

Suurmoskeijaa suunnitellaan Helsingin Hanasaareen. / LEHTIKUVA
PS-valtuutettu käynnisti kuntalaisaloitteen: Helsinkiläiset äänestämään suurmoskeijasta – hanke herättänyt laajasti vastustusta
Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen on käynnistänyt aloitteen kunnallisen kansanäänestyksen järjestämisestä koskien Helsinkiin kaavailtua suurmoskeijaa.
Aloitteessa vaaditaan Helsingin kaupunginvaltuustoa määräämään neuvoa-antava kunnallinen kansanäänestys, mikäli suurmoskeijahanke etenee kaupunginvaltuuston käsiteltäväksi.
Epäselvyyksiä moskeijan rahoituksessa
Suurmoskeijahanke on edennyt tontinvaraushakemusvaiheeseen Helsingin kaupungissa. Hanke on herättänyt laajasti vastustusta kaupunkilaisten keskuudessa.
Epäselvyyksiä on myös moskeijan rahoituksessa, joka hankkeen kannattajien mukaan olisi tulossa pääosin Bahrainista ja Saudi-Arabiasta.
– Bahrainin ja Saudi-Arabian yhteiskuntien järjestelmät ja islamin suuntaus eivät sovellu länsimaiseen demokratiakäsitykseen eikä tasa-arvoon. Mikäli ulkomainen rahoitus hyväksytään, on suuri riski Suomeen soveltumattomien oppien ja toiminnan leviämisestä, kuntalaisaloitteessa todetaan.
Ei pidä luovuttaa tonttia
Rantasen mielestä helsinkiläisille olisi annettava mahdollisuus lausua suoralla neuvoa-antavalla kansanäänestyksellä, haluavatko he kaupunkiinsa moskeijan vai ei.
– Mielestämme kaupungin ei pidä luovuttaa tonttia käytettäväksi tällaiseen tarkoitukseen, sillä moskeija ei ole yleishyödyllinen
hanke. Helsinkiin kyllä tarvitaan uusia rakennuksia, mutta aivan toisentyyppisiin tarkoituksiin, Rantanen huomauttaa.
Helsinkiläisten saatava vaikuttaa
Mikäli kunnallista kansanäänestystä vaatii neljä prosenttia 15 vuotta täyttäneistä kunnan asukkaista, on valtuuston otettava viipymättä aloite käsittelyyn ja päätettävä kansanäänestyksen toimittamisesta.
– Helsinkiläiset ovat laajasti keskustelleet hankkeesta ja helsinkiläisille on annettava mahdollisuus lausua suoralla neuvoa-antavalla kansanäänestyksellä, haluavatko he kaupunkiinsa moskeijan vai ei.
Suurmoskeijan rakentamisella olisi myös suuri symbolinen vaikutus.
Aloite on allekirjoitettavissa täällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Helsingin suurmoskeijahanke etenee veronmaksajien rahoilla – ”Vedättämisen makua”

Vapaavuori vastusti suurmoskeijahanketta vaalien alla, nyt hamuaa Helsinkiin maahanmuuttajia – Halla-aho: ”Löysi jälleen yhteisen sävel vihreiden ja vasemmiston kanssa”

Helsinkiin ei haluta suurmoskeijaa – ”Ei edistä kotoutumista, verotuotto on nolla”

Helsinkiin kaavailtu suurmoskeija jakaa mielipiteet – Vihervasemmisto toivoo rauhan tyyssijaa, PS: Vaarallinen ja kallis riskihanke

Rantanen: Helsinkiläisiä uhkaa jättilasku – ”Jos enää ei tarvitse kuin päättää olevansa ”paperiton” ja palvelut pelaavat, mikä järki tässä touhussa on?”

Suomessa asuu vain 6 Bahrainin kansalaista, silti suurmoskeijaa perustellaan maiden välisillä suhteilla – PS-päättäjä ei niele selityksiä

Muslimimaat hakevat jalansijaa lännestä: Ruotsin moskeijat pystytetään usein vanhoillisten öljymaiden ja Turkin rahoilla
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













