

Vasemmalla: Jussi Halla-aho EU-pakettikeskustelussa. Oikealla: kuva eduskuntasalista. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kävivät eduskunnassa EU-pakettia vastaan massiivisella vyörytyksellä – käsittely jatkuu jo toiseen yöhön
Perussuomalaiset ei aio purematta niellä EU-pakettia. Eduskunnassa alkoi tiistaiyönä poikkeuksellinen vyörytys, joka jatkui puhemiehen uupumukseen noin kello puoli viiteen aamuyöstä. Keskustelussa on kuultu josatoja itsenäisyyttä puolustavia ja EU-pakettia vastustavia puheenvuoroja ja se jatkuu edelleen.
Seuraa suoraa lähetystä täältä >
Kansanedustaja Jenna Simula (ps.) kiteyttää: ”EU-elvytyspaketista ei voida äänestää, ennen kuin kansanedustajat ovat pitäneet haluamansa puheenvuorot.”
Selvennystä: EU-elvytyspaketista ei voida äänestää, ennen kuin kansanedustajat ovat pitäneet haluamansa puheenvuorot.
— Jenna Simula (@ainoahelmi) May 12, 2021
Ja puheenvuoroja todella riittää. On kuvaavaa, että ensimmäisen illan ja yön keskustelupöytäkirjan sivuja kertyi 190.
Perussuomalaiset ampuivat alas hallituksen onttoja vakuutteluja siitä, että paketti olisi kertaluonteinen tai elvyttävä tai että se edes liittyisi koronaan. Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.):
”Kysyn tässä kohdassa sen, mitä perussuomalaiset ovat kysyneet monesti ennenkin, saamatta vastausta: Jos Suomi ei poliittisista
syistä voi kieltäytyä tästä maallemme haitallisesta paketista, miten se voisi kieltäytyä mistään tulevastakaan maallemme haitallisesta paketista? Kertaluonteisuus on pelkkä tyhjä sana, jos jokaiseen kertaluonteiseen järjestelyyn on käytännössä pakko osallistua.
Elpymispaketti ei liity koronaan. Rahanjakoperusteet liittyvät pääosin jäsenmaiden taloudelliseen tilanteeseen ennen koronaa. Korona on keppihevonen, jonka avulla toteutetaan tulonsiirtounionia, yhteistä budjettia ja kansallisvaltioiden alasajoa.”
Tiistaina alkaneen puhemaratonin viimeinen puheenvuoro ennen keskeytystä kuultiin kansanedustaja Ari Koposelta (ps.). Hän painotti asioiden nurinkurista käsittelyjärjestystä: ”Periaatteellinen keskustelu liittovaltiokehityksestä
pitäisi käydä ensin, sen jälkeen arvioida elpymispaketin mielekkyys”.
Puhemies Anu Vehviläisen (kesk,) mehut oli 04.24 mennessä juotu. Hän keskeytti keskustelun ja totesi, ettei alkuperäinen käsittelyaikataulu toteudu. Suomalaisuuden päiväksi kaavailtu, maan itsenäisyyttä kaventava äänestys siirtyy hyvällä todennäköisyydellä. Vehviläinen twiittasi päätöksestään aamulla.
Käsittely jatkuu keskiviikkona kello kahdelta.
Keskustelu EU:n elpymispaketista jatkuu tänään klo 14 alkavassa istunnossa. Asiasta äänestetään vasta sitten, kun kaikki asiaan liittyvät puheenvuorot on käytetty. Arvioni tällä hetkellä on se, että tälle päivälle suunniteltu äänestys siirtyy myöhempään ajankohtaan.#eduskunta
— Anu Vehviläinen (@AnuVehvilainen) May 12, 2021
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.) moitti Vehviläisen päätöstä.
Arvoisa puhemies @AnuVehvilainen.
Miksi keskeytitte istunnon äsken, vaikka edustajille oli selvästi ilmoitettu, että klo 22:00 takaraja oli poistettu keskustelulta ja puheenvuoroja oli vielä jäljellä?
Ja mikä oli syy oudolle selittämättömälle tauolle ennen sitä? #elpymispaketti
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) May 12, 2021
Kansanedustaja Mika Niikko (ps.) tylytti pääministeri Sanna Marinia (sdp.), joka oli tavanomaiseen tapaansa poissa hankalasta kesksutelusta. Tiistaina Marin oli väistänyt sekä kuntavaalitentin että eduskunnan EU-debatin.
#elpymispaketti keskustelu jatkuu kello 14.00 Puhemiehen keskeytettyä täysistunto. Toivottavasti Pääministeri ehtii tällä kertaa osallistua tärkeään keskusteluun ja vastaamaan kysymyksiin.
— mikaniikko (@mikaniikko) May 12, 2021
Kansanedustaja Riikka Purra (ps.) tuuletti tunnelmia auringon noustessa keskiviikkona 04.49:
#Elpymispaketti-keskustelu päätettiin eduskunnassa klo 4:20 ja sitä jatketaan klo 14 alkavassa istunnossa.
Koska valiokunta alkaa klo 11:15, ei ole mieltä käydä tässä välissä kotona.
Aurinko nousee Helsingissä juuri nyt, klo 4:48. Kaunista!#elpymisrahasto
— Riikka Purra (@ir_rkp) May 12, 2021
Ryhmänjohtaja Ville Tavio (ps.) toivotti hyvää suomalaisuuden päivää ja summasi: ”Suomalaiset ansaitsevat oman kansallisvaltionsa.”
Emme ole mitään EU-kansalaisia kuin paperilla.
Me olemme suomalaisia.
Suomalaiset ansaitsevat oman kansallisvaltionsa.
Hyvää suomalaisuuden päivää!#suomalaisuudenpäivä
— Ville Tavio (@VilleTavio) May 12, 2021
Juttua päivitetty 13.5.2021 klo 0:34.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ette te seuraavallakaan kerralla puolustaisi Suomea

Immonen: Elpymispaketti murentaa EU:n sääntöperusteisuutta, lisää moraalikatoa ja vie Suomen tulonsiirtounioniin – ”Tätä emme hyväksy, tuskin hyväksyy Suomen kansakaan”

Peltokangas kannustaa kansanedustajia äänestämään ei EU:n elvytyspaketille: ”Nyt päätetään Suomen tulevaisuudesta”

PS-kansanedustajat elpymispaketista: ”Kertaluontoisuus on kumottu jo monesta suusta, miksi Suomessa väitetään muuta?”

Slunga-Poutsalo: ”Koko elpymispaketin logiikka pohjaa siihen, että mitä huonommin hoidat asiasi, sitä enemmän saat”

Ruotsi vaati ja sai yli miljardin euron jäsenmaksualennuksen elvytyspakettineuvotteluissa – ”Pääministeri Marin on joko neuvottelutaidoton tai käyttää mitä tahansa keinoja saavuttaakseen päämääränsä”

Reijonen: Kansalta tulee kysyä mielipidettä EU-tukipaketista

Pääministeri Marin saapui lopulta elvytyspakettikeskusteluun: Toisti samaa mantraa viime kesän neuvotteluista – väittää edelleen, että paketti olisi Suomelle hyvä

Tavio: Itsenäisyyttä luovutetaan EU:lle koronan varjolla
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.














