Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina

18.06.2020 |12:35

Ranskan yhteiskuntajärjestys on murenemassa. Viime viikonlopusta lähtien Dijonin kaupungissa ulkomaalaisjengit ovat ottaneet lain ohjat omiin käsiinsä sen jälkeen, kun perjantaina 16-vuotias tsetseeni hakattiin kadulla. Pariisissa vasemmistoanarkistit ujuttautuivat sairaanhoitajien rauhalliseen mielenilmaukseen mellakoimaan.

Ranskan hallitus on lähettänyt Dijoniin 150 santarmia avustamaan poliisia järjestyksen ylläpidossa. Nuorisojengit ovat kulkeneet kaduilla aseistettuna konetuliasein, pesäpallomailoin ja metalliputkin.

Jenginuoret ovat sytyttäneet tuleen autoja ja roskakoreja.

– Haluan lähettää hyvin selkeän viestin aseet esillä kulkeville jengiläisille: meidän vastaus tulee olemaan äärimmäisen tiukka, sisäministeriön valtiosihteeri Laurent Nuñez kertoi.

”Olemmeko länsimaassa vai Bagdadissa”

Kansallisen liittouman puheenjohtaja Marine Le Pen syytti hallitusta liian löysästä otteesta. Poliisi on pidättänyt vain neljä jengiläistä neljän vuorokauden riehumisen jälkeen.

– Ei tässä tiedä, olemmeko kaukana länsimaassa vai Bagdadissa; Kellopeli appelsiinissa vai Mad Maxissa, Le Pen totesi viitaten elokuviin.

Vasemmistoanarkistit pilasivat mielenilmauksen

Pariisissa sairaanhoitajien rauhallinen mielenilmaus parempien työolosuhteiden ja palkkojen puolesta meni piloille vasemmistoanarkistien alettua riehua mielenilmauksen yhteydessä.

Anarkistit heittivät poliiseja kivillä ja muilla esineillä. He kaatoivat myös henkilöauton barrikadiksi. Poliisi vastasi kyynelkaasulla.

Poliisi kertoi 19 lainvalvojan vahingoittuneen kaaoksessa. 30 ihmistä on pidätetty.

Maan pääkaupungissa mielenosoitukseen otti osaa noin 18 tuhatta ihmistä. Sairaanhoitajien mielenilmauksia järjestettiin ympäri Ranskaa. Pariisissa muutama sata poliisia järjesti mielenilmauksen parempien työolojen puolesta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
6.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
9.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää