

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Pia Sillanpää: Turvallinen synnytys on jokaisen äidin oikeus
Suomessa on nähty viime aikoina myönteistä kehitystä syntyvyyden suhteen, sillä syyskuun loppuun mennessä syntyi 1 300 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavana ajankohtana.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja kätilö Pia Sillanpää pitää tätä erinomaisena uutisena. Samalla hän muistuttaa, miten tärkeää on keskustella terveydenhuollon mahdollisuuksista tukea erilaisia synnytystapoja ja kehittää synnytysten turvallisuutta entisestään.
Ammattilainen mukaan kotisynnytykseen
Kotisynnytykset ovat aihe, joka herättää paljon tunteita ja myös ennakkoluuloja.
– On kuitenkin tärkeää ymmärtää, että kotisynnytys ei tarkoita automaattisesti vastuutonta synnyttämistä, kunhan se toteutetaan asianmukaisesti ja ammattilaisen läsnä ollessa. Monissa Euroopan maissa on vakiintunut käytäntö, jossa matalan riskin synnyttäjät voivat synnyttää kotona kokeneen kätilön tai muun terveydenhuollon ammattilaisen kanssa. Ammattilaiset toimivat samalla yhteistyössä sairaalan kanssa.
– Kotisynnytyksiä ei pidä asettaa vastakkain sairaalasynnytysten kanssa. Niitä voidaan kehittää rinnakkain niin, että äidin ja lapsen turvallisuus on huomioitu ja synnyttäjän oma toive synnytyksestä toteutuu. Kotisynnytys ei kuitenkaan sovi kaikille, varsinkaan riskisynnyttäjille ja mielestäni kenenkään ei pitäisi yrittää kotisynnystä ilman ammattilaisen läsnäoloa, Sillanpää sanoo.
Sairaalaan voitava siirtyä nopeasti
Kotisynnytyksissä olennaista on huomioida välimatka sairaalaan ja mahdollisuus siirtyä sinne nopeasti, jos tilanne sitä vaatii. Kotisynnytykset voivat olla turvallisia vain silloin, kun mukana on koulutettu ammattilainen ja toimiva yhteys terveydenhuoltoon. Sen sijaan tilanteet, joissa synnytyksiä hoidetaan ilman asianmukaista koulutusta, tuottavat turhia riskejä äidille ja lapselle.
Sillanpää pitää tärkeänä, että kotisynnytyksestä siirtyminen sairaalaan ei saa aiheuttaa häpeää tai syyllisyyttä äidille.
– Jos synnytys alkaa kotisynnytyksenä, mutta päättyy sairaalasynnytykseksi, synnyttäjä täytyy kohdata kunnioittavasti sairaalaan tullessa. Jokaisen synnyttävän äidin pitäisi luottaa siihen, että sairaalassa hänet otetaan lempeästi vastaan ilman syyllistämistä siitä, että kotisynnytys ei onnistunut. Kaikkien tavoitteena tulisi olla terve äiti ja vauva, eikä se, menikö synnytyspaikan valinta oikein.
Synnytyssairaalaverkkoa ei saa karsia enempää
Sillanpää korostaa myös synnytyssairaalaverkoston ylläpitoa, eikä synnytyssairaaloita yksinkertaisesti ole varaa karsia nykyisestä yhtään enempää. Välimatkat synnytyssairaaloihin ovat monin paikoin kasvaneet ja se heikentää turvallisuutta, kun matkasynnytysten riskit kasvavat. Samalla synnytysten käynnistykset ovat lisääntyneet, jotka itsessään aiheuttavat lisää riskejä.
Myös synnytysvalmennusten roolia Sillanpää pitää erityisen tärkeänä osana perhemyönteistä yhteiskuntaa. Laadukas synnytysvalmennus lisää tutkitusti todennäköisyyttä hyvälle synnytyskokemukselle, joka vaikuttaa positiivisesti syntyvyyteen ja myös naisten elämään.
– Puutteellinen synnytysvalmennus sekä huono tai pelottava synnytyskokemus voivat vaikuttaa siihen, haluaako tai uskaltaako perhe yrittää lisää lapsia. Joku voi myös kokea sairaalaympäristön pelottavaksi paikaksi synnyttää. Kotisynnytysten turvallista edistämistä tulisikin tarkastella osana laajempaa kokonaisuutta, johon liittyy äidin toiveet synnytykselle, julkisen terveydenhuollon kehittäminen ja perhemyönteinen yhteiskunta.
Myöteinen kokemus vaikuttaa syntyvyyteen
Sillanpään mielestä synnytysvalmennus, kivunhallintakeinot ja synnytyksen jälkeinen tuki ovat osa perhepolitiikkaa, joiden pitäisi olla yhtä laadukkaat jokaisella hyvinvointialueella.
– Kun synnytyskokemus on hyvä ja turvallinen, se vaikuttaa suoraan syntyvyyteen ja perheiden hyvinvointiin. Siksi on todella tärkeää, että jokainen äiti saisi kokea hyvän ja turvallisen synnytyksen riippumatta siitä, missä synnyttää. Tarvitsemme käyttöön jokaisen keinon, jolla voimme tukea syntyvyyttä Suomessa ja tässä olisi monta sellaista, Sillanpää sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Budjettiriihen säästöt kohdistuvat mahdollisimman vähän suomalaisten arkeen: Sosiaaliturvasta, lapsiperheiden ja eläkkeensaajien etuuksista tai terveyspalveluista ei leikata
Hallitus pyrkii budjettiriihen päätöksillä vauhdittamaan orastavaa talouskasvua, vahvistamaan kansalaisten luottamusta talouteen sekä edistämään työllisyyttä. Hallitus helpottaa etenkin nuorten pääsyä työelämään.

Perussuomalaiset: Vahvistamme lapsiperheiden asemaa merkittävästi – ”Tämä hallitus kaksinkertaistaa lapsivähennyksen”
Merkittävät lisäpanostukset lapsiperheiden aseman vahvistamiseen on ollut perussuomalaisten pitkän ajan tavoite, jota on tuotu vahvasti esille puolueen linjauksissa sekä oppositiokaudella tehdyissä vaihtoehtobudjeteissa. Nyt nämä perussuomalaisten pitkäaikaiset tavoitteet toteutetaan.

Työssäkäyville lapsiperheille uusi verohelpotus
Perussuomalaisten ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio ja kansanedustaja Ville Vähämäki kehuvat hallituksen päätöstä keventää ensi vuodelle työssäkäyvien lapsiperheiden verotusta.

Aittakumpu: Kehysriihestä merkittävä tuki lapsiperheille
Lapsiperheisiin liittyvistä asioista viestitään ja puhutaan usein varsin ongelmalähtöisesti. Siksikin hallituksen kehysriihen monien päätösten joukosta kannattaa nostaa esiin sieltä saatu merkittävä tuki maamme lapsiperheille, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

PS-kansanedustajat esittävät verohuojennuksia lapsiperheille – ”Ilman lapsia järjestelmällä ei ole tulevaisuutta”
Perussuomalaisten kansanedustajan Onni Rostilan mukaan verotuksen painopistettä olisi aiheellista muuttaa lapsiperheiden hyväksi. Rostila esittää esimerkiksi säätiöiden ja yleishyödyllisten yhdistysten nauttimien veroetujen kohdentamista lapsiperheille.

SDP haluaa leikata lapsiperheiltä – ministeri Tavio tyrmää esityksen kotihoidontuen rajaamisesta
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen 15-vuotiaan välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








