

LEHTIKUVA
Purra: EU:n uudet metsien ”ennallistamisvaatimukset” ovat hulluja
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra piti Tuumaustunnin alussa poliittisen tilannekatsauksen, jossa Purra kiinnitti huomioita muun muassa EU:n metsäpolitiikkaan. Erilaisia metsänomistajiin, metsätalouteen ja metsäteollisuuteen kohdistuvia vaatimuksia synnytetään Brysselissä yhä suuremmalla innolla.
– Suomalaisiin metsiin kohdistuva suurin uhka tulee Euroopan unionista. Mitä kauempana Keski-Euroopan maat ovat sen paremmin hiilineutraalisuuden saavuttamisesta kuin vaikkapa polttomoottoriautojen kieltämisestä, sitä tarkkaavaisemmin EU kohdistaa huomionsa sinne, missä on eniten metsää ja kaikkein suurinta kunnianhimoa, Riikka Purra totesi.
EU:lla ei toimivaltaa
– EU:lla ei ole toimivaltaa metsäasioissa, mutta se koukkaa nyt muiden toimivaltojen kautta suoraan metsiemme kimppuun, Purra huomautti.
EU haluaa tällä kertaa tehdä luonnon ennallistamisesta pakollista ja erityisesti Suomelle hyvin vaativaa. Metsiä tulee ennallistaa EU:n suunnitelmien mukaan asentoon, jossa ne ovat olleet esiteolliseen aikaan – tai ainakin sotien jälkeiseen tilaan.
– Missään muussa asiassa ei saa ehdottaa taaksepäin menoa tai haikailla mennyttä ilman, että tulee syytetyksi impivaaralaiseksi, mutta kun kyse on ilmasto- ja ympäristöpolitiikasta, maailman muuttuminen pitää vain sivuuttaa, Purra hämmästeli.
Valtavat kustannukset suomalaisille
Ennallistamistavoite on mittakaavaltaan valtava ja sen seuraukset Purran mukaan turmiollisia. Bruttokansantuotteeseen suhteutettuna kustannukset olisivat Suomelle koko EU:n korkeimmat, miljardiluokkaa vuodessa, joidenkin arvioiden mukaan useita miljardeja.
– Komission väittämät hyödyt on vedetty käytännössä hatusta, Purra syytti.
– Suomi, jossa vallitsevat muutenkin jokamiehenoikeudet, ei saa sellaisia ekosysteemipalveluiden hyötyjä kuin jotkut Keski-Euroopan maat saattavat saada. Kuka täällä maksaa metsään menosta, kun metsiä on kaikkialla ja kaikkien saatavilla?
Vihervasemmisto ei aja Suomen etua Brysselissä
Purra mielestä Brysselissä ei ymmärretä Suomea ja metsiemme merkitystä.
– Miksi? Esimerkiksi siksi, että suomalaisten intressien edistäminen EU:ssa on hyvin heikkoa eikä punavihreäkeskustalainen hallitus kykene muotoilemaan yhtenäisiä kantojaan eikä ainakaan oikea-aikaisesti. EU-vaikuttamisessa kaikkein tärkeintä on olla ajoissa liikkeellä. Suomen joka suuntaan nöyristelevä EU-politiikka tulee alleviivatuksi metsäasioissa, Purra perusteli.
– Suomessa kaikkien kunnollisten tahojen kuuluu kannattaa sekä EU:ta että kunnianhimoisia ilmastotoimia, Purra kuvaili tilannetta.
Tuloksena onkin Purran mukaan se, esimerkiksi Ruotsissa EU-politiikka on huomattavasti kireämpää eikä ruotsalaisiin metsiin ole EU:n ”pampuilla” taisteluitta asiaa.
– Jännittävää kyllä myös ilmastotoimiin suhtaudutaan Ruotsin elinkeinoelämässä selvästi kriittisemmin kuin täällä. Miten Suomi on voinut ajautua näin passiiviseen tilaan?
Vaatimukset ovat hulluja
– EU:lle ei kuulu metsäpolitiikka eikä se saa määrätä, mitä metsissämme tehdään. Vaatimukset, jotka Suomen metsiin kohdistuvat, ovat kertakaikkisen hulluja, Purra latasi.
– Niitä ei saa hyväksyä, ja Suomen tulee vaikka yksin niitä vastustaa. Hallituksen on ryhdistäydyttävä. Julkaisemme perussuomalaisen maa- ja metsäpoliittisen ohjelmamme muutaman viikon kuluttua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ennallistamisvaatimukset ylikunnianhimoiset ilmastotavoitteet hiilineutraalisuustavoite metsäpolitiikka ilmastotoimet toimivalta Riikka Purra Ruotsi hallitus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ilmastokeskustelussa on vaikea hahmottaa ongelmien suuruusluokkia – arviolta 15 prosenttia maailman hiiliongelmasta liittyy trooppisten metsien hävitykseen, ei Suomen metsiin

Hakkarainen EU:n metsästrategiasta: ”Vihreä siirtymä on myrkky”

EU rankaisee metsätalousmaita puuttumalla metsäbiomassan käyttöön – Hakkarainen: ”Johan sen järkikin sanoo, että puu on uusiutuva luonnonvara”

Useat suomalaismepit äänestivät Suomen etua vastaan – ”EU-liittovaltiokehitys alkaa näyttää nyt todelliset karvansa”

Hallitus sekoilee EU:n maa- ja metsätalouden ennallistamisvaatimusten kanssa – vievätkö punavihreät keskustaa jälleen?

Hiilineutraali Suomi 2035 -ilmastostrategia perustuu vääriin laskelmiin ja on vaarallinen – Ranne: ”Kun skenaariot irtoavat todellisuudesta, ne muuttuvat arvottomiksi”

Välikysymys ennallistamisasetuksesta – Purra: Suomen metsiä ei suinkaan ensisijaisesti uhkaa Ponssen moto tai muukaan kato, vaan Euroopan unioni

Mäkelä: EU-linjan on muututtava vaaleissa – Suomi ei saa olla ikuinen maksaja
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.