Pirkko Mattila SuomiAreenalla: ”Ei köyhien liitosta rikasta tule”

19.07.2013 |14:39

Porin SuomiAreenalla ”Sotesoppaa ja kuntakeittoa” -paneeliin osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja, kunta-asioita käsittelevän hallintovaliokunnan puheenjohtaja Pirkko Mattila piti merkittävänä tutkimusta joka kertoi muun muassa, että kuntajohtajat ja kuntapäättäjät antoivat huonon arvosanan hallituksen sote – ja kuntauudistukselle:
”Näyttää myös siltä, että kuntapäättäjät eivät ole saaneet riittävästi tietoa sote- ja kuntauudistuksesta. On päivänselvää, että parlamentaarinen – eli kaikkien eduskuntapuolueiden yhteinen – valmistelu olisi vienyt uudistukset paremmin kuntatasolle”, linjasi hallintovaliokunnan puheenjohtaja.

Arvokeskustelu edessä

Pirkko Mattila ei pidä mahdottomana leikkauslistojen esiin nostamista hallituksen taholta ja syykin on selvä:
”Pidämmekö me velkarahalla yllä elintasoa, johon meillä ei ole varaa? Mutta jos hallitus alkaa leikkauslistoja laatia, niin on myös käytävä laaja arvokeskustelu siitä mistä leikataan ja mistä ei.
”Sote-uudituksen suhteen on kysyttävä, saadaanko nykyisellä esityksellä varmistettua lääkäriin pääsy kohtuuajassa ja saadaanko myös tarvittavaa hoitoa ja hoivaa.
”Kuntauudistuksen suhteen taas on niin, että kun laitetaan yhteen kaksi vanhaa köyhää, niin tulee yksi uusköyhä”, opetti Mattila hallitusta.

 

Seppo Huhta


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää