Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Rantanen: ”Olisiko aika lopettaa se päänsä hakkaaminen kehitysmaiden puihin?”

19.08.2021 |18:12

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo esittää pakolaisten ottamista, kehitysavun korotuksia ja sotilaallista ihmisoikeuksien turvaamista ratkaisuna Afganistanin tilanteeseen.

– Nähdäkseni edellä mainittuja toimia on tehty viimeiset 20 vuotta ja näyttää vahvasti siltä, että ne eivät toimi, perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen huomauttaa Facebookissa.

– Olisiko aika tehdä toisin ja lopettaa se päänsä hakkaaminen toistuvasti kehitysmaiden puihin. Kehitysapu jäihin, pakolaisleirit lähelle kriisipesäkettä, ja antaa afgaanien itsensä ottaa vastuu omasta maastaan ja sen puolustamisesta. Välineet ja opit on annettu bonuksena kaiken muun päälle.

Poliisien rahat pakolaisille

Rantanen ihmettelee myös sisäministeri Maria Ohisalon puheita Suomen pakolaiskiintiön nostamisesta.

– Ohisalo esitti aamutuimaan noin 70 miljoonan lisäystä budjettiin kiintiöpakolaisten tuplaamisella. Ohisalo ei esittänyt puuttuvaa 40 miljoonaa poliisille. Vihervasemmiston tärkeysjärjestys on tämä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää