

PS-Naiset: Haittamaahanmuuttoon kohdennetut rahat suomalaisten hyvinvointiin
Perussuomalaiset Naiset ovat ylpeitä perussuomalaisten vaali- ja maahanmuutto-ohjelmasta. Naiset kehuvat erityisesti turvallisuus-, työ- ja ympäristölinjauksia sekä heikompien aseman huomioimista.
– Turvallisuuteen vaikuttaa erityisesti maahanmuuttopolitiikka. Vain perussuomalaisilla on tähän aito vaihtoehto, joka muuttaa asioita. Me emme selittele. Olemme esittäneet ja tulemme esittämään tiukkoja ja konkreettisia toimia jatkossakin – ainoana puolueena, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa toteaa.
Perussuomalaisten tavoitteena on lopettaa kokonaan kaikki sellainen maahanmuutto, joka on haitallista Suomelle ja suomalaisille.
Suomalaiset voivat huonosti
Elomaa korostaa, että perussuomalaiset kohdentaisivat muun muassa haittamaahanmuuttoon kohdennetut rahat parempaan suomalaisten hyvinvointiin. Perussuomalaisten teettämän tutkimuksen mukaan valtaosa kansasta haluaa kohdentaa rahat juuri näin.
– Lisäksi sillä tuella, joka annetaan Suomessa, saadaan paljon suurempi vaikutus suuremmalle ihmisryhmälle pakolaisleireillä, Elomaa huomauttaa.
– Me kaikki tiedämme, mihin kuntoon esimerkiksi vanhustenhoito on mennyt. Perusterveydenhuolto tökkii ja nuorten syrjäytymisluvut ovat järkyttäviä. Näihin me haluamme kohdentaa varoja ja ohjelmamme ovat vastaus niille, jotka ajattelevat kanssamme samalla tavalla, Elomaa täsmentää.
Kotimainen työ etusijalle
Myös ympäristö on huomioitu perussuomalaisten ohjelmissa. Elomaa ihmettelee, miksi perussuomalaisia usein pidetään puolueena, joka ei ajattele ympäristöasioita.
– Päinvastoin. Me haluamme pitää työn täällä, jossa ympäristöstä välitetään. Me emme halua, että ylikansalliset jätit varastavat luonnonvarojamme, saati sitä, että typerällä ja kalliilla politiikalla työt karkaavat Suomesta sinne, jossa ympäristöstä ei välitetä. Suomalainen työ ja yrittäjyys ovat ekotekoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haittamaahanmuutto palvelut PS-Naiset Ilmasto Ritva ”Kike” Elomaa Vaaliohjelma Terveydenhuolto perussuomalaiset työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan sellaisen maahanmuuton, joka on haitallista ja käy kalliiksi – Suomi ei tällä hetkellä houkuttele huippuosaajia vaan halpatyövoimaa ja turvapaikkaturisteja

Kysely: Enemmistö samaa mieltä perussuomalaisten kanssa ulkomaalaisille tarjottavista palveluista – ei oikeutta samoihin sosiaalietuuksiin

Halla-aho herättelee äänestäjiä: ”Politiikassa eletään nyt takinkääntöviikkoja – vain perussuomalaisten linja on selkeä ja pysyvä”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.
Uusimmat

Garedew: Median puolueellisuus ruokkii Israel-vastaisuutta

Charlie Kirkille myönnettiin postuumisti presidentin vapaudenmitali
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää