

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisi avasi rikollisten salatut Encrochat-viestit – kymmenen murhaa estetty pelkästään Ruotsissa
Rikolliset käyttivät Encrochat-puhelimia ympäri Eurooppaa: jengipomot, velanperijät ja huumeiden salakuljettajat. Kunnes kybertaidoistaan tunnettu Ranskan poliisi onnistui murtamaan puhelinten salauksen. Ruotsin poliisi on rikollisten viestintää seuraamalla pystynyt estämään ainakin kymmenen murhaa, kertoo SVT.
Viime keväänä eurooppalaiset poliisiviranomaiset seurasivat Europolin mukaan reaaliaikaisesti rikollisten miljoonia Encrochat-viestejä. Rikolliset luulivat olevansa turvassa virkavallalta, koska puhelimet olivat vankasti salattu. Paljastuneet tiedot johtivat osaltaan muun muassa suomensukuisen Katiska-verkoston paljastumiseen.
Encrochat perustui päätelaitteissa olevaan ohjelmistoon ja salatuista puhelimista tuli kesäkuussa käytännössä hyödyttömiä, kun hakkerointi paljastui. Viranomaisten käyttämiä, joko ohjelmisto-, rauta- tai palvelinpohjaiseen salaukseen perustuvia puhelimia valmistetaan monessa maassa, myös Suomessa.
Läpimurtoja rikostutkinnassa
Euroopassa on tehty viime kuukausien aikana tehty lukuisia läpimurtoja rikostutkinnassa perustuen rikollisten salatusta viestinnästä saatuun informaatioon. Hollannissa sataman kontista on löydetty kidutuskammio, mittavia huumeiden salakuljetuksia on pysäytetty pitkin maanosaa ja murhia on estetty.
Ruotsissa poliisin mukaan on kyetty estämään ainakin kymmenen murhaa. Rikollinen on voinut esimerkiksi istua baarissa ulkomailla ja tehdä toimeksiannon siinä samalla. Lähes poikkeuksetta kyse on ollut huumekauppaan liittyvistä erimielisyyksistä.
Tutkimukset vievät vuosia
SVT:n selvityksen mukaan poliisilla on parhaillaan menossa useampia Encrochat-tutkimuksia. Tietoja välitetään jatkuvasti alueellisille poliisilaitoksille ja niiden avulla tullaan saamaan valaistusta selvittämättömiin törkeisiin rikoksiin vielä pitkälle tulevaisuuteen.
Skånessa poliisi on ottanut kiinni henkilöitä epäiltynä huumerikoksen ja murhan suunnittelusta. Tukholmassa poliisi on pystynyt Encrochatin tietojen avulla iskemään Södertälje-klaanin huipulle. Kaksi klaanin miestä on ollut vastaamassa syytteisiin törkeistä ampuma-aserikoksista Tukholman käräjäoikeuden turvasalissa.
– Tietyissä tapauksissa olemme voineet saada tarvittavan todisteen, joka on puuttunut meneillään olevasta tutkinnasta, sanoo keskusrikospoliisin tiedustelupäällikkö Linda H Staaf.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Linda H Staaf Encrochat Katiska-verkko päästä päähän -salaus kryptatut puhelimet velanperintä uhkailu kiristys salattu viestintä Mafia murhat järjestäytynyt rikollisuus huumeet Jengirikollisuus Europol Hollanti Ranska Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt

Rikollisklaanit pyrkivät kotoutumaan ruotsalaiseen yhteiskuntaan – ”Oikeusvaltio on uhattuna”

Tukholman kaupunginsyyttäjän mitta täyttyi: Klaanirikolliset kuppaavat sote-rahat ja elävät leveästi yhteiskunnan ulkopuolella veronmaksajien piikkiin
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.