

MATTI MATIKAINEN
PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”
Valtion ensisijainen tehtävä on pitää huolta kansalaistensa turvallisuudesta. Turvapaikkaprosessissa mukana olleen marokkolaismiehen puukotettua useita ihmisiä Turussa tässä on konkreettisesti epäonnistuttu, toteaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa ryhmäpuheen pitänyt 3. varapuheenjohtaja Juho Erola.
Eerola muistuttaa, että hallituksella on voimassa turvapaikkapoliittinen toimenpideohjelma, jonka toimeenpanon myötä isku olisi ainakin ollut epätodennäköisempi.
Keinoja löytyy, poliittinen tahto puuttuu
Perussuomalaiset on koko ajan vaatinut sen täysimääräistä toteuttamista.
– Keinoja ehkäistä seuraava isku on olemassa – kyse on poliittisesta uskalluksesta ja tahdosta. Kuka kantaa poliittista vastuuta tapahtuneesta, entä epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta? Eerola kysyy.
– Palautuspolitiikkaa on tehostettava muuallakin kuin periaatetasolla. Merkittävä osa kielteisen päätöksen saaneista katoaa. Nämä ihmiset muodostavat erityisen uhkatekijän yhteiskuntaamme ja ovat myös itse helposti hyväksikäytettävissä. Myös muut kielteisen päätöksen saaneet ja laittomat maassa olijat ovat riski. Vaadimme kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa siihen saakka, kunnes palautus onnistuu.
Turvallisuus tärkeämpää kuin imago
Perussuomalaisten mielestä myös kulku turvallisten maiden, kuten Ruotsin kautta, täytyy padota kokonaan.
– Mikäli EU-sopimukset, jotka liikettä rajoittavat, eivät de facto ole voimassa, tulee tarvittavat päätökset tehdä kansallisesti. Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on tärkeämpää kuin pohjoismaisen avoimuuden imago, Eerola painottaa.
Tehokas politiikka auttaa oikeasti hädänalaisia
EU:ssa Suomen on perussuomalaisten mielestä kannatettava ja edistettävä puheenjohtaja Jussi Halla-ahon esitystä salakuljettajia avustavien järjestöjen toiminnan estämisestä.
– EU:n on kyettävä neuvottelemaan ongelma-alueiden maiden kanssa kahden- ja monenvälisiä sopimuksia, jotka patoavat vaarallisen Välimeren siirtolaisliikenteen.
– On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisen puolesta tilanteessa, jossa edes turvallisista maista (kuten Marokosta) tulleita turvapaikanhakijoita ei saada palautettua. Tehokas ja oikeudenmukainen turvapaikkapolitiikka auttaa hädänalaisimpia ihmisiä eikä jää neuvottomaksi niiden ihmisten kanssa, joille turvapaikkaa ei kuulu antaa, Eerola sanoo.
Eerola painottaa, ettei epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta tule syyttää maahanmuuttajia.
– Turun iskussa rikosoikeudellisessa vastuussa on vain tekijä(t), mutta päätöksentekijöiden ja viranomaisten on selvitettävä, miten tämä saattoi olla mahdollista ja erityisesti, miten se ei tapahdu enää koskaan.
Raha houkuttelee lisää tulijoita
Perussuomalaiset vaatii lisäksi maahanmuuton kustannusten huomioimista.
– Suora ja välitön hinta vuosilta 2015-2018 tulee olemaan noin 1,8 miljardia euroa. Päälle tulevat monet muut kustannukset, sosiaaliturvasta ja oikeudenkäynneistä lähtien.
– Nämä ovat valtavia summia, mutta jostain syystä hallitus ei edelleenkään halua käsitellä asiaa. Perussuomalaiset muistuttaa, että kyse on valinnasta ja että valtava maahanmuuttoon laitettava menoerä on jo itsessään houkutin yhä useammille siirtolaisille.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pitää kesäkokoustaan parhaillaan Hyvinkäällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marokkolaisten oleskeluluvat nousussa – tänä vuonna jo 195 myönteistä päätöstä

Leena Meri: ”Harjaamisen” ja rankaisemisen aika on ohi

Halla-aho: Perussuomalaisten kantavat teemat ovat kansallinen etu ja sisäinen solidaarisuus

Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

Tavio: Ulkomaalaiset miehet heti pois peruskouluista – ”Kaikille 15–18-vuotiaana esittäytyville aukoton ikätesti”

Perussuomalaiset palasivat juurilleen: ”Huonoa politiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä”

Halla-aho: Ei ihme, että Suomi tuottaa väkilukuunsa nähden poikkeuksellisen paljon jihadisteja

Halla-aho toivoo, että Sipilän ehdotus on pelkkää teatteria: ”Jos ei ole, on syytä epäillä pääministerin arvostelukykyä”

Immonen vaatii toimia uskonnollisen radikalisoitumisen ehkäisemiseksi vankiloissa: ”Imaamit vierailevat ilman minkäänlaista seurantaa”
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














