

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot on saatava kuriin
Perussuomalaiset kansanedustajat suorastaan tyrmäävät ay-liikkeen suunnittelemat jopa kahden viikon poliittiset lakot. Kansanedustajien twiitit viestipalvelu X:ssä eivät jätä tulkinnan varaa: poliittiset lakot on saatava kuriin aivan hallituksen lakiehdotuksen mukaisesti.
– Tämän päivän tapahtumat näyttävät yhä selkeämmin tarpeen tehdä jykeviä toimenpiteitä, että poliittiset lakot saadaan kuriin! Ari Koponen tiivistää näkemyksensä.
Vilhelm Junnilan mielestä Suomen talouden moottori pysähtyy rampauttamalla vientiteollisuus ja sulkemalla satamat poliittisella lakolla. Hänen mukaansa lakot ovat täysin vastuutonta toimintaa, joka johdattaa maan syvälle taantumaan tilanteessa, jossa kaikki voimat tulisi yhdistää suomalaisten yritysten ja työpaikkojen puolesta.
– Hallitus pyrkii työelämän uudistuksilla turvaamaan Suomen kasvun ja talouden kehityksen tuleville sukupolville. Eläkeikää lähestyvä ay-rälssi puolestaan turvaa omaa mukavaa asemaansa ja eliitin etuja palvelevan jäykän järjestelmän. Kumpi tässä sitten on jalompi tavoite?
Seinä tulee vastaan
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä tylyttää ay-liikettä:
– Liitot näemmä haluavat lisää leikkauksia. Kansa ei tule tuosta kiittämään. Lait tullaan säätämään huligaaneista välittämättä.
Miko Bergbom katsoo, että vastuuttoman politiikan tie on kuljettu loppuun:
– Näin se vaan on. Toki samalla tavalla voidaan jatkaa kuin aikaisemminkin, mutta seinä tulee ennemmin tai myöhemmin vastaan. Sellaisesta vastuuttomuudesta kärsisivät nimenomaan pienituloiset ihmiset.
Jenna Simulan mielestä lakkoilu pitkittää taantumaa ja saa Suomen näyttämään joltain banaanivaltiolta.
– Demokraattisesti valittua hallitusta vastustetaan kaikin mahdollisin keinoin, ja kun ay-liike ei saa tahtoaan läpi, niin jälleen pysäytetään talouden rattaat. Kalliiksi tulee!
Äänestäjät ostettiin tyytyväisiksi
Vasemmistohallitus ei suostunut sopeuttamaan taloutta, kirjoittaa Sebastian Tynkkynen.
– Äänestäjät ostettiin tyytyväisiksi jakamalla rahaa surutta omien taustaryhmien hyväksi. Tämän löysi edestään oikeistohallitus, jonka tehtäväksi jää pelastaa Suomen talous. Hallitusneuvotteluissa talouden kuva oli synkkä ja sopeutustarve oli valtava. Otimme sen tosissaan ja sovimme sopeutuksesta sekä työmarkkinoiden uudistamisesta.
– VM:n mukaan joudumme tekemään nyt vielä enemmän toimia, jotta talous pelastetaan. Lisäsopeutukset neuvotellaan riihessä. Ja tämän tilanteen keskellä SAK pistää vielä lisää kapuloita Suomen selviytymisrattaisiin.
”Ay-liikkeen todellisuudentaju on hävinnyt”
Tynkkynen katsoo, että ay-liikkeen todellisuudentaju on hävinnyt lopullisesti, kun uhataan jopa kahden viikon lakolla. Hintalappu Suomelle on järkyttävä, ja SAK:n toiminnan vuoksi sopeutustarve kasvaa entisestään.
– On irvokasta, että esimerkiksi ahtaajat (keskipalkka 4 000 € / kk + lisät, lähde: Satamaoperaattorit ry) lakkoilevat vasemmistopomojen käskystä hallitusta vastaan. Heille on tulossa tänä vuonna yli 500 € enemmän käteen hallituksen päätösten vuoksi. Tällainen poliittinen lakkoilu (mielenosoitusten sijaan) ei ole demokratialle tervettä, ja sillä yritetään varastaa lainsäädäntövalta vaaleilla valituilta päätöksentekijöiltä ulkoparlamentaarisille voimille. Tällaisen edessä ei tule alistua. Vasemmistolaisten ei saa antaa enää pitää demokratiaa panttivankinaan.
Puolueen puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra tiivistää tilanteen twiitissään näin:
– Lakot tulevat vaikuttamaan merkittävästi yrityksiin ja yhteiskuntaan ja myös kansantalouteen – taantumaa tarkoituksella syvennetään ja pahennetaan. Investoinnit rysähtävät todennäköisesti vielä voimakkaammin. Ja miksi? Siksi, että liitot vastustavat hallitusta.
Lakot tulevat vaikuttamaan merkittävästi yrityksiin ja yhteiskuntaan ja myös kansantalouteen – taantumaa tarkoituksella syvennetään ja pahennetaan. Investoinnit rysähtävät todennäköisesti vielä voimakkaammin.
Ja miksi. Siksi, että liitot vastustavat hallitusta.
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 6, 2024
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittiset lakot menosopeutukset sopeutustarve kansantalous Miko Bergbom työelämän uudistus Ari Koponen Riikka Purra Vilhelm Junnila Jani Mäkelä leikkaukset Sebastian Tynkkynen vientiteollisuus Ay-liike Jenna Simula Vasemmisto talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liitot lietsovat kaaosta – PS: Lopettaako ay-liike poliittiset lakot välikysymyksen myötä?

Poliittiset lakot ovat aiheuttaneet yhteiskunnalle jo miljardivahingot – Junnila: Kumpi on jalompi tavoite, tulevat sukupolvet vai ay-eliitin edut?

Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Hoitoalan duunari toivoo ”jotain rajaa” ay-liikkeen lakkoaallolle

Piisinen: Yhteistoiminta ei ole työpaikoilla rikki

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?

Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä

Päivän pointti: Ay-liike edustaa enää vain osaa palkansaajista – yleinen työttömyyskassa kasvoi jo Suomen suurimmaksi, keskusjärjestö SAK vähitellen kutistuu
Viikon suosituimmat

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













