

Eroilmoituksensa jättänyt pääministeri Magdalena Andersson harmittelee, että sosialidemokraattien äänisaalis jäi vajaaksi Ruotsin maahanmuuttajalähiöissä. / LEHTIKUVA
Professori: Muslimipuolue vei Ruotsin demariblokilta vaalivoiton
Uusi muslimipuolue Nyans menestyi ihan mukavasti ensimmäisissä eduskuntavaaleissaan. Äänet olivat kuitenkin muilta vasemmistopuolueilta pois. Matematiikan professori laskeskelee, että jos muslimipuoluetta ei olisi ollut olemassa, vasemmistoblokki olisi todennäköisesti saanut enemmistön eduskunnassa.
Sosialidemokraateille tuli takapakkia kaikissa ongelmalähiöissä keskimäärin 11 prosenttiyksikköä, kertoo Ruotsin yleisradio SVT. Sen sijaan vasemmistopuolue ja vastaperustettu muslimipuolue Nyans saivat erityisen hyvän äänisaaliin näillä maahanmuuttajavaltaisilla alueilla.
SVT kävi läpi vaalitulokset 19 sellaisella alueella, joita poliisi pitää ongelmalähiöinä. Kaikilla näillä alueilla asuu paljon maahanmuuttajia.
– Osaksi se [demarien kannatuksen laskeminen] johtuu siitä, että elämästä on tullut kovempaa näillä alueilla. Ihmisiltä puuttuu luottamusta yhteiskuntaan, arvelee Tukholman alueen sosiaalidemokraattien Catharina Piazzolla.
Demareiden kannatus lähes puolittui joissakin lähiöissä
Rinkeby-Tenstan alueella Tukholmassa demarien kannatus tippui 62,5 prosentista noin 33 prosenttiin, kertoo SVT. Äänet menivät Nyans-puolueelle ja vasemmistolle. Sosialidemokraatit menettivät reilusti kannatustaan myös Malmön Rosengårdissa ja Örebron Vivallassa.
Esimerkiksi Vivallan itäinen äänestysalue oli vuoden 2018 eduskuntavaaleissa todella vankkaa demarien kannatusaluetta. Sosialidemokraatit saivat lähes 70 prosenttia äänistä. Näissä vaaleissa demarien kannatus oli laskenut 43 prosenttiin. Ensi kertaa vaaleihin osallistunut Nyans-puolue sai 17 prosenttia äänistä. Myös vasemmisto lisäsi kannatustaan hieman.
Muslimipuolueen äänet veivät vasemmistoblokilta enemmistön
Dagens Nyheter -lehden haastattelema Ruotsin kuninkaallisen teknillisen korkeakoulun matematiikan professori Svante Linusson arvioi, että jos sosialidemokraatit olisivat saaneet 26 000 ääntä lisää, puolue olisi vienyt yhden kansanedustajapaikan sekä kokoomukselta että ruotsidemokraateilta. Tämä olisi riittänyt vasemmistoblokin vaalivoittoon.
Uusi muslimipuolue Nyans sai kaikkiaan 28 352 ääntä. Puolue jäi kuitenkin Ruotsin äänikynnyksen alle, joten se ei saanut yhtään kansanedustajaa. Nyansin saamat äänet menivät siis tavallaan ”hukkaan” ja olivat todennäköisesti pois vasemmistoblokin puolueilta.
Professori Linusson korostaa, että tietenkään ei voida olla varmoja, että kaikki nämä äänet olisivat menneet demareille, jos Nyans-puoluetta ei olisi ollut olemassa. Joka tapauksessa Nyans keräsi paljon ääniä niissä maahanmuuttajalähiöissä, jotka ovat aiemmin olleet demareiden vankkaa kannatusaluetta.
Nyans haluaa kieltää Koraanin polttamisen
Nyans keskittyy ajamaan muslimien etua ja haluaa muun muassa kieltää Koraanin polttamisen. Puolue vastustaa myös huivikieltoa.
Kaikkea esineiden polttamista muslimipuolue Nyans ei vastusta. Turkkilaistaustaisen Mikail Yükselin johtama puolue nimittäin haluaa polttaa Lars Vilksin pystyttämän Nimis-tilataideteoksen, koska pitää sitä islamofobisena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vivalla Nyans Ruotsin sosialidemokraatit Catharina Piazzolla Svante Linusson Mikail Yüksel Koraani sosialidemokraatit Rosengård Tensta Rinkeby islamofobia huivikielto Lars Vilks Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: On tullut aika lopettaa väestönsiirrot muslimimaista ja pistää Afrikan kankkulankaivojen rahoitus jäihin

Ruotsissa on monta todellisuutta – muslimipuolue sai kolmanneksen äänistä ongelmalähiössä

Veljekset tuomiolla isosiskonsa murhasta Saksassa – islamin asiantuntijan mukaan tyypillinen kunniamurha

Muslimimaat tuomitsevat Koraanin polttamisen – varoittavat ”vakavista seurauksista”

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa

Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia

Poliisi riisui muslimihuivit väkisin – PS-kansanedustajat: ”On päivänselvää, että kasvot tulee näyttää poliisille”

Arabiankielinen väestö vaikuttamisen kohteena Ruotsin vaaleissa – äänet haluttiin keskittää muslimipuolueelle

Muslimipuolue valittaa kunnallisvaaleista Göteborgissa – syynä väitetyt puutteet äänestyslippujen saatavuudessa
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











