

PS ARKISTO
Perussuomalaiset Naiset esittää toimenpiteitä lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten kitkemiseksi: ”Nyt tarvitaan kokonaisvaltainen ryhtiliike”
Perussuomalaiset Naiset vaatii välittömiä toimia lapsiin kohdistuneen seksuaaliväkivallan kitkemiseksi. Pelastakaa Lapset y:n mukaan tänä vuonna on tehty jopa yli 30 000 ilmoitusta eri kanavissa leviävistä kuvista ja videoista, joissa epäillään lapsen olevan seksuaalirikoksen kohteena.
– Tätä on kamaluudessaan vaikea uskoa todeksi. Teko, puhumattakaan sen kuvaamisesta, on niin kuvottava, että hiljaiseksi vetää puhumattakaan siitä, että ilmoituksia on kymmeniä tuhansia, Perussuomalaisten naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa kommentoi.
Rangaistukset oikealle tasolle
Tyypillisesti uhrina on julkisuudessa olleiden tietojen mukaan alle 14-vuotias lapsi, joita on houkuteltu ansaan ja kuvattu jopa läheisen ihmisen toimesta.
Perussuomalaisten Naisten mukaan ensimmäisenä tällaisten tekojen rangaistukset tulee saattaa oikeudenmukaiselle tasolle.
– Perussuomalaiset on juuri julkaissut kriminaalipoliittisen ohjelman, jolla puuttuisimme rajusti tällaisista rikoksista tuomittaviin rangaistuksiin. Nykyinen rangaistustaso ei vastaa kansan oikeudentuntoa, Elomaa toteaa.
Ammattilaisten resurssit kuntoon
Toiseksi Perussuomalaiset Naiset vaatii valtakunnallista kampanjaa, joilla tekoja ennaltaehkäistään varoittamalla lapsia ja nuoria.
– Usein lapset joutuvat uhreiksi tavalla tai toisella sosiaalisen median tai muun internetin kautta. Lapsi ei osaa erottaa vielä ansaa. Tässä myös vanhemmilla on iso rooli lastensa opettamisessa ja sen tarkkailemisessa, minkälaisia keskustelukumppaneita lapsilla on.
– Kolmanneksi on lisättävä poliisin ja sosiaalitoimen resursseja, jotta tekijöitä saadaan kiinni – mielellään ennen tekoa. Se vaatii tarkkailua ja pitkäjänteistä työtä, Elomaa sanoo.
Rikollisille kuria, lapsille suojelua
Perussuomalaiset naiset kannustaakin viranomaisia aloittamaan valtakunnallisen kampanjan lasten suojelemiseksi.
– Ilmoitukset seksuaalirikoksista kasvavat, jengirikollisuus kaduilla lisääntyy ja koulurauha on usein mennyttä. Nyt tarvitaan kokonaisvaltainen ryhtiliike. Rikollisille kuria ja lapsille suojelua, Perussuomalaiset Naiset vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koulurauha katujengit lapsiin kohdistuvat rikokset sosiaalitoimi vanhemmat rangaistukset seksuaalirikokset Opettajat Ritva ”Kike” Elomaa Perussuomalaiset Naiset Väkivalta Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho, Purra ja Peltokangas: Hallitus ei halua vaikeuttaa ulkomaalaisten seksuaalirikollisten asemaa – ”Kultapoikia halutaan suojella”

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Antikainen: Automaattinen karkotus pelotteeksi ulkomaalaisten tekemiin raiskauksiin

Elomaa: Lapsia on suojeltava kaikin keinoin seksuaalirikollisilta
Viikon suosituimmat

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













