

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisi avasi rikollisten salatut Encrochat-viestit – kymmenen murhaa estetty pelkästään Ruotsissa
Rikolliset käyttivät Encrochat-puhelimia ympäri Eurooppaa: jengipomot, velanperijät ja huumeiden salakuljettajat. Kunnes kybertaidoistaan tunnettu Ranskan poliisi onnistui murtamaan puhelinten salauksen. Ruotsin poliisi on rikollisten viestintää seuraamalla pystynyt estämään ainakin kymmenen murhaa, kertoo SVT.
Viime keväänä eurooppalaiset poliisiviranomaiset seurasivat Europolin mukaan reaaliaikaisesti rikollisten miljoonia Encrochat-viestejä. Rikolliset luulivat olevansa turvassa virkavallalta, koska puhelimet olivat vankasti salattu. Paljastuneet tiedot johtivat osaltaan muun muassa suomensukuisen Katiska-verkoston paljastumiseen.
Encrochat perustui päätelaitteissa olevaan ohjelmistoon ja salatuista puhelimista tuli kesäkuussa käytännössä hyödyttömiä, kun hakkerointi paljastui. Viranomaisten käyttämiä, joko ohjelmisto-, rauta- tai palvelinpohjaiseen salaukseen perustuvia puhelimia valmistetaan monessa maassa, myös Suomessa.
Läpimurtoja rikostutkinnassa
Euroopassa on tehty viime kuukausien aikana tehty lukuisia läpimurtoja rikostutkinnassa perustuen rikollisten salatusta viestinnästä saatuun informaatioon. Hollannissa sataman kontista on löydetty kidutuskammio, mittavia huumeiden salakuljetuksia on pysäytetty pitkin maanosaa ja murhia on estetty.
Ruotsissa poliisin mukaan on kyetty estämään ainakin kymmenen murhaa. Rikollinen on voinut esimerkiksi istua baarissa ulkomailla ja tehdä toimeksiannon siinä samalla. Lähes poikkeuksetta kyse on ollut huumekauppaan liittyvistä erimielisyyksistä.
Tutkimukset vievät vuosia
SVT:n selvityksen mukaan poliisilla on parhaillaan menossa useampia Encrochat-tutkimuksia. Tietoja välitetään jatkuvasti alueellisille poliisilaitoksille ja niiden avulla tullaan saamaan valaistusta selvittämättömiin törkeisiin rikoksiin vielä pitkälle tulevaisuuteen.
Skånessa poliisi on ottanut kiinni henkilöitä epäiltynä huumerikoksen ja murhan suunnittelusta. Tukholmassa poliisi on pystynyt Encrochatin tietojen avulla iskemään Södertälje-klaanin huipulle. Kaksi klaanin miestä on ollut vastaamassa syytteisiin törkeistä ampuma-aserikoksista Tukholman käräjäoikeuden turvasalissa.
– Tietyissä tapauksissa olemme voineet saada tarvittavan todisteen, joka on puuttunut meneillään olevasta tutkinnasta, sanoo keskusrikospoliisin tiedustelupäällikkö Linda H Staaf.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Linda H Staaf Encrochat Katiska-verkko päästä päähän -salaus kryptatut puhelimet velanperintä uhkailu kiristys salattu viestintä Mafia murhat järjestäytynyt rikollisuus huumeet Jengirikollisuus Europol Hollanti Ranska Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt

Rikollisklaanit pyrkivät kotoutumaan ruotsalaiseen yhteiskuntaan – ”Oikeusvaltio on uhattuna”

Tukholman kaupunginsyyttäjän mitta täyttyi: Klaanirikolliset kuppaavat sote-rahat ja elävät leveästi yhteiskunnan ulkopuolella veronmaksajien piikkiin
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.
















