
Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
Perussuomalaiset ovat olleet ajan hermolla Talvivaaran ympäristökatastrofin kehittymisessä. Samaan aikaan keskusta vaikenee jääviyden vuoksi ja vihreät seuraavat asiaa tumput suorina.
Näin sanoo valtiovarainvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Pentti Kettunen. Hän on jättänyt vastaesityksen hallituksen lisätalousarvioon yhdessä Kauko Tuupaisen ja Ville Vähämäen kanssa. Siinä esitetään, ettei Talvivaarasta tehtäisi purkuputkea Oulujoen vesistöön.
Vastalause jo vuonna 2013
Kettunen muistuttaa, että Oulun vaalipiirin perussuomalaiset kansanedustajat ottivat julkisesti kantaa jo 4.9.2013, ettei Talvivaaran purkuputkea rakennettaisi. Sen sijaan edustajat vaativat toimivan jätevesien puhdistus- ja kierrätysjärjestelmän rakentamista. Vaalipiiristä on perussuomalaisilla myös Olli Immonen ja Pirkko Mattila.
– Me olemme olleet kartalla koko ajan. Sen sijaan keskusta ei ole tehnyt lainkaan vastalausetta. Ja minä ymmärrän hyvin, miksi ei, Kettunen naurahtaa.
Keskusta Talvivaarassa
kaulaansa myöten
Syy on nimittäin siinä, että Paula Lehtomäki (kesk.) toimi ympäristöministerinä vuonna 2007, kun Talvivaaraa ryhdyttiin rakentamaan. Hän oli myös hankkinut yhtiön osakkeita. Kun Lehtomäki siirtyi äitiyslomalle, hänen tilalleen ympäristöministeriksi tuli Kimmo Tiilikainen (kesk.), joka toimii nykyään keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajana. Hallitusta johti tuolloin Matti Vanhanen (kesk.).
– Siksi he eivät ole puhuneet asiasta lainkaan, Kettunen arvioi.
– Entäpä vihreät, joille ympäristöasian luulisi kuuluvan? Hei eivät tajunneet kerrassaan mitään! Omistajaohjauksesta vastasi vuodesta 2011 saakka Heidi Hautala (vihr.) ja ympäristöministerinä toimi puolueen puheenjohtaja Ville Niinistö (vihr.). Ja he seisoivat tumput suorina, Kettunen moitti.
Lisätalousarviosta äänestetään tällä viikolla vaalikauden lopuksi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Lue lisää
Lue lisää