

LEHTIKUVA
Psykologiliiton mukaan al-Holin lapsia ei saa erottaa äideistään – Purra: Järkyttävä viesti
Suomen Psykologiliitto lähetti maanantaiaamuna STT:n kautta tiedotteen, jonka viesti on hyytävä. Liitto sanoo tiedotteessaan, että ”lapsen erottaminen vanhemmistaan ilman vakavia perusteita on vahingollista ja lyhytnäköistä. Lasten tarpeet ja kehityspsykologinen näkökulma ovat liiton mukaan unohtuneet, kun al-Holin leirillä olevien lasten ja naisten kohtaloa puidaan julkisuudessa.”
Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra kertoo joutuneensa tarkistamaan, että sähköpostiin tullut tiedote on aito.
– Valitettavasti se oli aito. Maamme johtava psykologien liitto on ihan oikeasti tätä mieltä. Se puolustelee näiden hirviömäisten äitien tekoja.
– Liitto siis sanoo, että lapsen on syytä pysyä sellaisen vanhemman kanssa, joka on vienyt tämän Isis-terroristijärjestön toiminta-alueelle ja altistanut kaikelle sille pahalle, mitä tuohon kulttiin kuuluu. Aktiivinen tuen antaminen kaulankatkomisideologialle, jossa vääräuskoisia murhataan, edistetään kalifaattia ja shariaa, halveksitaan naisia ja raiskataan lapsia ei Psykologiliiton mukaan tarjoa riittävän vakavia perusteita erottaa näitä lapsia vanhemmistaan, Purra kauhistelee.
Isis-vaimot ovat hirviöitä, eivät äitejä
Liiton mukaan ”lapsen erottaminen vanhemmistaan aiheuttaa lapselle aina stressiä. Vaikka leirillä olevat lapset siirrettäisiin hyviin oloihin, uudet hoitavat aikuiset eivät tue lasta samalla tavalla kuin oma äiti.”
– En ole pitkään aikaan kuullut mitään näin sairasta. Siis että tuo äiti, joka on syypää siihen, että lapset ylipäätänsä ovat tuossa tilanteessa, tukee Psykologiliiton mukaan lasta parhaiten.
Isisin uhreja, muun muassa jesideja al-Holin leirillä auttava lääkäri Nemam Ghafouri on sanonut, että hän ei ole nähnyt yhtään Isis-taistelijan vaimoa, joka katuisi kalifaattiin lähtöään. Ghafourin mielestä he ovat hirviöitä, eivät äitejä. He toivovat Isisin kalifaatin jatkuvan heidän lastensa kautta.
Lapsia otetaan huostaan pienemmistäkin rikkeistä
Ghafouri kertoi Ylelle kesäkuussa, ettei ole löytänyt al-Holilta ainoatakaan naista, joka katuisi lähtöään tai toimintaansa.
– Nämä naiset ovat vaaraksi omille lapsilleen. Tiedän, että monet ihmiset sanovat, että lapselle parasta on olla äidin kanssa, mutta anteeksi vain… Kaikilla äideillä ei ole oikeutta olla äitejä, Ghafouri sanoi.
Purran mukaan Psykologiliiton viesti on järkyttävä.
– Tässä maassa otetaan lapsia huostaan ja sijoitetaan paljon pienemmistäkin rikkeistä. Nyt puhutaan Isis-terrorismia tukevista äideistä, jotka ovat pahimmalla mahdollisella tavalla altistaneet lapsensa vaaraan ja todennäköisesti tuhonneet monen lapsen elämän.
– Miten kukaan voi sanoa, että lasten pitäisi olla tällaisten äitien kanssa? Miten mielen ammattilaiset voivat sanoa niin? Purra ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huostaanotto Suomen Psykologiliitto al-Hol Isis-lapset Isis-vaimot Isis-taistelijat Riikka Purra Suomi Terrorismi perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Hallituksen salailua Isis-perheiden tuomiseksi Suomeen ei voi hyväksyä

Haaviston Isis-operaatio etenee – Purra: Vihreän rintaman toiminta häikäilemätöntä, suomalaisten turvallisuus jää kakkoseksi

Perussuomalaiset: Hallituksella on vakaa aikomus ja suunnitelma – ”Isis-naiset ovat tulossa”

Halla-aho Isis-palautuksista: konkreettinen uhka suomalaisten hengelle ja terveydelle

YK-tutkimus varoittaa Isis-palaajista: ”omissa piireissään erittäin korkea status ja uskottavuus” – radikalisoivat vastaanottajamaiden ääriryhmiä

Ulkoministeri Pekka Haavisto tiedotustilaisuudessa: ”Ainakin lapset on saatava leiriltä turvaan kohtuullisen ajan kuluessa”

Ministerit hokevat toistuvasti lapsen oikeuksista ja lapsen edun tärkeydestä – Meri: Lapsen etu ei voi oikeuttaa siihen, että samalla kuljetettaisiin terroristeja Suomeen

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















