

Kalle Erkkilä, PS-media
Putkonen: Lastensairaalaan on löydyttävä rahat!
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen pitää hallituksen rahoitusta epäonnistuneena.
– Hyvinvointivaltio, josta Jyrki Katainen ja Jutta Urpilainen puhuvat, rakentaa tällaiset lastensairaalat itse. Sitä ei voi jättää kansan karttuisan käden varaan! Mutta Kataisen hallitus toimii näin – ja samalla annamme yli 1,1 miljardia kehitysapuun, Putkonen manaa.
– Tämä 1,1 miljardia euroa pitäisi käyttää erityisesti lasten ja vanhusten hoitoon Suomessa. Sitten vasta antaisimme ulkomaille, kun omien asiat on hoidettu hyvin.
Putkonen määrittelee perussuomalaisen tarvehierarkian näin: ensin tulee turvallisuustaso: valtio, puolustus, poliisi yms. Sitten tulee hyvinvointitaso: terveys, koulutus – suomalainen hyvinvointiyhteiskunta.
– Vasta sitten tulee kansainvälinen taso: maailmanparannus. Mielestämme sitä pitää rahoittaa vasta, kun muut asiat on hoidettu hyvin. Tämä erottaa meidät kansainvälisyyteen suuntautuneista puolueista, kuten kokoomuksesta ja vihreistä, Putkonen kertoo.
– Kehitysavusta ja YK:n puolen miljardin ilmastomaksuista kertyy jo vajaat pari miljardia euroa, joilla lastensairaalat rakennettaisiin, Putkonen toteaa.
Saastuttajat maksajiksi
Hän esittää lääkkeeksi kehitysavun irrottamista valtioin budjetista: se voisi olla kirkollisveron kaltainen eettinen vero, jonka ihmiset voisivat maksaa halutessaan, esimerkiksi 1,2 prosenttia palkasta. Ilmastomaksut hän siirtäisi niille firmoille, jotka saastuttavat.
– Ei Jorma Ollilan johtama Shell maksa Afrikan investointiensa tuotosta sellaisia kuluja, joita maksamme kehitysavun ja YK:n ilmastomaksujen muodossa me suomalaiset. Jos Shell maksaisi kolmasosalla tuotoistaan Afrikan ilmastoinvestointeja, lasten koulutusta ja lastensairaalan rakentamista, se olisi oikeaa eettistä toimintaa. Nyt me suomalaiset maksamme ne kulut, Putkonen toteaa.
– Tilalle pitäisi rakentaa ominaispäästöjärjestelmä, jossa saastuttaja maksaa ja jos ei maksa, siitä rangaistaisiin.
Putkosen mielestä Greenpeace ja vihreät pilasivat hallituksen hyvän pyrkimyksen rakentaa uutta kasvua ja työllisyyttä. Sähkövero ja windfall-veron korotus avasivat Pandoran lippaan: yritykset tulkitsevat, ettei Suomeen kannata sijoittaa sittenkään, sillä kuka tietää, mitä windfall-verolle jatkossa tapahtuu.
Hallitus sekoili – lobbarit tekivät työn
Hallituksen kehysriihessään tekemät osinkopäätökset eivät perustuneet hallituksen virkamieskunnan omiin harkittuihin laskelmiin. Ei, vaan elinkeinoelämän lobbarit toivat lukemat pöytään kultaisella tarjottimella.
Suurimpien osakkeenomistajien verotusta merkittävästi keventävä muutos ei siis kulkenut tarkan virkamiesvalmistelun läpi. Osinkoveropäätöstä hiottiin hallituspuolueiden puheenjohtajakuusikon voimin kehysriihen aattona, kun papereihin ilmaantui erään hallituslähteen mukaan “muualla laskettuja lukuja”.
Uusien lukujen ilmaantuminen hämmensi valtiovarainministeriön virkamiehistöä, eikä se pystynyt arvioimaan niiden vaikutuksia.
– Ilmeisesti suurin osa ministereistä ei ymmärtänyt kehysriihessä, mitä päätöksiä he tekivät. Pahinta tässä on kuitenkin se, että suuresta avustajien joukosta huolimatta päättäjinä on ministereitä, jotka sanovat, että he eivät ole itse ehtineet paneutua asioihin tai eivät niitä ymmärrä – vaikka asiat on heille selostettu moneen kertaan! Silloin pitää kysyä, ovatko nämä henkilöt oikeita ihmisiä päättämään Suomen asioista tällaisena vaikeana aikana, perussuomalaisten työmies Matti Putkonen jyrähti heti kehysriihen tultua julki.
Hallitus on joutunut jo kertaalleen muuttamaan niitä julkisen metakan jälkeen. Pääministeri Jyrki Katainen on rauhoitellut, että nyt alkaa “normaali lainvalmistelu”, jossa yksityiskohdat ratkaistaan. Valtiovarainministeri Jutta Urpilainenkin on vakuuttanut, että ”valuviat” korjataan.
– Osinkoverotörmäily, sote-sekoilu, työurien pidentäminen ilman, että ne pitenevät, kuntauudistus vailla päätöksiä. Hallituksella ei ole ideologista liimaa, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sivaltaa plokissaan.
– Yksi yhteinen tekijä sillä on. Hallituspuolueet hyväksyvät EU-perussopimuksen vastaiset toimet. Kataisen tukipakettihallitus.
(Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 5/2013 -lehdessä)
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











