Artikkeli kuva

KUVAKAAPPAUS HS.FI

Puolustusvoimien tiedustelupäällikkö STT:lle: HS:n juttu heikentää Suomen turvallisuutta

16.12.2017 |20:03

STT:n haastattelema puolustusvoimien tiedustelupäällikkö Harri Ohra-aho arvioi Helsingin Sanomien julkaiseman tiedustelujutun heikentävän Suomen turvallisuutta ”piirun verran”. HS julkaisi lauantaina salassa pidettävää tietoa Suomen sotilastiedustelusta.

– Suomen ja suomalaisten turvallisuus on tällaisten kirjoitusten jälkeen aina piirun verran turvattomampaa. Sotilastiedustelu on maamme puolustuksen etulinja, Ohra-Aho kommentoi STT:lle.

Iltalehden haastattelema julkisoikeuden professori Teuvo Pohjolainen Itä-Suomen yliopistosta pitää asiaa HS:n uutisointia ”yksiselitteisesti laittomana”.

Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi vakuuttaa lehden toimineen asiassa laillisesti.

KRP tutkii tapausta rikosnimikkeellä Turvallisuussalaisuuden paljastaminen. Rikoslaki toteaa asiasta seuraavasti:

”Turvallisuussalaisuuden paljastaminen: Joka oikeudettomasti julkistaa tai toiselle välittää, luovuttaa tai ilmaisee taikka tällaista tarkoitusta varten oikeudettomasti hankkii tiedon seikasta, joka Suomen ulkoisen turvallisuuden vuoksi on säädetty tai määrätty salassa pidettäväksi tai joka tekijän tieten on sen laatuinen, että sen paljastuminen on omiaan aiheuttamaan vakavaa vahinkoa Suomen maanpuolustukselle, turvallisuudelle, ulkomaansuhteille tai kansantaloudelle, on tuomittava turvallisuussalaisuuden paljastamisesta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
9.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää