

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten kannatus Pirkanmaalla poikkeuksellisen hyvää – ”Lopputulos tulee olemaan todella kova”
Pirkanmaan piirin alueella perussuomalaisten kannatus tuntuu olevan poikkeuksellisen hyvää verrattuna esimerkiksi vuoden 2019 eduskuntavaaleihin, vaikka silloinkaan puolueen kentältä saama vastaanotto ei todellakaan ollut kehno. Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Sami Kymäläinen uskoo vakaasti perussuomalaisten olevan vaalien ykkönen ainakin Pirkanmaalla.
Puheenjohtaja Sami Kymäläinen kertoo perussuomalaisten saavan kentältä jatkuvasti valtavasti kannustusta ja tsemppausviestejä. Hän on pannut merkille, että perussuomalaisia tullaan nyt erikseen jututtamaan pidemmänkin matkan päästä kaupan pihalle tai torille ja varta vasten kertomaan, että on äänestänyt tai aikoo äänestää perussuomalaisia.
– Todella monelta tulee sellaista viestiä, että on aikaisemmin äänestänyt kokoomusta, demareita tai keskustaa, mutta äänestää nyt perussuomalaisia. Yhtä monelta tulee sellaista viestiä, ettei aikaisemmin ole äänestänyt mitään puoluetta, mutta nyt on aktivoitunut äänestämään perussuomalaisia. Älyttömän hyvältä vaikuttaa tilanne Pirkanmaalla tällä hetkellä, Kymäläinen kertoo.
Äänestäjät haluavat Suomen asiat kuntoon
Puolueen Pirkanmaalla saamaa kannatusprosenttia on Kymäläisen mielestä vielä vaikea ennustaa, mutta hän uskoo sen yltävän yli valtakunnallisen keskiarvon jonnekin 22–24 prosentin välille. Oli tulos mikä hyvänsä, uskoo Kymäläinen vakaasti siihen, että perussuomalaiset on Pirkanmaalla ykköspuolue.
– Meillä on oikein hyvä ja kattava ehdokaslista, josta löytyy samaistuttava ehdokas jokaiselle. Luulen sen olevan vahvuutemme ehdokasasettelussa Pirkanmaalla.
– Perussuomalaisten ajamat asiat ovat nyt niin pinnalla, että ihmisistä välittyy oikein palo siihen, että äänestäjät haluavat saada Suomen asiat kuntoon. Siihen kun yhdistää vielä meidän hyvän ehdokaslistan ja todella aktiiviset ehdokkaat, tukiryhmät ja paikallisyhdistykset, jotka kaikki ovat tehneet hirveän määrän töitä, niin uskon, että lopputulos tulee olemaan todella kova täällä Pirkanmaalla, Kymäläinen vakuuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perussuomalaisten kannatus vaalityö eduskuntavaalit 2023 perussuomalaisten kannatusprosentti ehdokasasettelu Sami Kymäläinen äänestäjät Eduskuntavaalit 2019 Pirkanmaa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: Sananen Tampereen strategiselta vaalitaistelupaikalta

Mikä meininki Satakunnassa, Laura Huhtasaari ja Petri Huru?

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: ”Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”

Suomalaiset asetettava viimein etusijalle: ”Tässä maassa monet ajattelevat, että he ovat toisen luokan kansalaisia omassa maassaan – näin ei saa olla”

Varsinais-Suomi puolustaa ykköspaikkaansa ja tavoittelee viidettä kansanedustajaa – ”Äänestämättä jättäminen on ääni SDP:lle”

Perussuomalaisille 16 uutta kansanedustajaa – Sara Seppänen nousi Lapin äänikuningattareksi

Wille Rydman: ”Hieno ilta isänmaan tulevaisuudelle”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.