

MATTI MATIKAINEN
PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”
Valtion ensisijainen tehtävä on pitää huolta kansalaistensa turvallisuudesta. Turvapaikkaprosessissa mukana olleen marokkolaismiehen puukotettua useita ihmisiä Turussa tässä on konkreettisesti epäonnistuttu, toteaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa ryhmäpuheen pitänyt 3. varapuheenjohtaja Juho Erola.
Eerola muistuttaa, että hallituksella on voimassa turvapaikkapoliittinen toimenpideohjelma, jonka toimeenpanon myötä isku olisi ainakin ollut epätodennäköisempi.
Keinoja löytyy, poliittinen tahto puuttuu
Perussuomalaiset on koko ajan vaatinut sen täysimääräistä toteuttamista.
– Keinoja ehkäistä seuraava isku on olemassa – kyse on poliittisesta uskalluksesta ja tahdosta. Kuka kantaa poliittista vastuuta tapahtuneesta, entä epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta? Eerola kysyy.
– Palautuspolitiikkaa on tehostettava muuallakin kuin periaatetasolla. Merkittävä osa kielteisen päätöksen saaneista katoaa. Nämä ihmiset muodostavat erityisen uhkatekijän yhteiskuntaamme ja ovat myös itse helposti hyväksikäytettävissä. Myös muut kielteisen päätöksen saaneet ja laittomat maassa olijat ovat riski. Vaadimme kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa siihen saakka, kunnes palautus onnistuu.
Turvallisuus tärkeämpää kuin imago
Perussuomalaisten mielestä myös kulku turvallisten maiden, kuten Ruotsin kautta, täytyy padota kokonaan.
– Mikäli EU-sopimukset, jotka liikettä rajoittavat, eivät de facto ole voimassa, tulee tarvittavat päätökset tehdä kansallisesti. Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on tärkeämpää kuin pohjoismaisen avoimuuden imago, Eerola painottaa.
Tehokas politiikka auttaa oikeasti hädänalaisia
EU:ssa Suomen on perussuomalaisten mielestä kannatettava ja edistettävä puheenjohtaja Jussi Halla-ahon esitystä salakuljettajia avustavien järjestöjen toiminnan estämisestä.
– EU:n on kyettävä neuvottelemaan ongelma-alueiden maiden kanssa kahden- ja monenvälisiä sopimuksia, jotka patoavat vaarallisen Välimeren siirtolaisliikenteen.
– On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisen puolesta tilanteessa, jossa edes turvallisista maista (kuten Marokosta) tulleita turvapaikanhakijoita ei saada palautettua. Tehokas ja oikeudenmukainen turvapaikkapolitiikka auttaa hädänalaisimpia ihmisiä eikä jää neuvottomaksi niiden ihmisten kanssa, joille turvapaikkaa ei kuulu antaa, Eerola sanoo.
Eerola painottaa, ettei epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta tule syyttää maahanmuuttajia.
– Turun iskussa rikosoikeudellisessa vastuussa on vain tekijä(t), mutta päätöksentekijöiden ja viranomaisten on selvitettävä, miten tämä saattoi olla mahdollista ja erityisesti, miten se ei tapahdu enää koskaan.
Raha houkuttelee lisää tulijoita
Perussuomalaiset vaatii lisäksi maahanmuuton kustannusten huomioimista.
– Suora ja välitön hinta vuosilta 2015-2018 tulee olemaan noin 1,8 miljardia euroa. Päälle tulevat monet muut kustannukset, sosiaaliturvasta ja oikeudenkäynneistä lähtien.
– Nämä ovat valtavia summia, mutta jostain syystä hallitus ei edelleenkään halua käsitellä asiaa. Perussuomalaiset muistuttaa, että kyse on valinnasta ja että valtava maahanmuuttoon laitettava menoerä on jo itsessään houkutin yhä useammille siirtolaisille.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pitää kesäkokoustaan parhaillaan Hyvinkäällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marokkolaisten oleskeluluvat nousussa – tänä vuonna jo 195 myönteistä päätöstä

Leena Meri: ”Harjaamisen” ja rankaisemisen aika on ohi

Halla-aho: Perussuomalaisten kantavat teemat ovat kansallinen etu ja sisäinen solidaarisuus

Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

Tavio: Ulkomaalaiset miehet heti pois peruskouluista – ”Kaikille 15–18-vuotiaana esittäytyville aukoton ikätesti”

Perussuomalaiset palasivat juurilleen: ”Huonoa politiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä”

Halla-aho: Ei ihme, että Suomi tuottaa väkilukuunsa nähden poikkeuksellisen paljon jihadisteja

Halla-aho toivoo, että Sipilän ehdotus on pelkkää teatteria: ”Jos ei ole, on syytä epäillä pääministerin arvostelukykyä”

Immonen vaatii toimia uskonnollisen radikalisoitumisen ehkäisemiseksi vankiloissa: ”Imaamit vierailevat ilman minkäänlaista seurantaa”
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.















