

MATTI MATIKAINEN
PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”
Valtion ensisijainen tehtävä on pitää huolta kansalaistensa turvallisuudesta. Turvapaikkaprosessissa mukana olleen marokkolaismiehen puukotettua useita ihmisiä Turussa tässä on konkreettisesti epäonnistuttu, toteaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa ryhmäpuheen pitänyt 3. varapuheenjohtaja Juho Erola.
Eerola muistuttaa, että hallituksella on voimassa turvapaikkapoliittinen toimenpideohjelma, jonka toimeenpanon myötä isku olisi ainakin ollut epätodennäköisempi.
Keinoja löytyy, poliittinen tahto puuttuu
Perussuomalaiset on koko ajan vaatinut sen täysimääräistä toteuttamista.
– Keinoja ehkäistä seuraava isku on olemassa – kyse on poliittisesta uskalluksesta ja tahdosta. Kuka kantaa poliittista vastuuta tapahtuneesta, entä epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta? Eerola kysyy.
– Palautuspolitiikkaa on tehostettava muuallakin kuin periaatetasolla. Merkittävä osa kielteisen päätöksen saaneista katoaa. Nämä ihmiset muodostavat erityisen uhkatekijän yhteiskuntaamme ja ovat myös itse helposti hyväksikäytettävissä. Myös muut kielteisen päätöksen saaneet ja laittomat maassa olijat ovat riski. Vaadimme kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa siihen saakka, kunnes palautus onnistuu.
Turvallisuus tärkeämpää kuin imago
Perussuomalaisten mielestä myös kulku turvallisten maiden, kuten Ruotsin kautta, täytyy padota kokonaan.
– Mikäli EU-sopimukset, jotka liikettä rajoittavat, eivät de facto ole voimassa, tulee tarvittavat päätökset tehdä kansallisesti. Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on tärkeämpää kuin pohjoismaisen avoimuuden imago, Eerola painottaa.
Tehokas politiikka auttaa oikeasti hädänalaisia
EU:ssa Suomen on perussuomalaisten mielestä kannatettava ja edistettävä puheenjohtaja Jussi Halla-ahon esitystä salakuljettajia avustavien järjestöjen toiminnan estämisestä.
– EU:n on kyettävä neuvottelemaan ongelma-alueiden maiden kanssa kahden- ja monenvälisiä sopimuksia, jotka patoavat vaarallisen Välimeren siirtolaisliikenteen.
– On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisen puolesta tilanteessa, jossa edes turvallisista maista (kuten Marokosta) tulleita turvapaikanhakijoita ei saada palautettua. Tehokas ja oikeudenmukainen turvapaikkapolitiikka auttaa hädänalaisimpia ihmisiä eikä jää neuvottomaksi niiden ihmisten kanssa, joille turvapaikkaa ei kuulu antaa, Eerola sanoo.
Eerola painottaa, ettei epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta tule syyttää maahanmuuttajia.
– Turun iskussa rikosoikeudellisessa vastuussa on vain tekijä(t), mutta päätöksentekijöiden ja viranomaisten on selvitettävä, miten tämä saattoi olla mahdollista ja erityisesti, miten se ei tapahdu enää koskaan.
Raha houkuttelee lisää tulijoita
Perussuomalaiset vaatii lisäksi maahanmuuton kustannusten huomioimista.
– Suora ja välitön hinta vuosilta 2015-2018 tulee olemaan noin 1,8 miljardia euroa. Päälle tulevat monet muut kustannukset, sosiaaliturvasta ja oikeudenkäynneistä lähtien.
– Nämä ovat valtavia summia, mutta jostain syystä hallitus ei edelleenkään halua käsitellä asiaa. Perussuomalaiset muistuttaa, että kyse on valinnasta ja että valtava maahanmuuttoon laitettava menoerä on jo itsessään houkutin yhä useammille siirtolaisille.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pitää kesäkokoustaan parhaillaan Hyvinkäällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marokkolaisten oleskeluluvat nousussa – tänä vuonna jo 195 myönteistä päätöstä

Leena Meri: ”Harjaamisen” ja rankaisemisen aika on ohi

Halla-aho: Perussuomalaisten kantavat teemat ovat kansallinen etu ja sisäinen solidaarisuus

Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

Tavio: Ulkomaalaiset miehet heti pois peruskouluista – ”Kaikille 15–18-vuotiaana esittäytyville aukoton ikätesti”

Perussuomalaiset palasivat juurilleen: ”Huonoa politiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä”

Halla-aho: Ei ihme, että Suomi tuottaa väkilukuunsa nähden poikkeuksellisen paljon jihadisteja

Halla-aho toivoo, että Sipilän ehdotus on pelkkää teatteria: ”Jos ei ole, on syytä epäillä pääministerin arvostelukykyä”

Immonen vaatii toimia uskonnollisen radikalisoitumisen ehkäisemiseksi vankiloissa: ”Imaamit vierailevat ilman minkäänlaista seurantaa”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













