

Riikka Purran mielestä Suomi ei tarvitse sosiaaliturvaan tukeutuvaa työperäistä maahanmuuttoa. Annika Saarikko ja Sanna Marin liputtavat kaikenlaisen maahanmuuton puolesta. / LEHTIKUVA
Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta
Vaikka Suomessa on satojen tuhansien tekijöiden työvoimareservi, silti sekä vihervasemmistohallituksen että kokoomuksen mielestä Suomeen tarvitaan nyt runsaasti matalapalkkamaahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta. Perussuomalaiset korjaisi mieluummin työn kannustavuusongelmat Suomessa.
Valtiovarainministeriön (VM) tuoreen arvion mukaan talouden kasvu uhkaa hidastua ensi vuotta kohti kuljettaessa ja julkisen talouden epätasapaino alkaa syvetä. Kiihtyvä inflaatio hidastaa talouskasvua.
Kestävyysvajeella viitataan julkisen talouden kääntymistä alijäämäiseksi tilanteessa, jossa työikäinen väestö ei pysty kustantamaan julkisten palvelujen kasvavaa tarvetta.
VM:n arvion mukaan julkisyhteisöjen menojen ja tulojen rakenteellinen epätasapaino on mittava, eikä julkisen talouden rahoitus ole kestävällä pohjalla pitkällä aikavälillä. Kestävyysvajeen arvioidaan olevan nyt 3,0 prosenttia suhteessa bkt:hen eli noin 9 miljardia euroa vuoden 2026 tasolla mitattuna.
Suomessa yli 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa
Kestävyysvajetta voidaan kuroa umpeen rakenteellisilla uudistuksilla, kuten kasvua vauhdittavilla investoinneilla, sääntelyn keventämisellä ja kannustinloukkujen poistamisella. Toinen keino on leikkaukset.
Helsingin Sanomien paneelikeskustelussa eilen eduskuntapuolueiden puheenjohtajilla oli hyvin erilaisia näkemyksiä kestävyysvajeen nujertamiseksi.
Erityisen hämmentävää on, että sekä hallituspuolueiden että toisen pääoppositiopuolueen kokoomuksen mielestä Suomeen tarvittaisiin nyt runsaasti lisää työperäistä maahanmuuttoa, vaikka Suomessa jo on valmiiksi satojen tuhansien työttömien suomalaisten reservi.
Lisäksi Suomessa on yli 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa, joten työperäisen maahanmuuton huutaminen apuun ei ole uskottavaa.
Vihreät ottaisi koko maailman kylään
Vihreiden Maria Ohisalon mielestä ulkomailta Suomeen tulijoilta ei tarvitsisi edes edellyttää saatavuusharkintaa eli sen arviointia, tarvitaanko jonkin alan työntekijöitä ulkomailta vai löytyisivätkö osaajat jo valmiiksi kotimaasta.
– Tarveharkinnan poistokysymykset ovat akuutteja. On käytetty liikaa energiaa siihen, että on estetty ihmisiä tulemasta tänne, Ohisalo sanoi.
Vaikka Suomessa on satojen tuhansien työttömien työnhakijoiden reservi, pääministeri Sanna Marinin (sd) mielestä yksi talouskasvun suurimpia tulppia on työvoiman saatavuus.
Valtiovarainministeri Annika Saarikon mukaan työmarkkinoita pitää uudistaa voimakkaasti niin, että työmarkkinoille lisätään maahanmuuttajia.
– Työperäistä maahanmuuttoa pitää lisätä niin, että vielä tällä vaalikaudella laitetaan iso pyörä pyörimään.
Kokoomus täysin vihervasemmiston linjoilla
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myötäili hallitusta. Orpollakaan ei ollut tarjota mitään keinoja, miten Suomessa jo olevat työttömät työllistettäisiin, vaan Orpo haali avuksi maahanmuuttajia.
– Me tarvitsemme paljon, moninkertaisesti lisää työperäistä maahanmuuttoa, Orpo hehkutti.
Perussuomalaisten Riikka Purra totesi, että Suomessa työn kannustimien pitää olla kunnossa.
– Ilman kasvua ja työllisyyttä asiat eivät ratkea. Työn kannustimien pitää kuitenkin olla kunnossa, mutta ne eivät ole. Siihen suurin syy on verokiila. Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta, Purra sanoi.
Hän painotti, että Suomessa on ymmärrettävä sosiaaliturvaan nojaavan työvoiman vaikutukset julkiselle taloudelle.
– Emme voi ajatella, että on aina hyvä, jos kaikki tänne suostuvat tulevat tänne.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Saatavuusharkinta vihervasemmisto työttömät halpatyövoima Maria Ohisalo Kannustinloukut Työperäinen maahanmuutto Annika Saarikko Julkinen talous Riikka Purra Alijäämä Sanna Marin Petteri Orpo Talouskasvu Sosiaaliturva Kestävyysvaje Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Järkeä maahanmuuttopolitiikkaan – ”Suomessa oli elokuussa noin 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa”

Vihreät vaatii Suomeen EU:n ulkopuolelta lisää halpatyövoimaa tekemään hoitoalan työt – perussuomalaiset vastustaa jyrkästi

RKP yritti kuittailla perussuomalaisille ja viestitti somessa haluavansa tehdä koko Suomesta Närpiön – ei ehkä olisi kannattanut

Vieraskielisyys yhä olennaisempi tekijä huono-osaisuuden ja eriarvoisuuden taustalla – ”Kouluttamattoman työvoiman haaliminen kehitysmaista on suuri virhe”

Vihervasemmisto vaatii Suomen kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt – perussuomalaiset laittaisi ammatillisen koulutuksen kuntoon ja suomalaiset töihin

Peltokangas: Hallitus on täysin vauhtisokea velanotossaan ja lappaa kansalaisten veroeuroja holtittomasti sinne tänne

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












