

PS ARKISTO
Purra arvioi politiikan hurjan viikon ja hallituskriisin seurauksia: ”Äänestäjät ovat todennäköisesti aika pettyneitä”
Ylen A-Talk-ohjelmassa keskusteltiin torstai-iltana hallituskriisistä ja hurjan poliittisen viikon tapahtumista. – Jos oppositiossa syötäisiin popcornia, sitä menisi aika paljon. Arvioni mukaan tämän kaiken katseleminen ei ainakaan lisää poliitikkojen ja päätöksentekemisen uskottavuutta, sanoi perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra.
Väistyneen pääministerin Antti Rinteen eropyynnön ja hallituksen kaatumisen jälkeen julkaistiin sopivasti Ylen tuorein gallup, jonka mukaan perussuomalaisten kannatus on jo historiallisen suuri 24,3 prosenttia. Se on puolueen kaikkien aikojen paras tulos. Kannatus on kasvanut edellisestä mittauksesta 1,3 prosenttiyksikköä.
Korkea kannatus nostaa poliittista painoarvoa
Perussuomalaisten kansanedustaja, puolueen 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra totesi Ylellä, että korkea gallup-kannatus nostaa entisestään perussuomalaisten poliittista painoarvoa.
– Nähdäkseni meidän asiamme, tavoitteemme ja meidän vaihtoehtomme – olemme nyt saaneet ne niin hyvin esille ja julki, että ihmisten on hyvin helppoa kannattaa meitä. Ja kuten muutamia päiviä sitten julkaistu puoluebarometrikin osoittaa: me olemme saaneet myös imagomme kuntoon.
– Imagon parantuminen tarkoittaa sitä, että ne ihmiset, jotka ovat aiemminkin olleet meidän kanssamme asioista samaa mieltä, mutta joilla on ollut kynnys kannattaa meitä puolueena, niin he ovat vähitellen siirtyneet meille.
Hallituksen lupaukset kaatuivat yksi toisensa jälkeen
Rinteen hallitus ehti kaatua epäselviin lausuntoihin ja siitä seuranneeseen sisäisen luottamuksen puutteeseen jo ennen kuin hallitus oli varsinaisesti ehtinyt päästä toteuttamaan lupauksiaan.
– Uskoisin, että juuri sen takia ihmiset olivat aluksi niin odottavalla kannalla ja suhtautuivat positiivisesti, kun hallituspuolueet lupasivat aiemmin niin paljon eri tahoille. Vähitellen kuitenkin osoittautui, että ne lupaukset eivät olleet vankalla pohjalla, koska lupauksia on yksi toisensa jälkeen peruutettu tai niitä on selitetty.
– Peruuttamisella tarkoitan, että kaikkea vähennetään. Oli sitten kyse hoitajamitoituksesta tai jostain muusta. Kuuluisa vappusatanenkin on kutistunut aika pieneksi summaksi, Purra sanoi.
Kokoomuksen kansanedustaja Antti Häkkänen jatkoi Purran puheenvuoron jälkeen samasta aiheesta.
– Hallitus käyttää valtavan määrän rahaa eri asioihin, mutta se on sirpaloitu niin, ettei se kohdistu yhteiskunnan kipupisteisiin.
Poliittista teatteria
Siitä huolimatta, että pääministeri Rinne joutui eroamaan nimenomaan keskustan tuotua esille epäluottamuksen hallituksessa, keskustan ja sdp:n eduskuntaryhmien johto on viime päivät puhunut loputtomasti luottamuksen rakentamisesta, ja yhteistyö on todennäköisesti jatkumassa.
Keskustan kansanedustaja Antti Kurvinen esitti torstaina vertauksen, että punamultayhteistyö on parhaimmillaan kuin kaurapuuro voisilmällä.
Purra totesi Kurvisen puheen olevan lähinnä retorista ilotulitusta.
– Sitä on kuultu paljon hallituspuolueilta. Mielestäni tämä on pitkälle poliittista teatteria. Meillä on aika mahdotonta tietää, mitä kulisseissa oikeasti on tapahtunut. Juonenkäänteet ovat olleet yllättäviä.
– Jos oppositiossa syötäisiin popcornia, niin sitä menisi aika paljon. Kysymyksessä ei kuitenkaan ole poliittinen teatteriesitys, vaan tosimaailma, missä meidän ylin päätöksentekokoneistomme on tällä hetkellä tällaisessa kunnossa, Purra sanoi.
Keskustalla vaikea paikka hallituksessa
Purran mukaan vaikuttaa melko selvältä, että pääministeri Rinteen henkilökohtainen asema muuttui hallituksessa ongelmaksi keskustalle.
– Rinteellä oli taipumusta möläyttelyyn. Esimerkiksi postikiista oli ehkä jo menossa hieman pois, kunnes pääministeri kyselytunnilla vastasi asioita, jotka lähtivät uudelleen vellomaan.
– Keskustan rako hallituksessa on muutenkin vaikea, niin substanssipohjalta ja pelkästään kannatuksenkin puolesta. Hallituspuolueiden väliset skismat näkyvät myös muualla eduskunnassa, esimerkiksi valiokuntatyössä. Ja kuten olemme nähneet ulkoministeri Pekka Haaviston tapauksesta: ongelmat eivät ole vieläkään loppuneet.
Ylen juontaja ei halunnut keskustella Haavistosta:
– Ei mennä siihen, kun se ei kuulu nyt tähän asiaan.
– Se kuuluu hallituksen toimintakykyyn, Purra vastasi
Vihervasemmistolaisessa kulmassa ruuhkaa
Eilen kerrottiin, että vastikään pääministerin tehtävästä eronnut Rinne on myös valittu hallitustunnustelijaksi, joka on lähinnä muodollinen tehtävä. Keskustan Kurvinen ei ole poissulkenut sitäkään, että Rinne voisi jatkossa toimia jossakin ministerin tehtävässä.
– Me keskustassa emme lähde puuttumaan toisten puolueiden henkilövalintoihin, keskustan kansanedustaja Markus Lohi sanoi, viitaten Rinne-spekulaatioihin.
– Mielestäni henkilöihin puuttumista on nimenomaan se, että sanotaan, että luottamus on mennyt yhteen henkilöön ja sen jälkeen kuitenkin se yksi henkilö voi toimia jossain muussa roolissa. En tiedä kävisikö keskustalle, jos Rinteestä tulisi vaikka omistajaohjauksesta vastaava ministeri, Purra ihmetteli.
Lohi ei halunnut ottaa kantaa asiaan.
Ylen juontaja yritti arvuutella tv-keskustelussa, kenestä tulee Suomen seuraava päämininisteri.
– Perussuomalaisille on aivan sama kuka pääministeriksi tulee. Yleispoliittisena arviona voisin silti esittää sen, että vihervasemmistolaisessa kulmassa on tällä hetkellä paljon ruuhkaa. Onhan Sanna Marin esimerkiksi selvästi enemmän vihreällä ja vasemmalla puolella kuin Antti Lindtman. Luulisin, että tämä tekee keskustan asemasta entistä vaikeamman, Purra sanoi.
Samat ihmiset tulevat ja menevät
Ylen juontaja kysyi ohjelman lopuksi, mitä äänestäjien pitäisi ajatella politiikan tämän viikon tapahtumista.
– Äänestäjät ovat todennäköisesti pettyneitä tilanteeseen, ei tämä ainakaan lisää poliitikkojen ja päätöksentekemisen uskottavuutta, tämän kaiken katseleminen: miten liikutellaan osia ja palasia. Samat ihmiset menevät ja tulevat, näin itse arvioisin tilannetta, Purra totesi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toimintakyky Markus Lohi Antti Kurvinen vaalilupaukset Katri Kulmuni äänestäjät Riikka Purra Antti Lindtman Sanna Marin Pekka Haavisto Antti Rinne Hallituskriisi Luottamus Yle pääministeri kannatus vihreät perussuomalaiset SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset valmiudessa jättämään välikysymyksen, jos Haavisto jatkaa: Täytyisi tapahtua ihme, että luottamus ulkoministerin toimintaan palautuisi

Antikainen: Rinteen lähtö ei riitä – ”Hallituksen pitää kitkeä epärehellisyyteen ja vastuun välttelyyn perustuva toimintakulttuuri kokonaan”

Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen: ”Jos mediassa olleet tiedot pitävät paikkansa, niin ministeri Haaviston toiminta näyttäisi olevan paljon vakavampaa kuin ex-pääministeri Rinteen menettely”

Perussuomalaiset valmis hallitusvastuuseen vain edistääkseen puolueen omaa ohjelmaa ja sen tavoitteita – Purra: ”Me emme lähde tukemaan mitään heikkoa hallitusta”

Haaviston selitykset eivät kelpaa perussuomalaisille: ”Vihreät on fanaatikkoliike, joka ei koe, että säännöt koskisivat heitä”

Kulmuni toimi Rinteen muodollisena pyövelinä, muut eivät halunneet jättää sormenjälkiään tikariin

Postin lakko loppui, hallitukselta vaaditaan selvitystä tilanteen kriisiytymisestä – PS: Rinteen on tehtävä johtopäätökset

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Perussuomalaiset: Hallitus on viemässä Suomea turmioon vastoin kansan tahtoa, sillä kansa ei äänestänyt tämän hallituskokoonpanon puolesta
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.












