Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”

19.06.2024 |17:25

Perjantaina 14.6. uutisoitiin edellisenä iltana tapahtuneesta puukkohyökkäyksestä. Kansallissosialistitaustainen puukottaja kohdisti iskunsa alaikäiseen ulkomaalaistaustaiseen poikaan. Tänään 19.6. on uutisoitu uudesta puukkohyökkäyksestä, jonka kohteena on jälleen ulkomaalaistaustainen. Tekijä on puolestaan alaikäinen.

– Toivon uhreille pikaista toipumista. Suomessa kaikkien on voitava olla turvassa, oikeusministeri Leena Meri sanoo.

Erityisesti nuorten väkivaltarikollisuus on lähtenyt hälyttävään kasvuun koko maassa. Trendi on ollut kasvava ja raaistuva jo useamman vuoden ajan. Tässä huhtikuussa oikeusministeriössä käynnistettiin poikkihallinnollinen monen ministeriön yhteistyönä toteutettava nuoriso- ja jengirikollisuuden toimenpideohjelma, jolla tähän kehitykseen puututaan.

Lakien kiristäminen ajankohtaista

Toimenpidekokonaisuuksia on 9 erilaista, joissa keinot puuttua rikollisuuteen ovat koko yhteiskunnan kattavia pehmeitä ja kovia keinoja perheiden varhaisen vaiheen tuesta rangaistusten kiristämiseen. Esimerkiksi teräaseiden käyttö on yleistynyt väkivaltarikollisuudessa, ja jo hallitusohjelmassa on päätetty korottaa rangaistuksia vaarallisen esineen ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen eli esimerkiksi puukon hallussapidosta.

Lisäksi oikeusministeriö myöntää valtionavustusta vakavan nuorisorikollisuuden, katujengi-ilmiön ja väkivaltaisen radikalismin torjuntaan. Oikeus- ja sisäministeriössä on laajasti hankkeita Suomen turvallisuustilanteen parantamiseksi.

– Tällaiset teot osoittavat, että perussuomalaisten pitkään vaatima viranomaisten resurssointi ja lakien kiristäminen on erityisen ajankohtaista, oikeusministeri Meri kommentoi.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää