

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vihervasemmisto vaatii Suomen kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt – perussuomalaiset laittaisi ammatillisen koulutuksen kuntoon ja suomalaiset töihin
Kestävyysvajeella viitataan julkisen talouden kääntymistä alijäämäiseksi tilanteessa, jossa työikäinen väestö ei pysty kustantamaan julkisten palvelujen kasvavaa tarvetta. Kestävyysvaje uhkaa myös Suomen kuntataloutta, ja siksi kuntiin kipeästi tarvitaan osaavia työntekijöitä. Perussuomalaisten ratkaisu osaajapulaan on kotimaisen ammatillisen koulutuksen kehittäminen ja amiksien arvonpalautus.
Seitsemän eduskuntapuolueen puheenjohtajat kokoontuvat keskiviikkona keskustelemaan ajankohtaisista kuntapolitiikan aiheista Kuntaliiton järjestämään paneeliin.
Marin huolissaan ilmapiiristä
Puoluepomoilta kysyttiin, miten kuntien osaajapula tulisi ratkaista. Perussuomalaisia lukuun ottamatta puoluejohtajilta ei irronnut juurikaan luottamusta oman kansan osaamiseen, ja etenkin vihervasemmisto ilmoitti pyrkivänsä haalimaan kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt.
Demarien puoluepomo, pääministeri Sanna Marin linjasi heti alkuun, että hänen mielestään Suomi ei selviä ilman työperäistä maahanmuuttoa, ja että jatkossa hallitus keskittyy vahvasti siihen.
– Me olemme pienentyvä väestö ja me emme tule pärjäämään, jos emme saa lisää työvoimaa ulkomailta. Peräänkuulutan myös keskustelua siitä, millainen ilmapiiri täällä on ihmisille tulla, koska kyse ei ole vain työntekijöistä vaan myös heidän perheistään, Marin lausui.
Ohisalo ottaisi kaikki Suomeen
Vihreiden Maria Ohisalo ilmoitti olevansa Marinin kanssa samaa mieltä. Ohisalo myös vihjasi, että ulkomailta Suomeen tulijoilta ei tarvitsisi edes edellyttää saatavuusharkintaa, eli sen arviointia, tarvitaanko jonkin alan työntekijöitä ulkomailta vai löytyisivätkö osaajat jo valmiiksi kotimaasta.
Ohisalon mielestä kenen tahansa pitää saada tulla Suomeen töihin.
– Valitettavasti Suomessa on asennetta, että vain tietynlaiset työntekijät kelpaavat tähän maahan. Itse ajattelen, että jokaisen, joka tänne tulee, vaikka turvapaikanhakijoiden pitää päästä tänne töihin, Ohisalo päästeli.
Ohisalo sivuuttaa maahanmuuttounelmissaan kaikki tosiasiat, kuten sen, että työperäinen maahanmuutto tulee Suomelle erittäin kalliiksi muun muassa siksi, että tulijat työllistyvät enimmäkseen matalapalkka-aloille ja käyttävät runsaasti kalliita julkisia palveluja, mutta maksavat vain vähän veroja. Suuri osa tulijoista ei edes tule palkallaan toimeen.
Ohisalo viittasi kintaalla myös ainoalle esimerkille työvoiman saatavuusharkinnan poistaneesta EU-maasta eli Ruotsista. Tulokset Ruotsissa ovat olleet huonoja. Väkeä on rekrytoitu aloille, joille on muutenkin ollut ylitarjontaa. Saatavuusharkinnan poisto on myös tuonut mukanaan lieveilmiöinä työlupien kaupittelua, harmaata taloutta ja lisää rikollisuutta.
Kotimainen koulutus kuntoon
Siinä missä vihervasemmisto väittää ratkaisevansa osaajapulan matalapalkkamaahanmuutolla, perussuomalaiset haluaa panostaa koulutukseen ja ratkaista työmarkkinoiden ongelmat kotimaisin voimin.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painotti paneelissa, että etenkin ammatillinen koulutusjärjestelmä on nyt laitettava kuntoon, jotta työntekijäpuolelle saadaan todellisia osaajia.
– Tällä hetkellä ammatillisessa koulutuksessa on eräänlainen ”villi länsi”, jossa valtio ei ohjaa oppilaitoksia riittävästi kouluttamaan oikeaa määrää opiskelijoita oikeille aloille. Kuitenkin avain ongelman ratkaisemiseen on nimenomaan ammatillisessa koulutuksessa, Purra sanoi.
Oppilaitosten ja yritysten yhteistyötä kehitettävä
Purra myös vahvistaisi oppilaitosten vuoropuhelua yritysten ja elinkeinoelämän kanssa. Matalapalkkamaahanmuutolla osaajapulaa ei voida ratkaista.
– Kyse ei ole edes asenteista vaan järjestelmästä, jossa on merkittäviä kannustinongelmia, täysin riippumatta siitä, minkä maalainen tekijä on, Purra sanoi.
Hän on aiemminkin pitänyt vahvasti esillä suomalaisen ammatillisen koulutuksen kehittämistä ja arvonpalautusta. Purra korostaa, että ammattikoulun on voitava tarjota nuorelle niin vahva ammatillinen osaaminen, että koulutuksen turvin on mahdollista siirtyä työmarkkinoille jo nuorella iällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osaajapula oppilaitokset matalapalkka-alat ammatillinen koulutus työntekijät suomalaiset tulonsiirrot halpatyövoima Maria Ohisalo Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Riikka Purra Perheenyhdistäminen Alijäämä Sanna Marin Sosiaaliturva Kestävyysvaje perussuomalaiset hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: On tullut aika alkaa karsia kuntien tehtäviä – ”Pitää alkaa miettiä, mikä on oikeasti tärkeää”

Perussuomalaiset: Toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä – kokoomukselle hiili ja turve ovat yhä ”pahoja sanoja”

Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Tilastot eivät tue osaajapula-hokemaa – ”Kysymys on mitä suurimassa määrin sumeilemattomasta maahanmuuton lisäämisestä, ei työvoimasta”

Perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta: ”Työperäinen maahanmuutto on pelkkä laastari, joka aiheuttaa uusia ongelmia”
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














