

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Vuodesta 2025 Suomen talouden käännekohta – ”Haastamme opposition esittämään vaihtoehtonsa”
Eduskunnassa käytiin tänään palautekeskustelu valtion talousarvioesityksestä vuodelle 2025. Perussuomalaisten kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Ville Vähämäki korosti ryhmäpuheessa talouden kuntoon saamisen merkitystä kestävien, talouskasvua edistävien toimien kautta.
Hallituksen keskeinen tavoite on vakauttaa julkisen talouden velkasuhteen kasvu vuoteen 2027 mennessä. Pidemmällä aikavälillä tavoite on tasapainottaa talous ja kääntää velkasuhde laskuun.
– Näiden tavoitteiden saavuttamiseksi sovittiin laajoista toimintamenoja koskevista säästökokonaisuuksista. Ensi vuoden budjetti sisältää hiukan vajaa puolet kaikista menopuolelle tehdyistä sopeutuksista, Ville Vähämäki sanoi.
Katse kohti kestävää talouskasvua
Kasvun taustalla nähdään talouden elpyminen, viennin piristyminen sekä EKP:n päätösten luoma positiivinen toimintaympäristö. Vähämäki totesi BKT:n ennakoidun nousevan jopa 1–1,5 prosenttiin, kun kuluvana vuonna talous vielä sakkaa.
– Erityisen vahva signaali on viestini siitä, että vuodesta 2025 muodostuu talouden käännekohta – tämä optimismi on juuri sitä, mitä Suomi tarvitsee elpyäkseen ja vahvistaakseen pitkän aikavälin kasvupohjaansa.
Vähämäki näkee Suomen taloustilanteessa selkeän positiivisen muutoksen.
– Inflaation odotetaan hidastuvan huomattavasti, mikä kohentaa suomalaisten ostovoimaa ja tukee yksityistä kulutusta. Itse asiassa viimeaikaisten tietojen mukaan inflaatio hidastui myös viime kuussa.
Suomen viennissä on havaittavissa myös lukuisia elpymisen merkkejä.
– Myös viennin osalta tilanne helpottaa. Metsäteollisuuden sekä teknologiateollisuuden tuotteille on luvassa kasvavaa kysyntää. Näiltä osin valtioneuvoston jäsenet ja valtiojohto ovat nähdäkseni tehneet hyvää työtä ja edistäneet Suomen vientiä maailmalla. Haluan kannustaa jatkamaan tätä työtä ja saattamaan maaliin myös ensi vuonna sellaisia kauppoja, joilla autetaan Suomen talouden käännettä.
Haaste oppositiolle
Vähämäki korosti puheessaan, että perussuomalaiset ovat valmiita neuvottelemaan kasvupaketista.
– Haastan myös oppositiota tuottamaan omaa vaihtoehtoa talouskasvun edellytysten luomiseksi. Vaihtoehtobudjeteista löytyi jo joitakin ehdotuksia kaikilta puolueilta. Näitä totta kai analysoidaan mutta lisää kaivataan. Ongelma luonnollisesti kasvupaketissa on se, että hintalappu tulee olla matala. Lisäämällä valtion menoja ei kasvua saada aikaan. Talouskasvun avaimet ovatkin valtion budjetin tulopuolella.
Tavoitteena sekä pitkän- että lyhyen aikavälin talouskasvu
– Talous- ja työllisyyskasvun vauhdittaminen vakauttaa julkista taloutta nopeasti. Hallituksen tekemät työllisyystoimet vahvistavat pitkällä aikavälillä julkista taloutta kasvavan työllisyyden kautta. Tämä vaikutus nähdään vasta kun suhdanteet kohenevat. Keskipitkällä aikavälillä työllisyystoimet vahvistavat työllisyyttä VM:n ja VTV:n laskelmien mukaan yli 70 000 hengellä, Vähämäki totesi.
Ensi vuoden budjetissa tehdään runsaita panostuksia talouskasvua luoviin aloihin.
– Ensi vuoden budjettiin sisältyy valtion lisäpanostuksia tutkimus- ja kehittämismenoihin 280 miljoonaa. Tämä pohjautuu yhteisesti sovittuun tavoitteeseen nostaa TKI- menoja vuosittain. Nämä lisäpanostukset tuovat meille talouskasvua viiveellä, mutta ovat välttämättömiä osaamisemme ja kilpailukykymme ylläpitämiseksi. On kuitenkin oltava huolellinen siinä, että lisäykset muuttuvat oikeasti tuottavuuden, talouden ja hyvinvoinnin kasvuksi.
Vähämäki katsoo, että nyt tehtävät toimet tulevat muuttamaan vuoden 2025 Suomen talouden käännekohdaksi.
– Nyt on mahdollisuus luoda pohjaa, jossa yksityiset investoivat, työllisyysaste nousee ja julkinen talous vakautuu. Vuodesta 2025 vaikuttaisi tulevan talouden käännekohta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- velkasuhde talousarvioesitys Työllisyysaste Investoinnit Julkinen talous Talouskasvu vientiteollisuus Ville Vähämäki hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden ja vasemmistoliiton talousvaihtoehto järkyttää: Säästöjen ja työllisyystoimien perumista, lisää veroja, lisää maahanmuuttoa ja ”kyllä” uudelle EU-yhteisvelalle
Perussuomalaisten kansanedustajat Joakim Vigelius ja Miko Bergbom ovat tutustuneet vihreiden ja vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetteihin, ja lukeminen järkytti kansanedustajia. – Ei todellakaan siltä näytä, että oppositiopuolueilla olisi halua tulla mukaan seuraavaan hallitukseen ajamaan parempaa politiikkaa Suomeen, eli veronkevennyksiä, luomaan kannustimia yrityksille ja vähentämään haitallista maahanmuuttoa.

Perussuomalaisten Koskela: Sopeutustoimien kanssa ei pidä hidastella

Valtiovarainministeri Purra moittii opposition talousvaihtoehtoja toiveajattelusta ja konkretian puutteesta – ”Taikaseinäsosialismi ei toimi”

Hallitus sopeuttaa, turvaa ja auttaa työllistymään – se on hyvinvointivaltion tulevaisuuden kannalta välttämätöntä

Talouden suhdanne on paranemassa – palkansaajan ostovoima parantunut
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













