Rakennusliitto ei lähde tupoon

06.09.2013 |12:40

Rakennusliitto ei liity keskitettyyn tuloratkaisuun. Rakennusliiton hallitus päätti tänään perjantaina, ettei se katso mahdolliseksi aloittaa neuvotteluja keskusjärjestöjen sopimasta työllisyys- ja kasvusopimuksesta.

Liiton hallitus ei usko, että työllisyyttä parannetaan ostovoimaa leikkaamalla.

Eläkeiästä keskusteltava

Rakennusliiton hallitus myös edellyttää, että ennen tulevia eläkeratkaisuja asiasta käydään laaja kansalaiskeskustelu, jossa otetaan huomioon raskaiden alojen työntekijät. Miljoonia ihmisiä koskevaa asiaa ei saa päättää pienessä porukassa suljettujen ovien takana.
– Valtaosalle raskasta rakennustyötä tekeville jo nykyisen 63 vuoden eläkeiän saavuttaminen on mahdotonta. Säästöjä eläkemenoihin on tarvittaessa haettava muilla keinoilla kuin kaavamaisella eläkeiän korotuksella, hallitus vaatii.

 

VELI-PEKKA LESKELÄ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Junnila: On tullut aika katsoa peiliin, Sofia Virta

01.10.2025 |15:51
5.
Suomen uutiset logo

Dosentti Markku Ruotsila Ylellä: Vasemmiston väkivalta kasvaa – kristityt eivät mellakoi

26.09.2025 |16:11
10.
Suomen uutiset logo

Cancel-kulttuurin nousu ja tuho

29.09.2025 |11:40

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää