

LEHTIKUVA
PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Emme hyväksy maatalouden alasajoa
Maanantaina pidettiin Helsingissä EU:n parlamenttien maatalousasioista vastaavien valiokuntien kokous. Perussuomalaisten maa- ja metsätalousvaliokuntaryhmä osallistui kokoukseen.
Valiokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa otti kantaa suomalaisen ruoantuotannon puolesta. Puheenvuoroissaan edustaja Elomaa korosti Suomen maatalouden ja elintarvikkeiden puhtautta sekä selvää pellolta ruokapöytään -ketjutusta.
– Kuluttajat uskaltavat ostaa kotimaista huippulaatuista lihaa eri muodoissaan, kun sen alkuperämerkinnät ovat kunnossa. Suomalaisen maataloustuotannon säilyminen takaa myös muiden elintarvikesektorin työpaikkojen säilymisen, Elomaa totesi puheenvuorossaan.
Suomen nettomaksuosuus kasvaa
Perussuomalaisten valiokuntaryhmä on huolissaan Suomen maataloustukien merkittävästä laskusta. Tuet uhkaavat laskea siitäkin huolimatta, että Suomi maksaa EU:lle huomattavasti enemmän kuin sieltä saa.
– Kehittämisrahoitukseen on tulossa myös raju leikkaus, vaikka maatalouden kannattavuus on nyt jo erittäin huonolla tasolla johtuen hallitusten toimista. Edunvalvontamme ei edelleenkään toimi EU:ssa, muistuttaa Elomaa.
Hallinnollinen taakka kasvamassa
Perussuomalaisten mukaan EU on lisäksi kasvattamassa viljelijöiden hallinnollista taakkaa tulevalla kaudella.
– Emme voi kannattaa tällaista esitystä. Jos komission esitys toteutuu, se tarkoittaa monella kotimaisella maatilalla myös jatkossa tiukkoja aikoja. Tämä taas näkyy välittömästi maamme ruokahuollossa ja ruoan tuotannossa, Elomaa sanoo vakavana.
Elomaa vaatii, että maa- ja metsätalousministeriön ja ylemmän maataloushallinnon on ryhdyttävä pikaisiin toimiin, etteivät maataloustukien tasot vaarannu ja maksatukset viivästy jo kohtuuttomaksi kasvaneen EU-hallintobyrokratian vaikutuksesta.
Kuka ottaa vastuun kokonaisen elinkeinoalan alas ajamisesta ja siitä, että EU-pöydissä on hyväksytty tukien leikkaukset ja byrokratian monimutkaistuminen? perussuomalaiset kysyvät.
Ilmastopolitiikka kurittaa metsätaloutta
Perussuomalaiset huomauttaa, että maa- ja metsätalouselinkeinoa haittaa yhä enenevissä määrin unionin sekaantuminen ilmastopolitiikan varjolla metsäpolitiikkaan.
– Metsäpolitiikka tulee pitää tiukasti kansallisessa päätösvallassa, jyrähtää Elomaa.
– Vaadimme hallitukselta pikaisia toimia näiden epäkohtien kuntoon laittamiseksi, etteivät hallintobyrokraatit vaaranna koko elinkeinonalaa maassamme.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruuantuotanto jäsenmaksut Ritva ”Kike” Elomaa Nettomaksaja Maa- ja metsätalous ilmastopolitiikka Suomi perussuomalaiset Maatalous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Maatalous jätettiin taas yksin – maaseudun alasajo kiihtyy

Ilmastotavoitteet maaseudun taakka – Simula: ”Tiukennuksilla lyödään kirves maanviljelijän polveen”

Halla-aho: Jäsenmaksut eivät voi kasvaa Brexitin myötä – ”EU:n on leikattava omia menojaan”

Perussuomalaiset haluaa maataloustukijärjestelmän pois EU:n päätösvallasta

Putkonen: ”Eivätkö Greta ja kumppanit tiedä, että Kiina on maapallon suurin ilmastopahis?”

EU:n maatalousrahat mafian taskuun – 94 ihmistä pidätetty
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lyttää tuoreen ilmastolain tavoitteiden arvioinnin keskeneräiseksi ja ideologiseksi. Ministerin mukaan raportissa ei ole uusinta tutkimustietoa, eikä siinä mainita edes NASA:n satelliittihavaintoa Suomen 50 miljoonan tonnin hiilinielusta. Ranne varoittaa, että vuoden 2035 hiilineutraaliustavoite vaatisi ”poskettomia toimia”, jotka kurjistaisivat suomalaisia yrittäjiä ja työntekijöitä etenkin metsä- ja maataloudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













