

PS: Teknologia- ja koulutuspanostukset on tehtävä oikeisiin kohteisiin
Eduskunnassa käsiteltiin tänään valtioneuvoston tulevaisuusselonteon ensimmäistä osaa otsikolla Jaettu ymmärrys työn muutoksesta.
Tulevaisuusvaliokunnan mietinnön pääviesti on se, että tulevaisuus on omissa käsissämme ja tulevaisuuteen voi vaikuttaa poliittisella päätöksenteolla.
– Ensimmäiseksi meidän on kuviteltava kaunein mahdollinen tulevaisuuden Suomi. Millaisen työn ja Suomen haluamme? Tämän jälkeen täytyy alkaa tekemään oikeita päätöksiä, jotta pääsemme tavoitteeseen, painotti perussuomalaisten ryhmäpuheenvuoron pitänyt Ville Vähämäki.
Ennakoidaan teknologioiden kehitystä
Viime vaalikaudella käynnistettiin hanke, jossa etsitään Suomelle sataa uutta tulevaisuuden teknologiaa.
– Tällöin julkaisimme ensimmäisen tutkimuksen ja nyt huhtikuussa julkaisemme laajan päivityksen. Tavoitteemme oli etsiä paitsi 100 uutta teknologiaa, myös 100 uutta ammattia ja 100 säädöstavoitetta, jotta teknologiat voidaan ottaa sujuvasti käyttöön. Löysimme uusia ammatteja 200.
– Teknologioiden omaksuminen lisää kansakunnan kilpailukykyä ja kilpailukyky puolestaan lisää työpaikkoja sekä mahdollistaa uusien ammattien syntymisen. Teknologia tuo ja luo työpaikkoja, Vähämäki muistutti.
Perussuomalaiset mallit käyttöön
Vähämäki painotti, että lainsäädäntöpohja täytyy saada kuntoon, jotta itsensä työllistäminen sekä muut epätyypilliset työsuhteet helpottuvat ja mahdollistuvat.
– Vaihtoehtobudjettimme työtilimalli on yksi keskeinen vastaus tähän ongelmaan. Työtilimallia voitaisiin pilotoida luovilla aloilla tai osatyökykyisten osalta, joilla usein työn ja yhteiskunnan tukien sovittaminen on ongelmallista.
”Olemme astumassa uuteen aikaan”
Perussuomalaiset näkevät tärkeänä elinikäisen oppimisen mahdollistamisen. Koulutusasteiden yhteistyön tulee olla saumatonta ja joustavaa, opintopolkujen sujuvia yli koulutusasteiden ja oppilaitosten. Tiedot, taidot ja osaaminen tulee saada ylläpidettyä läpi elämän.
– Teknologinen edelläkävijyys ei tule itsestään. Oikeat t&k-panostukset on tehtävä oikeisiin kohteisiin. Tähän vastaa osaltaan teknologiatutkimuksemme.
– Kaiken kaikkiaan olemme astumassa uuteen aikaan. Muutokset ovat nopeita ja kehitys on yhä kiihtyvää. Monet teknologiat lisäävät hyvinvointia, mutta vaikutus ei näy mitenkään BKT:ssa. BKT ei kuitenkaan itsessään ole hyvä hyvinvoinnin mitta. Täten täytyisi kehittää uusi tapa mitata kansakunnan hyvinvointia, Vähämäki muistutti.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.














