Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Pirkko Mattila eduskunnan täysistunnossa Helsingissä tiistaina 24. toukokuuta 2016. Istunnossa käsitellään valtioneuvoston selontekoa sisäisestä turvallisuudesta. / LEHTIKUVA

Pirkko Mattila: “Yksityiset turvapalvelut eivät ole ratkaisu, 112 vastaa edelleen”

24.05.2016 |17:55

Yksityiset turvallisuuspalvelut ja täydennyspoliisi eivät ole ratkaisu pitkäaikaisten turvallisuuden ongelmien edessä. Näin sanoi perussuomalaisten ryhmäpuhuja, hallintovaliokunnan puheenjohtaja Pirkko Mattila tiistaina eduskunnassa, kun se keskusteli hallituksen selonteosta sisäisestä turvallisuudesta.

– Suomessa viranomaiset vastaavat sisäisestä turvallisuudesta ja näin on oltava jatkossakin. Olemme menossa väärään suuntaan, jos kansalaiset harkitsevat yksityisten turvallisuuspalveluiden ostamista, koska epäilevät mediasta saamansa käsityksen perusteella, että poliisi tulisi liian myöhään heidän avukseen, Mattila painotti.

Hän muistutti kuitenkin, että suomalaiset asuvat kansainvälisesti vertailtuna turvallisessa maassa. Luottamus turvallisuusviranomaisiin on korkealla, virkavaltamme on erittäin ammattitoista ja 112 vastaa edelleen.

– Näiden asioiden ylläpito kuuluu yhteiskunnan ydintehtäviin, Mattila korosti.

Määrärahat täytyy turvata

– Jos haluamme säilyttää Suomen yhtenä maailman turvallisimmista maista, niin suunta ja linja on pidettävä kirkkaana. Sisäisen turvallisuuden resurssit tulee turvata, vaikka niukkoina aikoina se on haasteellista, Mattila edellytti.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää