

LEHTIKUVA
Ranska haluaa tiukempaa kontrollia EU:n rajoille: ”Schengen-sopimus on ajateltava uusiksi”
Ranskan presidentti Emmanuel Macron haluaa tehostaa Euroopan rajojen valvontaa. Islamistinen terrorismi pakottaa valtiot tiukentamaan jopa vapaan liikkuvuuden ehtoja. Ranska ryhtyy sanoista tekoihin ja tuplaa rajapoliisiensa määrän, kertoo Reuters.
Pakolaiskriisi eskaloitui vuoden 2015 syksyllä suureen kansainvaellukseen, joka järisytti koko Eurooppaa Suomea myöten. Noista ajoista lähtien passittoman Schengen-alueen kohtalosta on keskusteltu kiivaastikin, eikä vähiten lisääntyneiden terroritekojen myötä.
Terrorismi ylittää kaikki rajat
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ehdottaa Schengen-ehtojen kiristämistä – käytännössä sekä ulko- että sisärajojen valvonnan selkeää tehostamista. Ehdotuksella ei kuitenkaan ranskalaisviranomaisten mukaan suoraan puuttuttaisi vapaan liikkumisen periaatteeseen.
– Islamistisen terrorin uhka ei tule katoamaan pitkän aikaan, Macron sanoi Reutersin mukaan.
Lokakuun lopulla kolme ihmistä Nizzassa murhannut tunisialainen mies oli saapunut viisi viikkoa aikaisemmin Afrikasta pakolaisena Lampedusan saarelle Italiaan. Päästyään mantereelle hän otti junan Ranskaan ja tappoi vain muutama tunti maahan saapumisensa jälkeen. Wienin ampuja haki puolestaan aseeseensa panoksia ja mahdollisesti muutakin tukea Slovakian puolelta ennen rikostaan.
– Euroopan on ajateltava uusiksi koko Schengenin avointen rajojen politiikka, mukaan lukien selvästi vankempi valvonta alueen ulkorajoilla.
Lisää rajavartijoita
Vieraillessaan loppuviikosta Espanjan rajalla Macron totesi, että Ranska lisää valvontaa Schengen-rajoillaan. Tarkoituksena on puuttua yhä tiukemmin ottein laittomaan maahantuloon. Macronin mukaan Ranska tuplaa virkavallan määrän eli palkkaa 2 400 rajapoliisia lisää.
– Laittomia maahanmuuttajia salakuljettavat verkostot ovat usein tekemisissä myös terroristiverkostojen kanssa.
Macron on tuomassa esityksensä EU:n huippukokoukseen joulukuussa. Schengen-alueeseen kuuluu 22 unionin 27 jäsenmaasta. Mukana ovat myös Sveitsi, Norja, Islanti ja Lichtenstein. Vuonna 2019 EU:n alueella oleskeli Eurostatin mukaan laittomasti 628 000 henkilöä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- passittomuus islamistinen terrorismi Schengen-sopimus Pariisi ihmissalakuljettajat laittomat maahanmuuttajat Eurostat laittomasti maassa oleskelevat EU-huippukokous Euroopan unioni vapaa liikkuvuus Wien Tunisia Al Qaida Rajavalvonta Emmanuel Macron Nizza Slovakia ISIS Paperittomat Terrorismi EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroopan komissiolta tulossa uusi ehdotus turvapaikkajärjestelmään: Asuta tai palauta

Immonen: Kasvava maahanmuuttotaustainen rikollisuus murentaa yhteiskuntarauhaa ja aiheuttaa paljon inhimillistä kärsimystä suomalaisille

Järjestäytynyt rikollisuus hyötyy vapaasta liikkuvuudesta – Hakkarainen: ”Joko aletaan uskoa, ettei Afrikasta ja Lähi-idästä meille tunkeutuva monikultuurisuus ole rikkaus, vaan kirous?”

Mäkynen: Hallitus laiminlöi uuteen pakolaiskriisiin varautumisen – ”Edessämme on pahimmillaan suuret levottomuudet”

Ronkainen ja Rantanen patistavat hallitusta: ”Vuoden 2015 pakolaistulva ei saa toistua”

Uusi siirtolaiskriisi uhkaa – perussuomalaisten Halla-aho ja Purra: Näin Suomen pitää toimia

Antikainen: Rajat suljettava ennen uutta turvapaikanhakija-aaltoa

Ranskan presidentti Macronilta ukaasi maan muslimeille – vaatii sitoutumista tasavallan arvoihin

Ranskan hallitus esitteli lakipaketin radikaalin islamismin torjuntaan
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.
















