

Riikka Purran mielestä Suomi ei tarvitse sosiaaliturvaan tukeutuvaa työperäistä maahanmuuttoa. Annika Saarikko ja Sanna Marin liputtavat kaikenlaisen maahanmuuton puolesta. / LEHTIKUVA
Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta
Vaikka Suomessa on satojen tuhansien tekijöiden työvoimareservi, silti sekä vihervasemmistohallituksen että kokoomuksen mielestä Suomeen tarvitaan nyt runsaasti matalapalkkamaahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta. Perussuomalaiset korjaisi mieluummin työn kannustavuusongelmat Suomessa.
Valtiovarainministeriön (VM) tuoreen arvion mukaan talouden kasvu uhkaa hidastua ensi vuotta kohti kuljettaessa ja julkisen talouden epätasapaino alkaa syvetä. Kiihtyvä inflaatio hidastaa talouskasvua.
Kestävyysvajeella viitataan julkisen talouden kääntymistä alijäämäiseksi tilanteessa, jossa työikäinen väestö ei pysty kustantamaan julkisten palvelujen kasvavaa tarvetta.
VM:n arvion mukaan julkisyhteisöjen menojen ja tulojen rakenteellinen epätasapaino on mittava, eikä julkisen talouden rahoitus ole kestävällä pohjalla pitkällä aikavälillä. Kestävyysvajeen arvioidaan olevan nyt 3,0 prosenttia suhteessa bkt:hen eli noin 9 miljardia euroa vuoden 2026 tasolla mitattuna.
Suomessa yli 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa
Kestävyysvajetta voidaan kuroa umpeen rakenteellisilla uudistuksilla, kuten kasvua vauhdittavilla investoinneilla, sääntelyn keventämisellä ja kannustinloukkujen poistamisella. Toinen keino on leikkaukset.
Helsingin Sanomien paneelikeskustelussa eilen eduskuntapuolueiden puheenjohtajilla oli hyvin erilaisia näkemyksiä kestävyysvajeen nujertamiseksi.
Erityisen hämmentävää on, että sekä hallituspuolueiden että toisen pääoppositiopuolueen kokoomuksen mielestä Suomeen tarvittaisiin nyt runsaasti lisää työperäistä maahanmuuttoa, vaikka Suomessa jo on valmiiksi satojen tuhansien työttömien suomalaisten reservi.
Lisäksi Suomessa on yli 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa, joten työperäisen maahanmuuton huutaminen apuun ei ole uskottavaa.
Vihreät ottaisi koko maailman kylään
Vihreiden Maria Ohisalon mielestä ulkomailta Suomeen tulijoilta ei tarvitsisi edes edellyttää saatavuusharkintaa eli sen arviointia, tarvitaanko jonkin alan työntekijöitä ulkomailta vai löytyisivätkö osaajat jo valmiiksi kotimaasta.
– Tarveharkinnan poistokysymykset ovat akuutteja. On käytetty liikaa energiaa siihen, että on estetty ihmisiä tulemasta tänne, Ohisalo sanoi.
Vaikka Suomessa on satojen tuhansien työttömien työnhakijoiden reservi, pääministeri Sanna Marinin (sd) mielestä yksi talouskasvun suurimpia tulppia on työvoiman saatavuus.
Valtiovarainministeri Annika Saarikon mukaan työmarkkinoita pitää uudistaa voimakkaasti niin, että työmarkkinoille lisätään maahanmuuttajia.
– Työperäistä maahanmuuttoa pitää lisätä niin, että vielä tällä vaalikaudella laitetaan iso pyörä pyörimään.
Kokoomus täysin vihervasemmiston linjoilla
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myötäili hallitusta. Orpollakaan ei ollut tarjota mitään keinoja, miten Suomessa jo olevat työttömät työllistettäisiin, vaan Orpo haali avuksi maahanmuuttajia.
– Me tarvitsemme paljon, moninkertaisesti lisää työperäistä maahanmuuttoa, Orpo hehkutti.
Perussuomalaisten Riikka Purra totesi, että Suomessa työn kannustimien pitää olla kunnossa.
– Ilman kasvua ja työllisyyttä asiat eivät ratkea. Työn kannustimien pitää kuitenkin olla kunnossa, mutta ne eivät ole. Siihen suurin syy on verokiila. Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta, Purra sanoi.
Hän painotti, että Suomessa on ymmärrettävä sosiaaliturvaan nojaavan työvoiman vaikutukset julkiselle taloudelle.
– Emme voi ajatella, että on aina hyvä, jos kaikki tänne suostuvat tulevat tänne.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Saatavuusharkinta vihervasemmisto työttömät halpatyövoima Maria Ohisalo Kannustinloukut Työperäinen maahanmuutto Annika Saarikko Julkinen talous Riikka Purra Alijäämä Sanna Marin Petteri Orpo Talouskasvu Sosiaaliturva Kestävyysvaje Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Järkeä maahanmuuttopolitiikkaan – ”Suomessa oli elokuussa noin 33 000 ulkomaalaista työtöntä työnhakijaa”

Vihreät vaatii Suomeen EU:n ulkopuolelta lisää halpatyövoimaa tekemään hoitoalan työt – perussuomalaiset vastustaa jyrkästi

RKP yritti kuittailla perussuomalaisille ja viestitti somessa haluavansa tehdä koko Suomesta Närpiön – ei ehkä olisi kannattanut

Vieraskielisyys yhä olennaisempi tekijä huono-osaisuuden ja eriarvoisuuden taustalla – ”Kouluttamattoman työvoiman haaliminen kehitysmaista on suuri virhe”

Vihervasemmisto vaatii Suomen kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt – perussuomalaiset laittaisi ammatillisen koulutuksen kuntoon ja suomalaiset töihin

Peltokangas: Hallitus on täysin vauhtisokea velanotossaan ja lappaa kansalaisten veroeuroja holtittomasti sinne tänne

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Ministeri Rydman ei anna periksi: ”Suomalaisen ja suomalaisen veronmaksajan etu on asetettava etusijalle”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman sai Jyväskylässä pitämänsä puheen jälkeen runsaasti tukea muun muassa järjestörahoituksen perkaamiselle. Paikallaolijat kannustivat häntä pitämään kiinni linjastaan, vaikka järjestöleikkaukset eivät maistu kaikille hallituskumppaneille.

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew korostaa lapsilla ja vanhemmilla olevan perustuslaillinen oikeus vakaumukseen, uskoon ja mielipiteisiin - myös silloin, kun ne koskevat perinteisiä sukupuoli- ja seksuaalisuuskäsityksiä. Garedew on lisännyt omille internetsivuilleen vanhemmille tarkoitetut lomakepohjat, joilla äidit ja isät voivat kieltää lapsensa osallistumisen sateenkaari-ideologiseen opetukseen ja ohjelmaan koulussa tai varhaiskasvatuksessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












