

PS-Naiset: Haittamaahanmuuttoon kohdennetut rahat suomalaisten hyvinvointiin
Perussuomalaiset Naiset ovat ylpeitä perussuomalaisten vaali- ja maahanmuutto-ohjelmasta. Naiset kehuvat erityisesti turvallisuus-, työ- ja ympäristölinjauksia sekä heikompien aseman huomioimista.
– Turvallisuuteen vaikuttaa erityisesti maahanmuuttopolitiikka. Vain perussuomalaisilla on tähän aito vaihtoehto, joka muuttaa asioita. Me emme selittele. Olemme esittäneet ja tulemme esittämään tiukkoja ja konkreettisia toimia jatkossakin – ainoana puolueena, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa toteaa.
Perussuomalaisten tavoitteena on lopettaa kokonaan kaikki sellainen maahanmuutto, joka on haitallista Suomelle ja suomalaisille.
Suomalaiset voivat huonosti
Elomaa korostaa, että perussuomalaiset kohdentaisivat muun muassa haittamaahanmuuttoon kohdennetut rahat parempaan suomalaisten hyvinvointiin. Perussuomalaisten teettämän tutkimuksen mukaan valtaosa kansasta haluaa kohdentaa rahat juuri näin.
– Lisäksi sillä tuella, joka annetaan Suomessa, saadaan paljon suurempi vaikutus suuremmalle ihmisryhmälle pakolaisleireillä, Elomaa huomauttaa.
– Me kaikki tiedämme, mihin kuntoon esimerkiksi vanhustenhoito on mennyt. Perusterveydenhuolto tökkii ja nuorten syrjäytymisluvut ovat järkyttäviä. Näihin me haluamme kohdentaa varoja ja ohjelmamme ovat vastaus niille, jotka ajattelevat kanssamme samalla tavalla, Elomaa täsmentää.
Kotimainen työ etusijalle
Myös ympäristö on huomioitu perussuomalaisten ohjelmissa. Elomaa ihmettelee, miksi perussuomalaisia usein pidetään puolueena, joka ei ajattele ympäristöasioita.
– Päinvastoin. Me haluamme pitää työn täällä, jossa ympäristöstä välitetään. Me emme halua, että ylikansalliset jätit varastavat luonnonvarojamme, saati sitä, että typerällä ja kalliilla politiikalla työt karkaavat Suomesta sinne, jossa ympäristöstä ei välitetä. Suomalainen työ ja yrittäjyys ovat ekotekoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haittamaahanmuutto palvelut PS-Naiset Ilmasto Ritva ”Kike” Elomaa Vaaliohjelma Terveydenhuolto perussuomalaiset työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan sellaisen maahanmuuton, joka on haitallista ja käy kalliiksi – Suomi ei tällä hetkellä houkuttele huippuosaajia vaan halpatyövoimaa ja turvapaikkaturisteja

Kysely: Enemmistö samaa mieltä perussuomalaisten kanssa ulkomaalaisille tarjottavista palveluista – ei oikeutta samoihin sosiaalietuuksiin

Halla-aho herättelee äänestäjiä: ”Politiikassa eletään nyt takinkääntöviikkoja – vain perussuomalaisten linja on selkeä ja pysyvä”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













