaja Rami Lehto (ps.), Facebook.
”Tarkoitus kun oli purkaa kohtuuttomuuksia eikä luoda lisää” — Kokoomuskansanedustaja Timo Heinonen, SU.
Puhemies Paula Risikko (kok.) puolusti kätilöimäänsä pakettia: “Tämä järjestelmä on sotinut kansalaisten oikeustajua vastaan ja nyt siitä on tehty yhdessä päätös, että se lopetetaan”. ESS.
Kritiikistä päivän aikana hajoillut Risikko myöhemmin Iltalehdelle: ”Puhallan kolme kertaa – puuh, puuh, puuh – jotta en sano mitä ajattelen”.
Sinisten kansanedustaja Simon Elon Iltalehdessä esittämä näkemys ei yllättänyt: “Perussuomalaiset yrittivät haalia kansanedustajille parempia etuuksia”.
“Sopeutumiseläkeporsastelu on lopetettava, kuten kansalaisaloite ja perussuomalaisten oma lakialoite ovat vaatineet. Uudistusta ei kuitenkaan saa vesittää parantamalla kansanedustajien etuisuuksia toisesta päästä.” — Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.), Facebook.
Toisessa fb-päivityksessä Halla-aho toteaa: “Ylelle pisteet rehellisestä uutisoinnista. Osa mediasta, eräistä poliitikoista puhumattakaan, on antanut ymmärtää, että perussuomalaiset olisivat vastustaneet sopeutumiseläkejärjestelmän lopettamista. Väite on tietysti älytön jo siksi, että perussuomalaisilla ei ole yhtäkään kansanedustajaa, joka olisi hyötymässä sopeutumiseläkkeiden säilymisestä.
Asian pihvi on tässä:
‘Perussuomalaiset eivät hyväksyneet nykyiseen sopeutumisrahaan suunniteltuja parannuksia. Sopeutumisrahan saamiseksi edellytetään vain vuoden kansanedustajana toimimista nykyisen kolmen vuoden sijasta ja rahaa korotetaan 1790 eurosta 2050 euroon.
Perussuomalaiset karsastivat myös sitä, että kansanedustajien sopeutumisraha ei ole verrattavissa työttömyysturvaan eivätkä esimerkiksi työttömyysturvan aktiivimallisäännökset koske sopeutumisrahaa.
Sopeutumisrahan lisäksi kansanedustajat voivat hakea kansliatoimikunnalta harkinnanvaraista eläkettä, mitä perussuomalaiset eivät myöskään hyväksyneet.’
Ensimmäinen kohta on selvästi ‘Lex Torvinen’.”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola .. “on pöyristynyt. Oli tarkoitus ja tahto, että entisten kansanedustajien ylisuuret ökyeläkkeet pudotetaan samalle tasolle kuin niillä jotka on valittu vuoden 2011 jälkeen. Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia siinä tapauksessa kun eduskunnasta putoavat.
Tätä emme voi hyväksyä. Ei hilloa sinisille.
Villi veikkaus: Nyt muut sanovat, että koska persut eivät hyväksyneet koko pakettia, on heidän syytään että vanhojen edut jäivät. Kissanp**kat.. Tässä talossa on kikyt, aktiivimallit, sotet ja makut ajettu paljon pienemmälläkin enemmistöllä.” — FB (kirosanaston loivennus toimituksen).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustajien sopeutumiseläke piti purkaa, tulikin noin 300 euron etukorotus

Savio: Sopeutumiseläkkeen lopettamiseen jäi korotusten myötä ikävä sivumaku

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa
Kevään kuntavaaleissa SDP:n listoilla on ainakin neljä ay-järjestön istuvaa tai entistä puheenjohtajaa. Teollisuusliiton puheenjohtaja, sekä viime talven poliittisten lakkojen ”ruuvin kiristäjänä” tunnettu Riku Aalto asettuu ehdolle Vantaalla. Myös monet SAK:laisten liittojen rivijäsenet ovat asettuneet ehdolle demarien tai vasemmistoliiton listoilta.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta
Saksalainen feministinen aikakauslehti Emma kirjoittaa Ramadan-hypestä. Julkaisu kysyy, miksi ennen yksityisenä uskonnollisena juhlana vietetty Ramadan on muuttunut julkiseksi ilmiöksi. Suurissa kaupungeissa Ramadan on näkyvästi esillä katukuvassa valaistuksen ja paaston päättymisjuhlallisuuksien muodossa. Kaikkien muslimien mielestä tämä ei ole hyvä asia. Paasto oli ennen yksityisasia, aivan kuten viisi kertaa päivässä tapahtuva rukoileminen.