

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten Halla-ahoa lukuun ottamatta kaikki suurimpien puolueiden puheenjohtajat tukevat sitä, että Suomi kippaa 6,6 miljardia euroa EU-elvytykseen
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho latasi puoluejohtajien tentissä kollegoilleen täyslaidallisen EU-elvytyspaketista, johon osallistuessaan Suomi maksaisi 6,6 miljardia euroa ja saisi takaisin vain 3,2 miljardia.
Jussi Halla-aho kohtasi puoluejohtajakollegansa tiistaina Iltalehden järjestämässä viiden suurimman puolueen puheenjohtajien välisessä tentissä. Erityisesti Halla-aho kohdisti viestinsä pääministeri Sanna Marinille.
– Elpymispaketti on rahansiirtoinstrumentti, joka ei varsinaisesti edes liity siihen, miten pahasti EU-jäsenvaltiot ovat kärsineet koronasta. Rahanjakokriteerit liittyvät vain siihen, mikä on jäsenvaltion kyky kansallisin toimin elvyttää talouttaan koronaepidemian jäljiltä.
– Tämä tarkoittaa siis sitä, että Suomen kaltaiset maat elvyttävät joka tapauksessa omaa talouttaan omilla rahoillaan ja sen lisäksi ne elvyttävät tulonsiirroilla muiden jäsenvaltioiden taloutta, Halla-aho sanoi.
Perussuomalaisten puheenjohtajan mukaan elpymispaketti on vain tapa sosialisoida eteläisen Euroopan maiden rakenteellisia talousongelmia.
– Niitä talousongelmia yritettiin aikoinaan ratkaista eurokriisin yhteydessä kansallisilla ”hevoskuureilla”, mutta ne kuurit vain aiheuttivat kielteisiä poliittisia seurauksia kyseisissä maissa.
Halla-aho: Me emme halua maksaa muiden maiden ongelmia
Perussuomalaiset on todennut, että syksyn eduskuntakaudella perussuomalaisten tärkein tehtävä on kaataa elpymispaketti. Suomen osallistuminen järjestelyyn edellyttää vielä eduskunnan hyväksyntää.
Halla-aho painotti, että Suomi olisi rahoitusjärjestelyssä jälleen EU-nettomaksajan roolissa.
– Me emme halua maksaa muiden maiden ongelmia. Jos talouttaan huonosti hoitaneiden maiden rakenteellisia ongelmia sosialisoidaan muiden maiden maksettavaksi, niin silloin vähenevät myös kyseisiltä mailta kannusteet tehdä jotain rakenteellisille ongelmilleen.
Halla-aho muistutti, että elpymispaketissa piilee vaarana myös se, että järjestelystä ei olisi tulossa ainutkertainen tai väliaikainen, kuten kansalaisille on nyt vakuuteltu.
– Vastaavia tarjouksia on tämän jälkeen tulossa. Valtiovarainministerin mukaan Suomi jatkossa tyrmää tai estää tällaiset järjestelyt, jos niitä yritetään. Mutta miten Suomi voisi kieltäytyä jatkossa, jos tälläkään kertaa ei voida kieltäytyä? Halla-aho ihmetteli.
Marinin mielestä etelän maiden rahoittaminen on Suomen etu
Pääministeri Sanna Marin osallistui heinäkuussa itse henkilökohtaisesti Brysselissä muiden EU-johtajien kanssa neuvotteluihin, jossa valmistui poliittinen sopimus 750 miljardin elpymispaketista. Puheenjohtajatentissä Marin luonnollisesti ylisti Suomelle kalliiksi käyvää rahoitusmallia.
Marin ei ottanut juuri mitään kantaa Halla-ahon argumentteihin vaan väisti ne. Sen sijaan Marin luetteli tuttuja latteuksia, kuinka Suomi on osa Euroopan sisämarkkinoita ja kuinka Suomen etu on elpyä koronakriisistä yhdessä muiden EU-jäsenvaltioiden kanssa.
– Eurooppa on meille iso vientialue. Me näemme sen suoraan Suomen taloudessa, jos Euroopan talous ei tästä elvy. Nähdäkseni tämä ratkaisu (elpymispaketti) oli paikallaan, Marin sanoi.
Tuleeko elpymispaketille jo jatko-osa?
Marin totesi myös, että ei voida tietää, onko elpymispaketille tulossa jatkoa.
– Me olemme kuitenkin hyväksyneet vain kertaluonteisena. Hallitus ei ole sitoutunut tuleviin välineisiin, Marin sanoi.
Halla-aho vastasi Marinille, että Suomen kauppa ja vienti on täysin mitätöntä niihin EU-maihin, jotka hyötyvät eniten elpymispaketista.
Halla-aho totesi, että jos Suomi oikeasti puolustaisi omaa vientiteollisuuttaan lapioimalla rahaa muihin maihin, niin rahat voisi ennemmin lähettää vaikka Yhdysvaltoihin, Japaniin tai muualle EU:n ulkopuolelle.
– Siinä väitteessä ei vaan ole mitään järkeä, että Suomi puolustaa omaa vientiteollisuuttaan rahoittamalla Italian tai Espanjan kaltaisten maiden talousongelmia.
Kokoomuksen Orpo peitteli intoaan
Toisin kuin Halla-aho, kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ei kyennyt ilmoittamaan, että Suomen pitäisi jäädä EU-elvytyksen ulkopuolelle. Orpo sen sijaan tyytyi toteamaan olevansa ”kriittinen ratkaisun sisällölle”.
Orpo epäsuorasti vihjaili tukevansa Suomen osallistumista elvytykseen
– Euroopan unionissa tarvitaan toimenpiteitä, joilla koronakuopasta selvitään, Orpo sanoi.
Keskusta hyväksyy Suomen osallistumisen EU-elvytykseen, vaikka tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikon mukaan elpymispaketti oli keskustalle hallituksessa ”kiperä päätös”. Puheenjohtajatentissä Saarikko esitti ”demokraattista keskustelua” siitä, mihin elvytysrahaa Suomessa kohdistetaan.
Vihreät suhtautuu myönteisesti EU-elvytykseen.
– Vihreät haluaa lisää ja vahvempaa Euroopan unionia. Kriisejä, kuten koronavirusta, muuttoliikettä ja ilmastonmuutosta ei ratkota yksi Suomessa vaan näihin tarvitaan yhteistä työtä, sisäministeri Maria Ohisalo sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elvytyspaketti nettomaksajat muut puolueet verovarat puheenjohtajatentti rahanjako veronmaksajat Maria Ohisalo Annika Saarikko Sanna Marin Petteri Orpo Suomi Velkaantuminen perussuomalaiset hallitus talous Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: EU-elvytyspaketti keskustan käsissä

Ministeri Saarikko jakaisi Suomelle tulevaa EU-elvytystä kunnille: ”Nopeat nettiyhteydet kaikille” – Halla-aho palautti maan pinnalle: ”Suomi ei tosiasiassa saa EU:lta senttiäkään”

Antikainen: Marinin hallituksella piikki auki joka suuntaan – ”Maksajilta ei kysytä mitään”

EU-tukipaketista kansanäänestystä vaativa kansalaisaloite etenee uskomattomalla vauhdilla – käyrä osoittaa pystysuoraan

Halla-aho: On joutavanaikaista pelottelua väittää, että EU-elpymispaketin tyrmäämisellä olisi dramaattisia vaikutuksia Suomelle

Tavio: EU-elvytyspaketin kaataminen on nyt perussuomalaisten tärkein tehtävä

Perussuomalaisilta lakialoite kansanäänestyksestä: EU-elvytyspaketista Suomelle yli kolmen miljardin nettotappiot – ”Emme voi hyväksyä tällaista verovarojen järjetöntä käyttöä”

Eteläisten maiden sosialistimepit aloittivat moraalintaivutusharjoituksensa – rahan virtaaminen pohjoisesta etelään etusijalle

Bulgarian korruptiota vastustavat protestoijat paljastavat EU:n kaksinaismoraalin oikeusvaltiokäsitteessään
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












